Starobné dôchodkové sporenie predstavuje kapitalizačný, alebo tzv. druhý pilier dôchodkového systému, ktorý je príspevkovo definovaný. To znamená, že výška vášho dôchodku bude závisieť od zaplatených príspevkov do druhého piliera a ich reálneho zhodnotenia.
Výška dôchodku
Výška dôchodkovej dávky bude závisieť od zaplatených príspevkov do II. piliera a ich zhodnotenia. Finančné prostriedky sporiteľov spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS).
Z čoho sa skladá dôchodok
Starobné dôchodkové sporenie spoločne s dôchodkovým poistením resp. prvým pilierom zabezpečiť sporiteľovi príjem v starobe a pozostalým v prípade jeho úmrtia.
Vstup do druhého piliera
Do druhého piliera môžu vstúpiť osoby mladšie ako 35 rokov a môžu tak urobiť dobrovoľne. Treba však myslieť aj na to, že po vstupe do tohto piliera sa starobné dôchodkové sporenie stáva povinnée a spolu s prvým pilierom tvorí elementárny systém dôchodkového zabezpečenia.
Ak občan Slovenskej republiky vstúpi do druhého piliera jeho povinné odvody na dôchodkové poistenie v celkovej výške 18% z príjmu sa rozdelia na dve časti. 14% naďalej ostane v Sociálnej poisťovni (výška odvodov pre prvý pilier) a zvyšné 4% Sociálna poisťovňa umiestni na osobný dôchodkový účet sporiteľa. Sporiteľ má právo si zvoliť dôchodcovskú správcovskú spoločnosť (DSS).
Ak sa sporiteľ rozhodne pre sporenie v druhom pilieri, bude poberať dôchodok z dvoch rozličných zdrojov. Prvým zdrojom je primerane krátený dôchodok z prvého piliera, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa a druhý zdroj je dôchodok z druhého piliera, ktorého výška bude závisieť od zaplatených príspevkov (sporiteľa) ako aj od toho ako veľmi sa ich podarilo DSS zhodnotiť a napokon aj od toho aký spôsob poberania dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia si sporiteľ zvolil.
Dve fázy dôchodkového sporenia
Dôchodkové sporenie pozostáva z dvoch základných fáz. Fázy sporenia a fázy vyplácania.
V sporiacej fáze sa časť z povinných odvodov sporiteľa odvádza na jeho osobný dôchodkový účet v DSS. V tejto fáze si sporiteľ môže slobodne vyberať aj dôchodkový fond, v ktorom bude svoj príspevok zhodnocovať. Takisto možno v tejto fáze odvádzať aj dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie.
Vo fáze vyplácania sa sporiteľovi vypláca starobný dôchodok, prípadne predčasný starobný dôchodok a pozostalým sa môže vyplácať pozostalostný dôchodok. Podľa zvolenej formy výplaty dôchodku z druhého piliera, poberateľovi dôchodok bude vyplácať ním vybraná poisťovňa.
Sociálna poisťovňa je povinná do 180 dní od vzniku prvej účasti na dôchodkovom poistení, vzniknutej po 31. decembri 2012, písomne informovať dotknutú osobu (tzv. "prvopoistenca") o jej práve na uzatvorenie zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.