Ako vyzerajú dôchodky v susedných krajinách Európskej únie

Roland Regely | rubrika: Článok | 28. 10. 2016
Ako si žijú slovenskí dôchodcovia v porovnaní s dôchodcami v ostatných krajinách Európskej únie? Zisťovali sme, v ktorých krajinách sa "oplatí" prestať pracovať a užívať si penziu.
Ako vyzerajú dôchodky v susedných krajinách Európskej únie

Zdroj: Shutterstock

Každá krajina Európskej únie má svoj vlastný dôchodkový systém. Zákonný vek odchodu do dôchodku sa v jednotlivých krajinách líši. V krajine, v ktorej v súčasnosti žijete (alebo ste naposledy pracovali), môžete dostávať dôchodok len po dosiahnutí dôchodkového veku platného v danej krajine. Ak ste získali nárok na dôchodok aj v iných krajinách, príslušné časti vášho dôchodku vám tieto krajiny začnú vyplácať až po dosiahnutí dôchodkového veku platného v týchto krajinách.

Preto je dobré poznať pravidlá vo všetkých krajinách, v ktorých ste pracovali. Ak totiž jeden dôchodok začnete poberať skôr, môže to mať vplyv na celkovú výšku vášho dôchodkového príjmu.

Keď pracujete v niektorej z krajín EÚ, musíte v nej platiť dôchodkové odvody. V starobe tak budete dostávať dôchodok z každej členskej krajiny, v ktorej ste pracovali a teda odvádzali dôchodkové odvody minimálne 1 rok.

Váš dôchodok z každej členskej krajiny sa vypočíta podľa zákonov platných v danej krajine a pri výpočte sa bude brať do úvahy, ako dlho ste v danej krajine pracovali a teda ako dlho ste odvádzali dôchodkové odvody.

Váš starobný dôchodok z členskej krajiny vám bude vyplácaný po dovŕšení zákonom danej krajiny stanoveného veku na odchod do dôchodku. To samozrejme platí aj o krajinách, ktoré nie sú v Európskej únii.

Kedy sa odchádza do dôchodku

Podľa informácii spoločnosti INEKO je vo väčšine krajín OECD zákonný vek odchodu do dôchodku vo verejných dôchodkových systémoch 65 rokov. Výnimkou je Francúzsko, kde je to 60 rokov a Nórsko a Južná Kórea, kde je to 67 rokov. V roku 2000 začali hranicu odchodu do dôchodku posúvať aj v USA, postupne by mala do roku 2022 dosiahnuť 67 rokov.

V ktorých okolitých štátoch únie sú najvyššie dôchodky

Podľa údajov dostupných z jednotlivých ministerstiev a štatistických údajov Eurostat vyplýva, že prekvapujúcimi víťazmi Česi, Slováci a Maďari. Nie je to výškou dôchodku, ale porovnaním dôchodku s hrubým platom - v týchto prípadoch totiž vychádza najmenší rozdiel. Pokiaľ ale ide o samotnú výšku dôchodku, slovenskí dôchodcovia môžu tým ostatným len ticho závidieť.

 Porovnanie okolitých krajín EÚ dôchodok hrubá mzda
 Česká republika 400 eur909 eur 
 Maďarsko 332 eur818 eur 
 Nemecko 775 eur3 449 eur 
 Poľsko 202 eur775 eur 
 Rakúsko 1 132 eur3 070 eur 
 Slovensko 415 eur890 eur 

Ako uvádza TASR, vo viacerých európskych krajinách dôchodky, podobne ako iné príjmy, podliehajú daniam a odvodom. Kým dôchodca na Slovensku dostane svoj dôchodok v hotovosti alebo na účet v plnej sume, v krajinách ako Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko sú síce ich sumy vyššie, znižujú ich však dane či odvody. V Nemecku sa napríklad z dôchodkov odvádza zdravotné poistenie, ako aj tzv. príspevok na starostlivosť. Napríklad aj v susednom Rakúsku sa zdôchodku platí zdravotné poistenie vo výške 5,1 % a je tiež zdanený daňou z príjmu - tá je v Rakúsku progresívna. Dôchodky sú vo Švajčiarsku zdaňované, nie však jednotne, spôsob je rôzny podľa jednotlivých kantónov.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok