Bývalá Ficova vláda sa vlani v máji rozhodla pristúpiť k bojkotu Denníka N s odôvodnením, že noviny podľa nej píšu tendenčne o práci kabinetu.
Vláda sa tak rozhodla potom, čo denník zaradil do svojho vydania nálepky s karikatúrami Fica. Navzdory bojkotu niektoré ministerstvá alebo ministri na otázky denníka medzitým odpovedali. Sám Fico však na tlačových konferenciách ignoroval otázky novinárov Denníka N už skôr.
Vydavateľ novín tvrdil, že vláda spomínaným rozhodnutím porušila jeho základné práva ako aj právo na podnikanie.
Ficova strana Smer-sociálna demokracia sa po marcových voľbách stala najsilnejšou stranou štvorčlennej vládnej koalície, sám Fico je premiérom už po tretíkrát, čím je zároveň aj najdlhšie slúžiacim predsedom slovenskej vlády v novodobej histórii krajiny.
Denník N začali vlani vydávať bývalí redaktori denníku Sme, ktorí redakciu opustili, keď sa v jeho vydavateľstve začala angažovať finančná skupina Penta.
Premiér Fico dlhodobo neodpovedal ani na otázky redaktorov Sme, a to z toho dôvodu, že noviny vraj uverejnili nepravdivé informácie.
Slovenský tlačový zákon stanoví, že orgány verejnej moci a ďalšie inštitúcie sú povinné na základe rovnosti poskytovať tlači a tlačovým agentúram informácie o svojej činnosti. Za porušenie tohto ustanovenia však norma nepredpokladá žiadnu sankciu.
Rozhodnutie bývalej Ficovej vlády bojkotovať otázky redakcie Denníku N nie je na Slovensku úplnou novinkou. Už v 90. rokoch vtedajší autoritársky premiér Vladimír Mečiar vydal podobný zákaz voči niekoľkým súkromným médiám.
MiHá