Dovolenka v zahraničí: štačí mať európsky zdravotný preukaz alebo treba poistenie?

Roland Regely | rubrika: Článok | 25. 5. 2021
Na slovenskom trhu pôsobí viacero poisťovní, ktoré sa špecializujú aj na cestovné poistenie. Je potrebné si ho zaobstarať pri každej dovolenke? Ako si orientovať na trhu a vybrať to najlepšie riešienie pre vašu dovolenku? Nie je to také jednoduché, každá poisťovňa ponúka iné podmienky, iné spektrum krytých škôd a iné formy asistenčných služieb.
Dovolenka v zahraničí: štačí mať európsky zdravotný preukaz alebo treba poistenie?

Zdroj: Shutterstock

Mnoho ľudí sa spolieha na svoje európske zdravotné karty aj v zahraničí a iní sa zase spoliehajú len na poistku v rámci svojej platobnej karty a pritom ani nevedia povedať, aké krytie im poskytuje. Ak si chcete svoju dovolenku skutočne užiť so všetkým, čo k tomu patrí, potrebujete cestovné poistenie. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam, aj keby prišlo k tomu najhoršiemu.

Ako funguje európsky zdravotný preukaz?

Ošetrenie bez komerčného poistenia môže vašu dovolenku poriadne predražiť. Aj keď máte európsky preukaz, neplatí u všetkých lekárov a niektoré náklady vôbec nepokrýva. Ak budete dovolenkovať v rámci Európskej únie alebo vo Švajčiarsku, Nórsku, Lichtenštajnsku či Srbsku s tzv. európskym preukazom máte rovnaké práva ako pacienti v konkrétnej krajine. To znamená, že všetko, čo si pacienti platia v danej krajine, platíte si aj vy. Všetko, čo im uhrádza zdravotná poisťovňa, preplatí poisťovňa aj u nás doma na Slovensku.

Dôležité je vedieť aj to, že európsky preukaz nemôžete použiť mimo EÚ a spomínaných krajín a že ho môžete používať len ak vás vyšetria v štátnej inštitúcii, nie u súkromníkov.

Ak nemáte európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) alebo ho nemôžete použiť (napríklad v prípade súkromnej zdravotnej starostlivosti), nemôže vám byť ošetrenie odmietnuté. Je však možné, že zaň budete musieť zaplatiť vopred a náhradu výdavkov si uplatniť po návrate domov.

Európsky preukaz vám poisťovňa vydáva bezplatne na 10 rokov. Je kombinovaný spolu s vašim slovenským preukazom. Ak vám ho poisťovňa nestihne vydať v čase, kedy cestujete mimo Slovenskej republiky, môžete požiadať o tzv. náhradný certifikát k európskemu preukazu. Jeho platnosť je 3 mesiace.

Vďaka európskemu preukazu máte zabezpečené nevyhnutné ošetrenie v nemocnici, alebo na príslušnej ambulancii, ak ide o akútny stav, pôrod alebo operačný zákrok.

 

dovolenka v zahraničí - stačí mať európsky preukaz alebo treba cestovné poistenie?

Zdroj: Pixabay

Ako požiadať poisťovňu o preplatenie nákladov?

Ak ste za vyššie uvedených podmienok boli ošetrení v zahraničí a teda máte nárok na preplatenie nákladov, môžete tak urobiť ešte počas vašej dovolenky alebo po návrate.

K žiadosti o preplatenie nákladov potrebujete priložiť aj záznam o ošetrení, originál dokladu, kde je presne rozpísané, aké zdravotné úkony boli vykonané a samozrejme doklad o zaplatení.

Dokonca si môžete vybrať, či budete chcieť preplatiť svoje náklady na ošetrenie tak, ako keby sa ošetrenie vykonávalo na Slovensku, alebo si vyberiete druhú možnosť, preplatenie do výšky v akej bolo vykonané v príslušnom štáte.

Jediné, čo vám poisťovňa nepreplatí, sú náklady spojené s prevozom pacienta na Slovensko.

Nevýhody európskeho preukazu

Nevýhodou európskeho preukazu je napríklad aj to, že nekryje náklady na spolúčasť ošetreného pacienta a náklady na ošetrenie v zariadeniach, ktoré nie sú napojené na systém verejného zdravotného poistenia. Navyše v mnohých letoviskách sú k dispozícii len súkromníci, takže si väčšinu nákladov budete musieť zaplatiť. Aj preto sa oplatí zabezpečiť si pred cestou cestovné poistenie.

Prečo sa oplatí cestovné poistenie?

V cestovnom poistení máte hradené liečebné náklady, asistenčné služby, zároveň tu máte poistenie proti úrazu, zodpovednosti za škodu, poistenie batožiny, či poistenie storno poplatkov. Výhodou komerčného poistenia je aj to, že ho môžete uzatvoriť napríklad aj na poslednú chvílku pred cestou na dovolenku. Formou SMS, cez mobilnú aplikáciu, online formulár alebo telefonicky. Musíte to však stihnúť ešte na Slovensku, inak môžete mať problémy s preplatením nákladov.

Základom cestovného poistenia je krytie liečebných nákladov. Poistenie je možné doplniť o:

  • úrazové pripoistenie,
  • poistenie zodpovednosti za škodu,
  • poistenie batožiny,
  • poistenie meškania batožiny,
  • poistenie meškania odletu,
  • poistenie nepojazdného vozidla,
  • poistenie storna zájazdu.

Anketa

Máte pri cestovaní uzatvorené aj poistenie?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok