Ako sporiť v dôchodkovom pilieri

Roland Regely | rubrika: Článok | 17. 10. 2016
Nevyznáte sa v dôchodkovom sporení? Pozrite si stručný prehľad toho, ako to funguje. Načo všetko máte nárok, kto vám dôchodok vyplatí a akou formou.
Ako sporiť v dôchodkovom pilieri

Zdroj: Shutterstock

Starobné dôchodkové sporenie predstavuje kapitalizačný, alebo tzv. druhý pilier dôchodkového systému, ktorý je príspevkovo definovaný. To znamená, že výška vášho dôchodku bude závisieť od zaplatených príspevkov do druhého piliera a ich reálneho zhodnotenia.

Výška dôchodku

Výška dôchodkovej dávky bude závisieť od zaplatených príspevkov do II. piliera a ich zhodnotenia. Finančné prostriedky sporiteľov spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS).

Z čoho sa skladá dôchodok

Starobné dôchodkové sporenie spoločne s dôchodkovým poistením resp. prvým pilierom zabezpečiť sporiteľovi príjem v starobe a pozostalým v prípade jeho úmrtia.

Vstup do druhého piliera

Do druhého piliera môžu vstúpiť osoby mladšie ako 35 rokov a môžu tak urobiť dobrovoľne. Treba však myslieť aj na to, že po vstupe do tohto piliera sa starobné dôchodkové sporenie stáva povinnée a spolu s prvým pilierom tvorí elementárny systém dôchodkového zabezpečenia.

Ak občan Slovenskej republiky vstúpi do druhého piliera jeho povinné odvody na dôchodkové poistenie v celkovej výške 18% z príjmu sa rozdelia na dve časti. 14% naďalej ostane v Sociálnej poisťovni (výška odvodov pre prvý pilier) a zvyšné 4% Sociálna poisťovňa umiestni na osobný dôchodkový účet sporiteľa. Sporiteľ má právo si zvoliť dôchodcovskú správcovskú spoločnosť (DSS).

Ak sa sporiteľ rozhodne pre sporenie v druhom pilieri, bude poberať dôchodok z dvoch rozličných zdrojov. Prvým zdrojom je primerane krátený dôchodok z prvého piliera, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa a druhý zdroj je dôchodok z druhého piliera, ktorého výška bude závisieť od zaplatených príspevkov (sporiteľa) ako aj od toho ako veľmi sa ich podarilo DSS zhodnotiť a napokon aj od toho aký spôsob poberania dôchodku zo starobného dôchodkového sporenia si sporiteľ zvolil.

Dve fázy dôchodkového sporenia

Dôchodkové sporenie pozostáva z dvoch základných fáz. Fázy sporenia a fázy vyplácania.

V sporiacej fáze sa časť z povinných odvodov sporiteľa odvádza na jeho osobný dôchodkový účet v DSS. V tejto fáze si sporiteľ môže slobodne vyberať aj dôchodkový fond, v ktorom bude svoj príspevok zhodnocovať. Takisto možno v tejto fáze odvádzať aj dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie.

Vo fáze vyplácania sa sporiteľovi vypláca starobný dôchodok, prípadne predčasný starobný dôchodok a pozostalým sa môže vyplácať pozostalostný dôchodok. Podľa zvolenej formy výplaty dôchodku z druhého piliera, poberateľovi dôchodok bude vyplácať ním vybraná poisťovňa.

Sociálna poisťovňa je povinná do 180 dní od vzniku prvej účasti na dôchodkovom poistení, vzniknutej po 31. decembri 2012, písomne informovať dotknutú osobu (tzv. "prvopoistenca") o jej práve na uzatvorenie zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok