Každý z nás už v živote riešil situáciu, kedy musel u doktora nečakane platiť za nejakú službu alebo produkt. Od minulého roka je v platnosti nový zákon, ktorý už ale presne vymedzuje, za čo si váš lekár môže pýtať peniaze - týka sa to ale len tých lekárov, ktorí majú uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou o poskytovaní zdravotnej starostlivosti z verejného zdravotného poistenia.
Zákon hovorí jasne: "Zákon č. 577/2004 Z. z. sa vzťahuje predovšetkým na poskytovateľov, s ktorými má zdravotná poisťovňa poistenca uzatvorenú zmluvu. Takýto poskytovateľ nesmie požadovať od poistenca úhradu za zdravotnú starostlivosť, ktorá sa plne uhrádza na základe verejného zdravotného poistenia podľa tohto zákona a nesmie podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti úhradou nad určenú spoluúčasť poistenca." uvádza stránka MZ SR.
Lekári nemôžu požadovať úhradu za:
- objednanie pacienta na vyšetrenie, vrátane objednania na konkrétny čas,
- vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu
- vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu
- potvrdenie o návšteve lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka
- výmenný lístok k špecialistovi
- prednostné ošetrenie
- odber krvi zo zdravotných dôvodov
- vystavenie práceneschopnosti
Pacienti neplatia ani za klimatizáciu v čakárni, či za hygienické návleky.
Lekári môžu požadovať úhradu za:
- rôzne vyšetrenia a potvrdenia na žiadosť pacienta alebo nad rámec toho, čo uhrádzajú zdravotné poisťovne. Ide napríklad o:
- vyšetrenie EKG, krvi či stolice na žiadosť pacienta
- odber krvi či moču na žiadosť pacienta
- očkovanie nad rámec zdravotného poistenia
- potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla
- potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na štúdium či pre zamestnávateľa
- potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na zbrojný pas
Ak za niektorú z uvedených služieb platíte, niečo nie je v poriadku.
Lekári si zostavujú cenník zdravotných služieb a zasielajú ho na kontrolu samosprávnemu kraju - ktorý lekára upozorní, ak má v zozname niečo, za čo nesmie vyberať od pacienta peniaze. Ak má pacient pochybnosti o oprávnenosti vyberaného poplatku, môže dať podnet na odbor zdravotníctva vyššieho územného celku.
Cenník poplatkov:
- kontrolujú VÚC,
- výnosy z pokút budú príjmom príslušného samosprávneho kraja,
- výšku poplatkov stanovuje lekár, pričom cenník musí umiestniť na viditeľnom mieste v čakárni,
- na doklade o zaplatení poplatku musí byť presná špecifikácia poplatku z cenníka.
Cenníky poplatkov zmluvných lekárov kontrolujú VÚC a v prípade pochybenia budú výnosy z pokút príjmom príslušného samosprávneho kraja.
Nezmyselné poplatky v ambulanciách
- profesionálny manažment pacienta, ročný registračný poplatok, príplatok za nespolupracujúce dieťa, manipulačný poplatok, sponzorovanie ambulancie, infekčný príplatok, rada lekára, prvovyšetrenie a pod.
Ak lekár nemá zmluvu so zdravotnou poisťovňou
Všetky poplatky sú v réžii zdravotníckeho zariadenia. Každý lekár ale musí informovať pacienta, že ide o nezmluvného poskytovateľa, a zverejniť cenník svojich poplatkov.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.