Ako vyťažiť zo svojej kreditky čo najviac a zaplatiť čo najmenej

Roland Regely | rubrika: Článok | 11. 8. 2016
Viete používať svoju kreditnú kartu tak, aby ste sa vyhli poplatkom resp. aby ste platili čo najmenej za jej používanie? Ukážeme vám zopár tipov a trikov na bezplatné používanie, ale aj rôzne bonusy.
Ako vyťažiť zo svojej kreditky čo najviac a zaplatiť čo najmenej

Zdroj: Shutterstock

Kreditná karta je úverový produkt, ktorý umožňuje klientovi čerpať úver do výšky schváleného limitu. Je to výborný prostriedok napr. na riešenie nepredvídateľných situácií, kedy potrebujete nakúpiť tovar alebo službu, no nedisponujete dostatočným množstvom finančných prostriedkov. Na rozdiel od debetnej karty, klient nemusí mať v banke založený bežný účet.

Akú kreditnú kartu si vybrať? Najlepšie takú s ktorou možno využívať týchto 6 benefitov.

1. Využite bezúročné obdobie

Každá banka alebo finančná inštitúcia ponúka iné bezúročné obdobie, no sú aj kreditné karty, ktoré ho nemajú. Slovenské kreditné karty ponúkajú bezúročné obdobie v rozmedzí od 40 do 55 dní. Matematika tu je jednoduchá - ak splatíte dlh k dátumu, ktorý banka určí, neplatíte žiaden úrok a teda peniaze si požičiavate zadarmo. Ak však tento dlh nesplatíte, finančná inštitúcia vám naúčtuje úrok za celú dobu, kedy máte peniaze požičané.

2. Možnosť zbierať bonusové body

Platením kreditnou kartou získavate rôzne bonusové body. V niektorých predajniach tak môžete výhodnejšie nakúpiť.

3. Kreditné karty často nakupujú so zľavou

Partnerské prevádzky poskytovateľov kreditných kariet poskytujú klientom rôzne zľavy. Napríklad ak nakúpite kreditnou kartou od Tatra Banky v multiplexe kín Cinema City, získate automaticky 10% zľavu na vstupenku. Zľavy sa zväčša pohybujú od 5 do 30% z celkového nákupu. Partnerských obchodov VISA alebo Maestro sú tisíce.

4. Kreditné karty oceníte najmä v zahraničí

Ak budete v zahraničí platiť kreditnou kartou, získate lepší kurz, ako keby ste platili v hotovosti. Je to spôsobené tým, že v dovolenkových destináciach používajú vyššie výmenné kurzy, zatiaľ čo pri platbe kartou sa o kurzovú výmenu stará vaša domáca banka, ktorá použije svoj aktuálny kurz k danému dňu. Jediné, čo sa príliš neoplatí, je výber z kreditnej karty z bankomatu v zahraničí - poplatky môžu byť rôzne, aj niekoľko desiatok eur.

5. Sporenie a poistenie

Kreditné karty rôznych finančných inštitúcií prispievajú napr. aj na váš sporiaci účet pri každej platbe. Takisto môžete získavať body, ktoré sa vám prepočítajú na peniaze a prevedú napríklad na účet životného poistenia. Taktiež máte v rámci niektorých kreditných kariet zdarma cestovné poistenie, či poistenie liečebných nákladov.

6. Peniaze naspäť z každej platby

Najlepšie je vybrať si takú kartu, ktorá vám pri každom nákupe vráti nejaké percento z nákupu naspäť. Táto suma je síce mesačne obmedzená, no môžu to byť pokojne desiatky až stovky eur. Záleží od toho, ako veľa toho nakúpite.

7. Kreditka môže znížiť úrok na hypotéke

Aktívne využívanie kreditky vám môže pomôcť aj k získaniu nižšieho úroku na hypotéke v banke, ktorá ju vydala.

Na čo si dať pozor pri kreditnej karte

  • ak nezaplatíte dlh v stanovenom čase, čaká vás vysoký úrok
  • pokiaľ možno splaťte vždy celú dlžnú sumu
  • neprekračujte úverový limit, poplatky za nepovolené prečerpanie sú tiež vysoké
  • nevyberajte hotovosť z kreditnej karty, táto transakcia je spoplatnená vyššou sumou
  • údaje z kreditnej karty si starostlivo strážte, nezadávajte ich v žiadnych pochybných e-shopoch na internete a všetky dôležité informácie si nezapisujte a nenoste so sebou v peňaženke

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Najdôležitejší zákon roka prešiel. Parlament schválil rozpočet

3. 12. 2024 | Ivana Sladkovská

Najdôležitejší zákon roka prešiel. Parlament schválil rozpočet

Národná rada Slovenskej republiky dnes schválila rozpočet na rok 2025, ktorý predpokladá pokles deficitu verejných financií na 4,7 % HDP. Tento pokles je v porovnaní s tohtoročnými... celý článok

Najlepšie platy sú v priemysle a v Bratislave. Priemerná mzda na Slovensku rastie pomaly

3. 12. 2024 | Redakcia

Najlepšie platy sú v priemysle a v Bratislave. Priemerná mzda na Slovensku rastie pomaly

Priemerná mzda na Slovensku je aktuálne 1 484 eur. Priemernú mzdu však nezarábajú všetci Slováci. Čašníčka na východe Slovenska zarobí niekoľkonásobne menej ako pracovník v priemysle... celý článok

Už 1. decembra začne platiť zmena v opatrovateľských príspevkoch

26. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Už 1. decembra začne platiť zmena v opatrovateľských príspevkoch

Krátenie opatrovateľských príspevkov od 1. decembra 2024 končí. Opatrovatelia, či už zamestnaní alebo na dôchodku, by mali dostať nekrátený príspevok 615,50 eur. Do účinnosti vstupuje... celý článok

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok