Povinnosti zamestnanca podľa Zákonníka práce

Viliam Poništ | rubrika: Článok | 6. 8. 2012
Poznať svoje práva je dôležité, ale rovnako tak je dôležité poznať svoje povinnosti. V pracovnoprávnom vzťahu vznikajú zamestnancovi povinnosti napríklad priamo zo zákona, pracovnej zmluvy, či zmluvy kolektívnej.
Povinnosti zamestnanca podľa Zákonníka práce

Zdroj: Shutterstock

Tak zamestnávateľ ako aj zamestnanec si musia plniť svoje povinnosti, ktoré im z pracovnoprávneho vzťahu vyplývajú. Ich neplnenie má rôzne dôsledky. Pre zamestnanca môže znamenať ukončenie pracovného pomeru, prípadne aj náhradu škody a pre zamestnávateľa možný postih zo strany štátnych orgánov. V pracovnoprávnych vzťahoch platí, že odo dňa, keď vznikol pracovný pomer je zamestnanec povinný podľa pokynov zamestnávateľa vykonávať prácu podľa pracovnej zmluvy, a to v určenom pracovnom čase a dodržiavať pri tom pracovnú disciplínu.

Zamestnanec sa musí v prvom rade držať pracovnej zmluvy, interných predpisov zamestnávateľa, kolektívnej zmluvy a pod., no zároveň netreba zabúdať ani na ustanovenia Zákonníka práce (zákon č. 311/2001 Z.z. zákonník práce v znení neskorších právnych predpisov), a to najmä jeho ustanovenia §81 a §82. Zákonník práce vypočítava zamestnancovi povinnosti iba demonštratívne. Zamestnanec je v prvom rade povinný pracovať zodpovedne a riadne, ďalej je povinný plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi. Akoby samozrejmosťou sa zdá byť povinnosť, aby bol zamestnanec na pracovisku na začiatku pracovného času, využíval pracovný čas na prácu a odchádzal z neho až po skončení pracovného času, no nie vždy sa táto povinnosť dodržuje a stáva sa, že neskoré príchody, prípadne skoré odchody sú dôvodom pre skončenie pracovného pomeru.

Vo všeobecnosti platí, že neznalosť zákona neospravedlňuje (O všetkom, čo bolo v Zbierke zákonov uverejnené, platí domnienka, že dňom uverejnenia sa stalo známym každému, koho sa to týka; domnienka o znalosti vyhlásených všeobecne záväzných právnych predpisov je nevyvrátiteľná – ust. §2 zákona č. 1/1993 Z.z. o Zbierke zákonov Slovenskej republiky v znení neskorších právnych predpisov), no zamestnanec má povinnosť dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú za predpokladu, že bol s nimi riadne oboznámený. V tejto súvislosti treba dodať, že pred uzatvorením pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný oboznámiť fyzickú osobu s právami a povinnosťami, ktoré pre ňu vyplynú z pracovnej zmluvy, s pracovnými podmienkami a mzdovými podmienkami, za ktorých má prácu vykonávať. Taktiež musí byť zamestnanec oboznámený aj s pracovným poriadkom, s kolektívnou zmluvou a s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na prácu ním vykonávanú, s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktoré musí zamestnanec pri svojej práci dodržiavať, a s ustanoveniami o zásade rovnakého zaobchádzania. Zamestnanci majú povinnosť pri práci dbať o svoju bezpečnosť a zdravie a o bezpečnosť a zdravie osôb, ktorých sa ich činnosť týka.


Zamestnanec je povinný s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ riadne hospodáriť a chrániť jeho majetok (pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím). Dôležitou povinnosťou zamestnanca je nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa, ďalej zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám. Špecifickou povinnosťou zamestnanca, ktorá sa priamo nedotýka výkonu pracovnej činnosti je povinnosť dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom v období, v ktorom má podľa osobitného predpisu nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti.


Každý zamestnanec je povinný písomne oznamovať zamestnávateľovi všetky zmeny, ktoré sa týkajú pracovného pomeru a súvisia s jeho osobou. Ide napríklad o zmenu jeho mena, či priezviska, trvalého pobytu alebo prechodného pobytu a taktiež adresy na doručovanie písomností, či zdravotnej poisťovne. V prípade, ak sa jeho výplata poukazuje na účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, aj zmenu bankového účtu. Okrem vyššie uvedených povinností majú vedúci zamestnanci podľa Zákonníka práce aj ďalšie povinnosti. Ide najmä o povinnosť riadiť a kontrolovať prácu zamestnancov, či utvárať priaznivé pracovné podmienky a zaisťovať bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Ich povinnosťou je aj zabezpečovanie odmeňovania zamestnancov podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, kolektívnych zmlúv a pracovných zmlúv a dodržiavanie zásady poskytovania rovnakej mzdy za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty. Vedúci zamestnanci musia zabezpečovať, aby nedochádzalo k porušovaniu pracovnej disciplíny a takisto zabezpečovať prijímanie včasných a účinných opatrení na ochranu majetku zamestnávateľa.

A v neposlednom rade sú povinný utvárať priaznivé podmienky na zvyšovanie odbornej úrovne zamestnancov a na uspokojovanie ich sociálnych potrieb. Zamestnanci, ktorí sa cítia byť poškodení porušením povinností zo strany zamestnávateľa vyplývajúcich mu z pracovnoprávnych vzťahov môžu svoje práva uplatniť na súde. Pri tom platí, že zamestnávatelia nesmú znevýhodňovať a poškodzovať zamestnancov preto, že zamestnanci uplatňujú svoje práva vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov.


Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok