Uvoľnenie trhu s energiami prinieslo silný konkurenčný boj, ale pre domácnosti aj lepšie ceny. No ako sa hovorí v porekadle: "Nie je všetko zlato čo sa blyští", platí to aj o ponuke energií do domácností. Čím všetkým sa teda riadiť, ak reálne chcete ušetriť na energiách a nechcete naletieť prvému podomovému predajcovi?
Na Slovensku poznáme dva typy dodávateľov energií. Tradičných a alternatívnych. Medzi tradičnými je všeobecne známa štvorica: ZSE Energia, Stredoslovenská energetika, Východoslovenská energetika a napokon Slovenská plynárenský priemysel (SPP). Prvé tri spomínané zabezpečujú slovenským domácnostiam výhradne elektrickú energiu, posledný najmä zemný plyn.
Tieto spoločnosti zároveň zabezpečujú distribúciu energii bez ohľadu na to, akého máte dodávateľa. Aj preto si prechod od jedného dodávateľa k druhému nevyžaduje žiadne technické zmeny vo vybavení.
Pri výbere dodávateľa plynu patrí medzi najdôležitejšie faktory cena. Je však potrebné si uvedomiť, že cenový rozdiel, ktorý úvádzajú alternatívni dodávatelia plynu je rozdielom len za pohyblivú zložku ceny plynu, teda za samotný plyn ako komoditu.
Okrem tejto pohyblivej zložky je tu fixná zložka ceny plynu a tá prezentuje distribučné poplatky. Ide o náklady, ktoré dodávateľ má s dopravením plynu z hraničného bodu resp. zo zásobnika plynu ku vám, teda ku konečnému spotrebiteľovi. Sú rozdelené zhruba v pomere 45:55, a to znamená, tzv. distribučné poplatky predstavujú väčšinu, teda až 55% konečnej ceny plynu.
Dodávatelia vám teda môžu pred uzatváraním zmluvy ponúkať lákadlo v podobe zľavy z ceny na určité obdobie, ak sa zaviažete napríklad na dobu dvoch rokov. Podľa týchto zliav sa ale neorientujte, pretože v horizonte dvoch rokov sú zanedbateľné.
Hlavné zásady pri výbere nového dodávateľa plynu či elektriny
Zmluva s viazanosťou alebo bez a podmienky k jej vypovedaniu. Väčšina zmlúv sa uzatvára na dobu určitú s automatickou obnovou - ideálne je dohodnúť sa na zmluve platnej jeden, maximálne dva roky, ceny energii totiž stále klesajú a zmluvne by ste sa pripravili o nižšiu cenu. Ak máte zmluvu na dobu neurčitú môžete ju vypovedať kedykoľvek. Ak nie, zmluvu môžete vypovedať v prípade, že dodávateľ energie zmení ceny alebo upraví podmienky dodávania.
Ďalšie (skryté) poplatky. Poriadne si preštudujte zmluvu a vyhnite sa skrytým poplatkom vyplývajúcim z nej.
Benefity v porovnaní s konkurenciou. Dopredu si zistite, čo vám ktorý dodávateľ môže ponúknuť navyše oproti konkurencii. Niekto dáva ako benefit poistenie domácnosti grátis, či rôzne zľavy na tovar a produkty súvisiace s elektrickou energiou.
Kvalitná web stránka dodávateľa so všetkými potrebnými informáciami.
Servis a zákaznícke služby sú tiež nesmierne dôležitým faktorom pri výbere nového dodávateľa energií. Najmä prehľadná stránka s kontaktmi na infolinku môže byť užitočná pri riešení problémov. A ústretovosť možno odhadnúť už aj podľa komunikácie na webe.
Mediálne informácie o dodávateľovi. Každého dodávateľa, ktorého zvažujete si poriadne "preklepnite". Najmä či o ňom užívatelia webu nevedú diskusie o netransparentnom jednaní či podvodoch.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.