Slovensko využíva termínované úväzky menej, než iné krajiny EÚ

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 28. 6. 2012
Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším pomerom zamestnanosti na dobu určitú v porovnaní s celkovým počtom zamestnaných osôb. Tento typ úväzku sa v rámci EÚ v menšej miere využíva už len v Spojenom kráľovstve, Estónsku, Bulharsku a Rumunsku.
Slovensko využíva termínované úväzky menej, než iné krajiny EÚ

Zdroj: Shutterstock

Termínovaný úväzok zvyšuje pružnosť trhu práce
Pracovný úväzok na dobu určitú, resp. termínovaný úväzok je založený na základe zmluvy, ktorá stanoví presnú dobu trvania pracovného pomeru. Termínovaný alebo dočasný pracovný úväzok umožňuje zamestnávateľom počas cyklických zmien na pracovnom trhu pružne prispôsobovať počet zamestnancov svojim potrebám. Termínované pracovné úväzky, resp. pracovné zmluvy na dobu určitú, obzvlášť s možnosťou ich opakovaného uzatvárania, sú často využívané ako nástroj, ktorý zvyšuje pružnosť pracovného trhu.

Patrí sem aj agentúrne zamestnávanie
Typickými príkladmi dočasného zamestnania sú napríklad sezónne zamestnané osoby alebo osoby zamestnané prostredníctvom pracovnej agentúry. Oficiálna štatistika Európskeho štatistického úradu (Eurostat) zatiaľ neeviduje údaje o jednotlivých druhoch dočasnej zamestnanosti. To znamená, že nemáme k dispozícii prehľad o proporciách zamestnanosti na dobu určitú v prípade sezónnej práce alebo v prípade práce vykonávanej v prostredníctvom sprostredkovateľských agentúr. K dispozícii sú údaje o pomere počtu zamestnancov so zmluvou na dobu určitú z celkového počtu zamestnancov, ktoré ilustruje nasledujúci graf.

Graf: Podiel počtu zamestnancov so zmluvou na dobu určitú z celkového počtu zamestnancov v roku 2011 (v %)

Podiel počtu zamestnancov so zmluvou na dobu určitú z celkového počtu zamestnancov v roku 2011 (v %)

Zdroj: Eurostat, Labour Force Survey

Na dobu určitú pracuje najviac Poliakov, nasleduje Španielsko a Portugalsko
V krajinách európskej dvadsaťsedmičky sledujeme, že percentuálny pomer zamestnaných na dobu určitú v porovnaní s celkovým počtom zamestnancov sa pohybuje v priemere na úrovni 14 %. Najvyšší pomer zamestnaných na dobu určitú vykazovalo v roku 2011 podľa Eurostatu Poľsko (26,9 %), ktoré nasledovalo Španielsko (25,4 %), Portugalsko (22,2 %), Holandsko (18,2 %), Slovinsko (18 %).

Slovensko nedosahuje na priemer krajín EÚ27
Na Slovensku je zastúpenie termínovaných pracovných úväzkov na celkovej zamestnanosti podstatne nižšie, než je priemer v krajinách Európskej únie. Kým v roku 2011 v krajinách európskej dvadsaťsedmičky podiel úväzkov na dobu určitú na celkovej zamestnanosti dosiahol  v priemere 14 %, v rovnakom roku tento ukazovateľ dosiahol na slovenskom trhu práce úroveň 6,5  %.

Slovensko sa vo využívaní dočasného úväzku zaraďuje na koniec spomedzi krajín EÚ
V európskom kontexte Slovenská republika patrí medzi krajiny s najnižším pomerom zamestnanosti na dobu určitú v porovnaní s celkovým počtom zamestnaných osôb. S pomerom zamestnaných na dobu určitú v porovnaní s celkovým počtom zamestnancov na úrovni 6,5 % sa vlani Slovensko spolu s Maltou zaradili pred Spojené kráľovstvo (6 %), Estónsko (4,5 %), Bulharsko (4,1 %) a Rumunsko, kde na dobu určitú pracuje 1,1 % zamestnancov z celkového počtu zamestnaných osôb.

Termínované úväzky využívajú najmä seniori
Vyššie podiely termínovaných pracovných úväzkov sú zastúpené najmä v prípade aktérov trhu práce, ktorí majú na ňom horšie postavenie, napríklad staršia pracovná sila. Tieto skupiny sú na trhu práce ochotné akceptovať menej výhodné podmienky, rovnako ako absolventi, ktorí po ukončení štúdia prijmú aj menej kvalitné pracovné miesto s cieľom získať odborné znalosti a praktické skúsenosti a zvýšiť si tak šancu na získanie lepšej pozície v budúcnosti. Nasledujúca tabuľka poukazuje na skutočnosť, že pomer pracovníkov pracujúcich na dobu určitú vo vekovej skupine nad 65 rokov v prípade slovenského trhu práce prevyšuje priemer krajín európskej dvadsaťsedmičky.

Tabuľka: Podiel zamestnancov vo veku viac ako 65 rokov pracujúcich na termínovaný pracovný úväzok v rokoch 2010 a 2011 (v %)

20102011
SR37,7 45,1
EÚ2718,218,1

Zdroj: Eurostat, Labour Force Survey

Krajiny spravidla zamestnávanie na dobu určitú regulujú
Krajiny spravidla zamestnávanie na dobu určitú regulujú, pretože v ňom vidia určité nebezpečenstvo rozšírenia príliš veľkej neistoty pre pracovníkov. Aby neboli termínované pracovné úväzky zneužívané zo strany zamestnávateľov, v zákonníku práce je stanovená doba, počas ktorej môže tento typ pracovného úväzku trvať alebo byť uzatváraný. Súčasne platný zákonník práce obmedzuje maximálnu dĺžku termínovaného pracovného úväzku na 3 roky, podobne je to aj v susednej Českej republike.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok