Stali ste sa
dedičom, chcete si
obstarať nehnuteľnosť, potrebujete
zrealizovať prevod nehnuteľnosti do vlastníctva, chcete sa
rozviesť a riešite
výživné, máte
spory so susedmi, chystáte sa
založiť spoločnosť alebo len potrebujete
autorizovať zmluvu....Ak máte otázky v týchto, či iných právnych oblastiach, neváhajte a opýtajte sa bezplatne v našej Právnej poradni.
Vstup do Právnej poradne
Chcete si obstarať nehnuteľnosť a pri hľadaní vhodného finančného produktu na získanie prostriedkov ste narazili na problém? Neváhajte a opýtajte sa v našej poradni Financovanie bývania!
Vstup do poradne Financovanie bývania
Uvažujete nad investovaním peňažných prostriedkov? Máte problém zorientovať sa v ponuke kapitálového trhu? Aké úskalia prináša investovanie v podielových fondoch? Investovali ste cez obchodníka s cennými papiermi a neviete si rady? Pýtajte sa v našej investičnej poradni.
Vstup do Investičnej poradne
Dokedy je zamestnávateľ povinný vyplatiť zamestnancovi preplatok dane?
Otázka:
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, dokedy je zamestnávateľ povinný vyplatiť zamestnancovi preplatok dane za rok 2011, ktorý si uplatnil. A čo robiť v prípade ak zamestnávateľ tvrdí, že preplatok môže zúčtovať až na konci tohto roka, že daňový úrad mu preplatok zamestnanca nemôže poukázať. Doteraz nebol vrátený preplatok dane z príjmu zamestnanca, ktorý bol uplatnený vo firme kde moja dcéra pracuje, kde sa obrátiť v takomto prípade, pretože firma nemá záujem tento preplatok zúčtovať vo výplatnom termíne a ani inak. Ďakujem za akúkoľvek odpoveď. resp. radu.
Odpoveď:
Dobrý deň. Vrátenie preplatku dane vzniknutého z ročného zúčtovania vykoná zámestnávateľ v zmysle § 38 ods. 6 zákona 595/2003 z.z. o dani z prijmov.
Je nutné platiť dlh, ktorý nie je právne podložený?
Otázka:
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či musím platiť dlh, ktorý nie je právne podložený - pretože pán, ktorý nám peniaze požičal, nemal overené zmluvy právne. Kupovali sme byt v roku 2009, chýbalo nám 10.000eur , ktoré nám zapožičala stavebná firma. Byt sme, ale predali vysporiadali sme banky, byt bol predaný pod kúpnu cenu, musela som zadĺžiť rodičovský dom, aby som vyplatila banky,boli tam 2 úvery. Kedže to stavebná firma nemala podložené právne...a byt je už predaný...dlh je tam okolo 8.000 eur, ako máme postupovať?
Odpoveď:
Dobrý deň, právne overenie zmluvy nie je potrebné na to, aby bola zmluva platná. V prípade zmluvy o úvere alebo zmluvy o pôžičke, môže byť dokonca samotná zmluva aj ústna. Postačí, ak veriteľ preukáže existenciu zmluvy a Vašu povinnosť uhradiť dlh.
Aký je postup
Otázka:
Dobrý deň,mala by som na Vás pár otázok. Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem... Som zamestnaná na dobu určitú ako učiteľka na základnej škole počas materskej a rodičovskej dovolenky mojej kolegyne. Tá by do práce pravdepodobne prišla až vo februári 2014... Ale nastala nová situácia, ktorá sa netýka nástupu mojej kolegyne, ale ide o organizačnú zmenu u zamestnávateľa a to taká, že našu školu chce mesto zrušiť... pravdepodobne k dátumu 31.7. alebo 31.8., dokonca je možné, že škola ani nebude zrušená, ak to ministerstvo školstva nepodpíše... Pôvodný plán mesta bol, že školu už zrušia k 30.6. ale nestihli to. Takže moje otázky sú: 1, má právo zamestnávateľ ma prepustiť k dátumu 30.6. ak neprepúšťa nikoho zo zamestnancov, teda ani spomínanú kolegyňu, ktorú zastupujem počas rodičovskej dovolenke? Pretože naša škola ešte oficiálne funguje a chce to urobiť len preto, že mám pracovný pomer na dobu určitú a našu školu pravdepodobne zrušia. Ešte raz podotýkam , že mám dobu určitú mám počas mater.a rodič. dovolenky. 2, má právo zamestnávateľ ma prepustiť k 30.6., ak neprepustí nikoho zo zamestnancov, ale kolegyňu, ktorú zastupujem prepustí v ten istý dátum napriek tomu, že je stále na rodičovskej dovolenke? 3, a mám právo na odstupné, keďže môj pracovný pomer sa skončí z iného dôvodu ako je určené v zmluve a teda aj skôr ako sme boli dohodnutí..? Ešte stále mi výpoveď nedal, ale k 30.6. to asi chce urobiť. Tak mi to bolo povedané. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.
Odpoveď:
Dobrý deň, pokúsim sa odpovedať na všetky Vaše otázky. 1/ Ak sa zrušuje zamestnávateľ, prichádza do úvahy výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a/ Zákonníka práce. V tomto prípade by ste mali právo požiadať zamestnávateľa o ukončenie pracovného pomeru dohodou a požadovať od neho odstupné. Pokiaľ sa ale zamestnávateľ nezrušuje ku dňu 30.06. a funguje ďalej, potom nie je dôvod na výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a/ ku dňu 30.06. 2/ Ak sa zamestnávateľ nezrušuje, alebo nenastáva organizačná zmena, nie je dôvod na výpoveď. Zamestnávateľ Vám totiž nemôže dať výpoveď bez uvedenia dôvodu. 3/ Na odstupné máte nárok pri výpovedi podľa § 63 ods. 1 písm. a/ a b/ (t.j. a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť, b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách) ak ste požiadali zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru dohodou po doručení výpovede. Pred začatím plynutia výpovednej doby musíte ale požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou..