Pracovný posudok je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi do 15 dní od jeho požiadania. To, či takejto žiadosti vyhovie je na ňom. Zákonník práce (zákon č. 311/2001 Z.z. zákonník práce v znení neskorších právnych predpisov) ukladá v tejto súvislosti zamestnávateľovi povinnosť vydať zamestnancovi pracovný posudok najskôr dva mesiace pred skončením pracovného pomeru, t.j. zamestnávateľ nemá povinnosť vydať pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Zamestnávateľ má možnosť celkom pokojne odmietnuť takúto požiadavku zamestnanca, pokiaľ príde skôr ako spomínané dva mesiace pred skončením pracovného pomeru.
Podľa Zákonníka práce treba pod pracovným posudkom rozumieť všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Nesmie napríklad obsahovať žiadne informácie o rodinnom stave a vzťahu k jednotlivým členom rodiny, sexuálnej orientácie, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine a pod. Subjektívne hodnotenie zamestnanca nie je zakázané, je priam žiaduce (pokiaľ zamestnávateľ neopisuje napríklad povahové vlastnosti). Aj keď zamestnanec nemá kedykoľvek právo na pracovný posudok, tak má aspoň právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie.
Potvrdenie o zamestnaní predznamenáva skončenie pracovného pomeru. Pri skončení pracovného pomeru je totiž zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi predmetné potvrdenie. Jeho náležitosti sčasti upravuje Zákonník práce, no zároveň ponecháva buď na zamestnávateľovi, prípadne kolektívnej zmluve, aby upravila ďalšie náležitosti, ktoré má potvrdenie o zamestnaní upraviť. Samotný Zákonník práce ukladá zamestnávateľovi povinnosť uvádzať v ňom najmä tieto skutočnosti:
informácie o tom, či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú nejaké zrážky – v prípade, že tomu tak je, tak aj informácie o tom v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
dobu trvania pracovného pomeru,
druh vykonávaných prác,
údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (žiak má povinnosť zotrvať u zamestnávateľa v pracovnom pomere po určitú dobu - najviac tri roky, alebo uhradiť zamestnávateľovi primerané náklady, ktoré zamestnávateľ vynaložil na jeho prípravu na povolanie v učebnom odbore alebo v študijnom odbore),
údaj o poskytnutí odchodného, t.j. či mu zamestnávateľ poskytol odchodné pri skončení pracovného pomeru, ak zamestnanec nadobudol nárok na invalidný dôchodok (ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %), predčasný starobný dôchodok alebo starobný dôchodok – zamestnávateľ poskytne odchodné iba, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
Dôležitou informáciou pre zamestnanca je, že v prípade, ak nesúhlasí s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní a zamestnávateľ na jeho požiadanie pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupraví alebo nedoplní, má právo sa domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozvedel aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť. Tohto práva sa môže domáhať jedine na súde.