Stali ste sa dedičom, chcete si obstarať nehnuteľnosť, potrebujete zrealizovať prevod nehnuteľnosti do vlastníctva, chcete sa rozviesť a riešite výživné, máte spory so susedmi, chystáte sa založiť spoločnosť alebo len potrebujete autorizovať zmluvu....Ak máte otázky v týchto, či iných právnych oblastiach, neváhajte a opýtajte sa bezplatne v našej Právnej poradni.
Uvažujete nad investovaním peňažných prostriedkov? Máte problém zorientovať sa v ponuke kapitálového trhu? Aké úskalia prináša investovanie v podielových fondoch? Investovali ste cez obchodníka s cennými papiermi a neviete si rady? Pýtajte sa v našej investičnej poradni.
Otázka:
Dobrý deň, rád by som poznal Váš názor na potrebu papierových zmlúv pri Zmluvách o dielo realizovaných cez internet. Existuje možnosť nahradiť ich elektronickým súhlasom v prípade, ak náš klient/partner nevlastní zaručený elektronický podpis? Naše zmluvy o dielo bývajú v hodnotách do 30 eur a chceli by sme proces zautomatizovať. Nevieme však, čo sa môže stať pri prípadnej finančnej kontrole/audite, ak ľudia len kliknú v ich konte na súhlas so zmluvou, a nebudeme ju mať v tlačenej forme. Vopred veľmi pekne ďakujem za Váš čas a poskytnutú vedomosť!
Odpoveď:
Dobrý deň, najväčší problém pri uzatváraní zmlúv cez internet je, že neviete, kto si objednáva službu alebo tovar, pokiaľ nemá zaručený elektronický podpis. Nie je teda zaručené, že pohľadávku po poskytnutí služby bude možné vždy vymôcť resp. preukázať s kým ste skutočne uzatvorili zmluvu. Pokiaľ ide o kontrolu a preukázanie uzatvorenia zmluvy, odkliknutie (súhlas) so zmluvou cez internet je tiež právnym úkonom a teda nemalo by sa stať, že by Vám uzatvorenie zmluvy nebolo uznané. Ako preukázať, že klient klikol a tým prejavil súhlas so zmluvou je potrebné prediskutovať s IT odborníkmi (riešením by bol podľa mňa software, ktorý informácie ukladá, najmä IP adresu klienta, takto by bolo možné potom spätne zistiť aspoň nejaké údaje). Auditom sa nevenujeme, preto Vám neviem povedať, či je potrebné mať zmluvy v tlačenej podobe alebo postačia údaje uložené v počítači. Pokiaľ by boli potrebné tlačené informácie, postačí si vytlačiť zmluvu a printscreen z konta klienta o tom, že klikol odsúhlasil uzatvorenie zmluvy. Software ovládajúci konto klienta by mal byť nastavený tak, že keď klient odsúhlasí zmluvu kliknutím, tak sa to zobrazí na osobitnej stránke s jeho údajmi a tým, že klikol a odsúhlasil zmluvu. Túto stránku si potom len vytlačíte.
Otázka:
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom materskej dovolenky. Pracujem v ČR viac ako jeden rok a zamestnávateľ za mňa odvádza všetky odvody. Trvalý pobyt mám na Slovensku, ale žijem v ČR s českým priateľom. Svadbu nechystáme. Ako je to s materskou dovolenkou, príspevkom na dieťa pri narodení a príspevkom pre slobodnú matku? Mám právo si to žiadať v ČR?
Odpoveď:
Dobrý deň, Fyzická osoba, ktorá sa počas tehotenstva a materstva zdržiava na území iného členského štátu Európskej únie si nárok na peňažnú dávku uplatňuje v tom členskom štáte EÚ, v ktorom jej vzniklo nové nemocenské poistenie, ak tejto fyzickej osobe zanikne nemocenské poistenie v SR a následne jej vznikne v členskom štáte EÚ, v ktorom sa zdržiava nové nemocenské poistenie. Nároky si teda uplatňujte v Českej republike.
Otázka:
Dobrý deň, aký je postup pri vypočítavaní výšky výživného na maloleté deti? Môj budúci manžel má vyživovaciu povinnosť voči maloletej dcére z jeho predchádzajúceho manželstva. Ako by sa mu počítala výška alimentov, keď budeme manželia? Bude sa prihliadať aj na výšku môjho platu - teda ako príjem spoločnej domácnosti? Prihliada sa iba na jeho príjem a spoločné financie (hlavne na chod domácnosti) nie sú preto relevantné? Prosím o radu. Nevyznám sa v tom... Vopred ďakujem.
Odpoveď:
Dobrý deň, presný matematický výpočet výživného zatiaľ v našom právnom poriadku neexistuje. Výživné určuje súd na základe zváženia viacerých kritérií. Výška výživného závisí od množstva faktorov, tie najhlavnejšie sú: výška príjmu povinného rodiča, výška príjmu rodiča, ktorý sa stará o dieťa, výška nákladov oboch rodičov, výška nákladov na dieťa, schopnosti a možnosti povinného rodiča zarobiť finančné prostriedky ako i možnosti a schopnosti rodiča, ktorý sa o dieťa stará, zdravotný stav dieťaťa a iné. Pokiaľ rodič žije s niekym v spoločnej domácnosti, ktorý sa podieľa na úhradách nákladov spoločnej domácnosti, prihliada sa aj na tento jeho príjem. Často si povinní rodičia myslia, že pokiaľ oficiálne zdokladujú nízky príjem, súd bude vychádzať iba z tohto príjmu. Súd vychádza často z možností a schopností povinného rodiča. Ak teda rodič má možnosti a schopnosti si zarobiť viac, ako deklaruje súdu, súd prihliada na tento vyšší príjem.