Podzamestnanosť: zamestnanci by chceli pracovať viac

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 24. 4. 2013
38 % Slovákov, ktorí pracujú na čiastočný pracovný úväzok, by chcelo pracovať vyšší počet hodín, ako v súčasnosti. Nie je im to však umožnené.
Podzamestnanosť: zamestnanci by chceli pracovať viac

Zdroj: Shutterstock

Pružný čiastočný úväzok
Medzi jednu z najpopulárnejších flexibilných foriem zamestnania patrí čiastočný pracovný úväzok, resp. pracovný úväzok so skrátenou pracovnou dobou. Čiastočný pracovný úväzok je pružnejší ako práca na plný úväzok a vlády mnohých krajín ho považujú za liek na zvyšovanie zamestnanosti a riešenie problémov, ktoré sa na trhu práce vyskytujú.

Rozporuplné dopady
Čiastočný pracovný úväzok má však na zamestnancov rozporuplné dopady. Na jednej strane predstavuje účinné riešenie problému zlaďovania pracovného a rodinného života, no na druhej strane môžu byť nebezpečenstvom v podobe nižšieho finančného ohodnotenia, zhoršenou možnosťou kariérneho rastu, pracovnej neistoty alebo nedobrovoľnej podzamestnanosti.

Podzamestnanosť
Podzamestnané sú všetky osoby v platenom zamestnaní alebo osoby pracujúce vo vlastnom podniku, ktoré pracujú vo svojom hlavnom zamestnaní na čiastočný pracovný úväzok menej ako 40 hodín týždenne a prajú si pracovať vyšší počet hodín.

Každý piaty zamestnanec na čiastočný úväzok by chcel pracovať viac
Spomedzi 43 miliónov osôb pracujúcich na čiastočný úväzok v rámci Európskej únie v roku 2012 by si až 9,2 milióna z nich prialo pracovať viac hodín, avšak nie je im to umožnené. Tieto osoby tak môžeme považovať za podzamestnané. Pomer podzamestnaných osôb sa od nástupu finančnej krízy zvyšuje, a to od 18,5 % v roku 2008 až na 21,4 % v roku minulom. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Európsky štatistický úrad (Eurostat).

Najviac podzamestnaných zaznamenalo Grécko či Španielsko
Najväčší pomer podzamestnaných osôb vlani zaznamenali predovšetkým krajiny s najnižším podielom zamestnancov pracujúcich na čiastočný úväzok na celkovej zamestnanosti: Grécko, Španielsko, Lotyšsko či Cyprus. Naopak, najmenej podzamestnaných osôb bolo zaznamenaných v krajinách, kde je práca na skrátený úväzok často využívaná: Holandsko, kde si pracovať o niečo viac praje 3 % zamestnancov na čiastočný úväzok, Estónsko, kde je úroveň podzamestnanosti 8 % a Česká republika, kde si viac hodín práce želá každý desiaty zamestnanec so skrátenou pracovnou dobou.

Ako sú na tom krajiny EÚ?
Koľko osôb pracujúcich na čiastočný pracovný úväzok je v krajinách európskej dvadsaťsedmičky podzamestnaných?  Odpoveď na túto otázku nám prináša nasledujúca tabuľka, ktorá ilustruje pomer osôb pracujúcich na čiastočný úväzok, ktorí by chceli pracovať viac hodín, než aktuálne pracujú.

Tabuľka: Podzamestnanosť v krajinách EÚ

Krajina% osôb, ktorí by chceli pracovať viac
Holandsko3,3
Estónsko8
ČR9,6
Luxembursko11,7
Dánsko12,7
Rakúsko13,7
Belgicko14
Taliansko15,6
Nemecko17,1
Švédsko19,3
Fínsko20,1
EUROZÓNA20,4
Slovinsko20,6
EÚ 2721,4
Spojené kráľovstvo24,1
Francúzsko24,7
Rumunsko25,3
Poľsko28,5
Litva30,8
Maďarsko31,8
Írsko33,6
Slovensko38
Bulharsko38,8
Portugalsko42,8
Cyprus50,4
Lotyšsko53,1
Španielsko

54,5

Grécko66

Zdroj:Eurostat

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok