Všetko, čo potrebujete vedieť o energetickom certifikáte

Roland Regely | rubrika: Článok | 27. 10. 2016
Každá jedna novostavba, zrekonštruovaná budova či nehnuteľnosť potrebuje podľa zákona z roku 2008 energetický certifikát.Mnohí ho považujú za byrokratický nezmysel, ktorý vám zbytočne zvyšuje náklady pri výstavbe nového domu. Na čom nám vlastne slúži?
Všetko, čo potrebujete vedieť o energetickom certifikáte

Zdroj: Shutterstock

Ak idete dnes kolaudovať stavbu, nezaobídete sa bez tzv. energetického certifikátu. Ide o akýsi dokument, ktorý obsahuje rôzne odporúčania, ako docieliť zvýšenie energetickej hospodárnosti budovy. Energetický certifikát musíte vlastniť aj v prípade, že idete nehnuteľnosť predávať alebo prenajímať. Na základe príslušných údajov možno povedať, do akej energetickej triedy sa budova radí (od A po G) a tým pádom možno aj presnejšie povedať, akú výšku dosiahnu náklady na energie. Najviac budú platiť samozrejme domy v kategórii G a najmenej tie, ktoré sú zaradené v kategórii A.

Energetický certifikát je teda svojim spôsobom vysvedčenie, ktoré hovorí, akú celkovú spotrebu energie si budova vyžaduje. Je ale otázne, či novostavby dnes ešte také niečo potrebujú. Developeri predsa postupujú podľa najnovších stavebných noriem a takmer vo všetkých prípadoch sa snažia o to, aby stavba bola energeticky čo najefektívnejšia a najúspornejšia v rámci možností.

To, že tento dokument mnoho ľudí vníma ako nepotrebný a priťažujúci potvrdil aj nedávny prieskum Západoslovenskej energetiky, podľa ktorého sa až 97% opýtaných zaujíma o úspory energie, no certifikát vníma ako nutnosť ku skolaudovaniu objektu, nie ako prínos pre domácnosť.

Energetický certifikát je teda potrebné zakúpiť ku kolaudácii. Pre mnohých je rozhodujúcim faktorom práve cena, za ktorú si certifikát môžu kúpiť. A tá je odlišná od poskytovateľa k poskytovateľovi. Najmenej dáte za certifikát 115 eur, no sú poskytovatelia, ktorí si od vás bez hanby vypýtajú aj dvoj či trojnásobok tejto sumy. Cena sa odvíja najmä od toho, o aký typ budovy sa jedná a spôsobe vykurovania.

Kto všetko môže vykonávať energetickú certifikáciu

Na vydávanie energetických certifikátov na Slovensku je potrebné byť odborne spôsobilý. Ak ste si našli firmu, ktorá vám ho plánuje vydať, skontrolujte si, či je v zozname odborne spôsobilých osôb pre energetickú certifikáciu. Môžete tak urobiť prostredníctvom zoznamu osôb priamo na stránke Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Čo všetko potrebujete k vystaveniu energetického certifikátu

  • projektová dokumentácia
  • pôdorys podlažia prípadne podlaží
  • celý projekt vykurovania a spôsobu termoregulácie
  • geometrické zameranie stavby
  • presná špecifikácia a umiestnenie okien, dverí či garážovej brány
  • skladba obalovej konštrukcie objektu
  • zdravotechnika

Ako dlho platí energetický certifikát

Maximálná platnosť energetického certifikátu je desať rokov. Ak do stavby významne zasahujete, potrebujete nový. V praxi to znamená najmä vtedy, ak zateplujete obvodové múry, strechu alebo skrátka vymeníte staré okná na dome za nové.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok