Zostaviť funkčný rozpočet, ktorý pokryje všetky vaše výdavky a ešte aj nejakú časť peňazí ušetrí, to je v dnešnej dobe veľmi náročné. Najväčším problémom môžu byť neočakávané výdavky. Ale pekne po poriadku, vezmite si papier, ceruzku, kalkulačku alebo si spravte jednoduchú tabuľku v Exceli a môžeme začať.
Spočítajte všetky svoje príjmy
- vytvorte si zoznam všetkých mesačných príjmov (mzdy, dávky, prémie, honoráre, dotácie)
- ak niektorý z príjmov dostávate len príležitostne, vypočítajte si, koľko z tej sumy vychádza priemerne na jeden mesiac
- všetky príjmy spočítajte a získate tak strop, ktorý určí vaše maximálne výdavky, ak samozrejme neplánujete žiť na dlh
Spočítajte všetky svoje výdavky
Dobre porozmýšľajte nad všetkými výdavkami, ktoré každý mesiac máte a vytvorte si zoznam, napríklad podľa posledného kalendárneho mesiaca:
- náklady na život (nájomné, plyn, voda, elektrina, telefón, rozhlas, TV, internet)
- náklady na stravu
- náklady na dopravu (automobil, benzín/nafta, cestovné lístky, električenka)
- poplatky banke (úroky, splátka úveru, splátka hypotéky, sporenie, poistka)
- nepravidelné mesačné výdavky (oblečenie, kultúra, ...)
Všetky náklady spočítajte a zistíte svoje celkové výdavky, nemali by samozrejme prevyšovať vaše príjmy.
Porovnanie príjmov a výdavkov
Ak sú vaše príjmy vyššie ako výdavky, máte prebytok peňazí a tvoríte si tzv. finančnú rezervu. Tú môžete napríklad použiť na neočakávané výdavky. Ak sú výdavky vyššie ako príjmy, máte nedostatok peňazí, ktorý možno riešiť viacerými spôsobmi.
- uskromniť sa a znížiť niektoré z nevyhnutných výdavkov
- porozmýšľať nad tým, ako dosiahnuť vyšší príjem
- poslednou možnosťou by mal byť úver alebo kreditná karta, teda cudzie prostriedky, ktoré budete musieť finančnej inštitúcii vrátiť s úrokmi
Ako optimalizovať výdavky domácnosti
Výdavky možno znížiť viacerými spôsobmi. Napríklad aj tým, že ich rozdelíte na nevyhnutné a vedlajšie. Za nevyhnutné výdavky sa považujú výdavky za stravu, nájomné, energie a veci bez ktorých si neviete predstaviť plnohodnotný život. Naopak vedlajšie výdavky, akými sú napríklad výdavky na zábavu, jedlo v reštaurácii, dovolenky, či nové oblečenie sú položkou, ktorú viete nastaviť rozumne a ušetriť. Napríklad môžete nájsť rovnakú vec za menej peňazí alebo na ňu počkať pár mesiacov. V prípade stravy možno ušetriť zrejme najviac peňazí - každý týždeň vám stačí spraviť jeden väčší nákup a naplánovať si stravovanie pre rodinu na celý týždeň - ušetrí vám to čas aj výdavky.
Udržujte aktuálny rozpočet
Výdavky a príjmy je dôležité sledovať neustále. Niektoré príjmy vám môžu zmiznúť, nové naopak pribudnúť a to isté platí aj o výdavkoch. Rozpočet si preto aktualizujte pravidelne o nové položky a porovnávajte ho so skutočnosťou.
Každé ušetrené euro je dobrá správa
Šetrenie finančných prostriedkov má mnoho výhod. Peniaze navyše sa totiž môžu vyjsť vtedy, keď to budete najviac potrebovať.
Podľa analytikov sa do ideálnej situácie dostanete, ak nebudete žiť od "výplaty do výplaty", ale na účte budete mať prostriedky v sume minimálne jedného vášho mesačného platu aj po započítaní všetkých vašich výdavkov.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.