Ako si správne vybrať dodávateľa plynu či elektriny

Roland Regely | rubrika: Článok | 26. 10. 2016
Trh s dodávateľmi elektrickej energie a plynu do domácností je už otvorených pekných pár rokov. A každý odberateľ má právo na zmenu. Na čo si dať pozor pri výbere?
Ako si správne vybrať dodávateľa plynu či elektriny

Zdroj: Shutterstock

Uvoľnenie trhu s energiami prinieslo silný konkurenčný boj, ale pre domácnosti aj lepšie ceny. No ako sa hovorí v porekadle: "Nie je všetko zlato čo sa blyští", platí to aj o ponuke energií do domácností. Čím všetkým sa teda riadiť, ak reálne chcete ušetriť na energiách a nechcete naletieť prvému podomovému predajcovi?

Na Slovensku poznáme dva typy dodávateľov energií. Tradičných a alternatívnych. Medzi tradičnými je všeobecne známa štvorica: ZSE Energia, Stredoslovenská energetika, Východoslovenská energetika a napokon Slovenská plynárenský priemysel (SPP). Prvé tri spomínané zabezpečujú slovenským domácnostiam výhradne elektrickú energiu, posledný najmä zemný plyn.

Tieto spoločnosti zároveň zabezpečujú distribúciu energii bez ohľadu na to, akého máte dodávateľa. Aj preto si prechod od jedného dodávateľa k druhému nevyžaduje žiadne technické zmeny vo vybavení.

Pri výbere dodávateľa plynu patrí medzi najdôležitejšie faktory cena. Je však potrebné si uvedomiť, že cenový rozdiel, ktorý úvádzajú alternatívni dodávatelia plynu je rozdielom len za pohyblivú zložku ceny plynu, teda za samotný plyn ako komoditu.

Okrem tejto pohyblivej zložky je tu fixná zložka ceny plynu a tá prezentuje distribučné poplatky. Ide o náklady, ktoré dodávateľ má s dopravením plynu z hraničného bodu resp. zo zásobnika plynu ku vám, teda ku konečnému spotrebiteľovi. Sú rozdelené zhruba v pomere 45:55, a to znamená, tzv. distribučné poplatky predstavujú väčšinu, teda až 55% konečnej ceny plynu.

Dodávatelia vám teda môžu pred uzatváraním zmluvy ponúkať lákadlo v podobe zľavy z ceny na určité obdobie, ak sa zaviažete napríklad na dobu dvoch rokov. Podľa týchto zliav sa ale neorientujte, pretože v horizonte dvoch rokov sú zanedbateľné.

Hlavné zásady pri výbere nového dodávateľa plynu či elektriny

Zmluva s viazanosťou alebo bez a podmienky k jej vypovedaniu. Väčšina zmlúv sa uzatvára na dobu určitú s automatickou obnovou - ideálne je dohodnúť sa na zmluve platnej jeden, maximálne dva roky, ceny energii totiž stále klesajú a zmluvne by ste sa pripravili o nižšiu cenu. Ak máte zmluvu na dobu neurčitú môžete ju vypovedať kedykoľvek. Ak nie, zmluvu môžete vypovedať v prípade, že dodávateľ energie zmení ceny alebo upraví podmienky dodávania.

Ďalšie (skryté) poplatky. Poriadne si preštudujte zmluvu a vyhnite sa skrytým poplatkom vyplývajúcim z nej.

Benefity v porovnaní s konkurenciou. Dopredu si zistite, čo vám ktorý dodávateľ môže ponúknuť navyše oproti konkurencii. Niekto dáva ako benefit poistenie domácnosti grátis, či rôzne zľavy na tovar a produkty súvisiace s elektrickou energiou.

Kvalitná web stránka dodávateľa so všetkými potrebnými informáciami.

Servis a zákaznícke služby sú tiež nesmierne dôležitým faktorom pri výbere nového dodávateľa energií. Najmä prehľadná stránka s kontaktmi na infolinku môže byť užitočná pri riešení problémov. A ústretovosť možno odhadnúť už aj podľa komunikácie na webe.

Mediálne informácie o dodávateľovi. Každého dodávateľa, ktorého zvažujete si poriadne "preklepnite". Najmä či o ňom užívatelia webu nevedú diskusie o netransparentnom jednaní či podvodoch.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok