Všetko, čo potrebujete vedieť o energetickom certifikáte

Roland Regely | rubrika: Článok | 27. 10. 2016
Každá jedna novostavba, zrekonštruovaná budova či nehnuteľnosť potrebuje podľa zákona z roku 2008 energetický certifikát.Mnohí ho považujú za byrokratický nezmysel, ktorý vám zbytočne zvyšuje náklady pri výstavbe nového domu. Na čom nám vlastne slúži?
Všetko, čo potrebujete vedieť o energetickom certifikáte

Zdroj: Shutterstock

Ak idete dnes kolaudovať stavbu, nezaobídete sa bez tzv. energetického certifikátu. Ide o akýsi dokument, ktorý obsahuje rôzne odporúčania, ako docieliť zvýšenie energetickej hospodárnosti budovy. Energetický certifikát musíte vlastniť aj v prípade, že idete nehnuteľnosť predávať alebo prenajímať. Na základe príslušných údajov možno povedať, do akej energetickej triedy sa budova radí (od A po G) a tým pádom možno aj presnejšie povedať, akú výšku dosiahnu náklady na energie. Najviac budú platiť samozrejme domy v kategórii G a najmenej tie, ktoré sú zaradené v kategórii A.

Energetický certifikát je teda svojim spôsobom vysvedčenie, ktoré hovorí, akú celkovú spotrebu energie si budova vyžaduje. Je ale otázne, či novostavby dnes ešte také niečo potrebujú. Developeri predsa postupujú podľa najnovších stavebných noriem a takmer vo všetkých prípadoch sa snažia o to, aby stavba bola energeticky čo najefektívnejšia a najúspornejšia v rámci možností.

To, že tento dokument mnoho ľudí vníma ako nepotrebný a priťažujúci potvrdil aj nedávny prieskum Západoslovenskej energetiky, podľa ktorého sa až 97% opýtaných zaujíma o úspory energie, no certifikát vníma ako nutnosť ku skolaudovaniu objektu, nie ako prínos pre domácnosť.

Energetický certifikát je teda potrebné zakúpiť ku kolaudácii. Pre mnohých je rozhodujúcim faktorom práve cena, za ktorú si certifikát môžu kúpiť. A tá je odlišná od poskytovateľa k poskytovateľovi. Najmenej dáte za certifikát 115 eur, no sú poskytovatelia, ktorí si od vás bez hanby vypýtajú aj dvoj či trojnásobok tejto sumy. Cena sa odvíja najmä od toho, o aký typ budovy sa jedná a spôsobe vykurovania.

Kto všetko môže vykonávať energetickú certifikáciu

Na vydávanie energetických certifikátov na Slovensku je potrebné byť odborne spôsobilý. Ak ste si našli firmu, ktorá vám ho plánuje vydať, skontrolujte si, či je v zozname odborne spôsobilých osôb pre energetickú certifikáciu. Môžete tak urobiť prostredníctvom zoznamu osôb priamo na stránke Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Čo všetko potrebujete k vystaveniu energetického certifikátu

  • projektová dokumentácia
  • pôdorys podlažia prípadne podlaží
  • celý projekt vykurovania a spôsobu termoregulácie
  • geometrické zameranie stavby
  • presná špecifikácia a umiestnenie okien, dverí či garážovej brány
  • skladba obalovej konštrukcie objektu
  • zdravotechnika

Ako dlho platí energetický certifikát

Maximálná platnosť energetického certifikátu je desať rokov. Ak do stavby významne zasahujete, potrebujete nový. V praxi to znamená najmä vtedy, ak zateplujete obvodové múry, strechu alebo skrátka vymeníte staré okná na dome za nové.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok