V poslednej dobe sa nám do popredia záujmu dostáva takzvaná Ríša stredu. Nemám na mysli žabomyšie spory medzi „kaviarňou“ a českým hradom kvôli návšteve čínskeho prezidenta alebo aktuálne dalajlámu.
Tieto dohady, ktoré nakoniec rovnako zaujímajú iba tuzemské média, nechajme stranou. Zamerajme sa na skutočnú silu čínskej ekonomiky. Je táto krajina pre nás skutočne tak dôležitým hospodárskym hráčom? Máme sa pred ňou klaňať?
V stredu ráno informovali čínske štátne úrady o medziročnom hospodárskom raste HDP 6,7 %. Keď vynecháme Indiu, ktorá je objemom svojej ekonomiky päťkrát menšia než Čína, ide o najväčší rast z desiatich najväčších ekonomík sveta – toto tempo je skoro štyrikrát väčšie než v USA alebo v Európskej únii.
Vyššie tempo rastu HDP avšak nízke HDP na hlavu
Áno, je to vyššie tempo rastu, ale aj tak má Čína čo doháňať. Najsilnejšia ekonomika sveta – USA – je stále o bezmála dve tretiny väčšia. Preto berieme veľkosť čínskej ekonomiky s rezervou.
Keď totiž prepočítame HDP na jedného obyvateľa, hneď sa dostane najľudnatejšia krajina sveta niekam na úroveň Libanonu, Kolumbie alebo Srbska.
Nejde vlastne o nijak zvlášť bohatú krajinu; je to jednoducho len obrovská a najľudnatejšia krajina sveta. Nedá sa ani priamo povedať, že by vzťahy s touto krajinou boli nejako výnimočné.
Podľa štatistík českého ministerstva priemyslu a obchodu tvoril vývoz do Číny za prvých 8 mesiacov tohto roku 1,1 % z celkového tuzemského exportu: do tejto krajiny sa vyviezli tovary za skoro 30 miliárd korún, pričom takmer rovnaký objem výrobkov exportuje Česká republika do Dánska. Len pre úplnosť – celkový objem českého exportu bol 2,6 bilióna českých korún.
Keď sa pozrieme na druhú stranu mince, červený drak skutočne vládne štatistikám – avšak z opačného pohľadu. Česká republika dovezie z Číny 12 % všetkých tovarov. Za prvých osem mesiacov tohto roku celkom za 275 miliárd korún. V neprospech ČR.
Je nutné priznať, že Čína je nepochybne krajinou s obrovským potenciálom – koniec koncov sa tu stavia ako o život, lenže dostať sa na takýto trh je skutočne ťažké. Asi si ťažko niekto dokáže predstaviť, že by naši robotníci stavali cesty a budovy v Číne. Všeobecne je ťažké zohnať murára na stavbu vlastného domu, nie aby sme ešte stavebnú silu vyvážali.
To čo sa nám dlhodobo darí do Číny exportovať, sú stroje a dopravné prostriedky, čerpadlá, ložiska, hriadele, spínače a pod. To je však pomerne malý segment. Omnoho výraznejším odvetvím je trh s automobilmi, ktorý v Číne aktuálne rapídne rastie. Lenže práve Škodovky predané v Číne sa do štatistiky obchodu nezapočítavajú, pretože sa v Číne už vyrábajú. Konkrétne v mestách Anting u Šangaha, Yizheng a Ningbo. O tom, či táto výroba pomáha českému hospodárstva, môžeme pochybovať.
Čína je obrovská, ďaleko väčšia než si malý Čech alebo Slovák dokáže predstaviť. To z nej však nerobí rozvojové centrum, ktoré bude investovať miliardy do závodov v Českej republike.
Prečo by to tiež Číňania robili, keď si môžu všetko vyrobiť doma a k nám len doviesť? Okrem toho, že si tu kúpili banku a futbalový klub, nepredstavujú príliš veľký motor pre Česko.
A predstava, že do Číny budeme masívne vyvážať naše výrobky je síce krásna ale bohužiaľ utopistická. Toto storočie bude určite viac lodí s kontajnermi plávať opačným smerom. Made in China.