Flexibilita trhu práce

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 27. 9. 2012
V súvislosti s rýchlymi zmenami v ekonomike a nepriaznivou situáciou na trhoch práce jednotlivých krajín prebieha celosvetová diskusia na tému potreby rastu flexibility trhu práce. Otázky týkajúce sa flexibility trhu práce priťahujú pozornosť odborníkov z celého sveta
Flexibilita trhu práce

Zdroj: Shutterstock

V súvislosti s rýchlymi zmenami v ekonomike a nepriaznivou situáciou na trhoch práce jednotlivých krajín prebieha celosvetová diskusia na tému potreby rastu flexibility trhu práce. Flexibilizácia pracovných trhov je pre krajiny EÚ jedným z kľúčových cieľov na národnej a medzinárodnej úrovni v rámci Európskej stratégie zamestnanosti. Spolu s konceptom celoživotného vzdelávania je považovaná za hlavnú stratégiu v boji proti vysokej nezamestnanosti, za ktorú boli v predchádzajúcich dvoch desaťročiach vo veľkej miere zodpovedné rigidné a nepružné pracovné trhy. Otázky týkajúce sa flexibility trhu práce preto priťahujú pozornosť odborníkov z celého sveta.

Európska stratégia zamestnanosti
Základné princípy Európskej stratégie zamestnanosti boli prijaté na zvláštnom zasadaní Európskej rady, ktoré sa konalo v tesnej náväznosti na prijatie Amsterdamskej zmluvy. Európska stratégia zamestnanosti bola odozvou na vysokú nezamestnanosť, ktorou trpela väčšina krajín Európskej únie, rovnako ako nízkou tvorbou pracovných miest či nízkou mierou ekonomickej aktivity obyvateľstva. Je zameraná na koordináciu národných politík zamestnanosti členských krajín, pričom národné politiky zamestnanosti ostávajú plne v kompetencii členských krajín. Európska stratégia zamestnanosti je založená na spoločne dohodnutých cieľoch, spolupráci  a vzájomnej výmeny skúseností medzi jednotlivými krajinami.

Čo flexibilita znamená?
Presná a všeobecne prijímaná definícia tohto pojmu neexistuje, avšak ide o pojem v rámci odbornej literatúry, spoločenskej praxe aj širšej verejnosti veľmi frekventovaný. Pre mnohých odborníkov je tento pojem problematický, diskutabilný a niektorými dokonca spochybňovaný. Flexibilita vo všeobecnosti znamená pružnosť alebo schopnosť prispôsobovať sa, kým jej opakom je rigidita alebo strnulosť. V makroekonomickej rovine znamená flexibilita rýchlosť prispôsobenia trhu vonkajším otrasom či zmenám podmienok na trhu práce.

Členenie flexibility trhu práce
Existuje mnoho pohľadov na kritériá ovplyvňujúce flexibilitu trhu práce a ešte viac jej členení. Najčastejšie sa však flexibilita trhu práce člení na niekoľko typov:

  • Funkčná flexibilita
  • Flexibilita pracovných nákladov
  • Mzdová flexibilita
  • Flexibilita profesnej štruktúry
  • Vonkajšia numerická flexibilita
  • Vnútorná numerická flexibilita

Funkčná flexibilita vyjadruje mieru prispôsobivosti podnikov na tržné zmeny. V praxi ide najmä o schopnosti pracovníkov meniť svoje úlohy v podniku a schopnosť prechádzať rôznymi školeniami a rekvalifikáciami v rámci podniku.

Flexibilita pracovných nákladov sa medzi jednotlivými krajinami veľmi líši z dôvodu rozdielne nastaveného daňového zaťaženia pracovníkov, kvality a štruktúry pracovnej sily, odlišnej úrovne priemerných miezd či investičných stimulov.

Mzdová flexibilita zasa predstavuje prispôsobivosť miezd zamestnancov meniacim sa hospodárskym cyklom – v období recesie by sa mali mzdové náklady znižovať a v počiatkoch ekonomického oživenia by mali rásť.

Numerická flexibilita označuje podľa schopnosť firmy prispôsobiť počet zamestnancov a ich pracovnú dobu aktuálnym potrebám prostredníctvom neštandardných foriem zamestnania alebo dočasných pracovných kontraktov.

Numerická flexibilita sa často člení na vonkajšiu a vnútornú. Vonkajšia numerická flexibilita vyjadruje flexibilitu podmienok zamestnávania, resp. podmienok prepúšťania a najímania štandardných a flexibilných zamestnancov. V praxi sa určuje z hľadiska miery ochrany pracovných miest. Vnútorná numerická flexibilita sa vyznačuje mierou flexibility zamestnávateľov a zamestnancov v organizácií práce a pracovnej doby. Medzi nástroje vnútornej numerickej flexibility zaraďujeme napríklad legislatívne upravené formy organizácie práce a pracovnej doby.


Flexicurity model
V svetle potreby rastu flexibility trhu práce vyplývajúcej z hlavných socioekonomických trendov súčasnosti, ktoré majú za následok finančné aj štrukturálne problémy mnohých sociálnych systémov nielen európskych krajín, budí veľkú pozornosť dánsky model pracovného trhu, tzv. flexicurity model, ktorý podporuje rast pružnosti a adaptability trhu práce s dôrazom na súčasné zachovanie adekvátnej úrovne sociálneho zabezpečenia pracovníkov.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok