Stali ste sa
dedičom, chcete si
obstarať nehnuteľnosť, potrebujete
zrealizovať prevod nehnuteľnosti do vlastníctva, chcete sa
rozviesť a riešite
výživné, máte
spory so susedmi, chystáte sa
založiť spoločnosť alebo len potrebujete
autorizovať zmluvu....Ak máte otázky v týchto, či iných právnych oblastiach, neváhajte a opýtajte sa bezplatne v našej Právnej poradni.
Vstup do Právnej poradne
Chcetesi obstarať nehnuteľnosť a pri hľadaní vhodného finančného produktu nazískanie prostriedkov ste narazili na problém? Neváhajte a opýtajte sav našej poradni Financovanie bývania!
Vstup do poradne Financovanie bývania
Uvažujete nad investovaním peňažných prostriedkov? Máte problém zorientovať sa v ponuke kapitálového trhu? Aké úskalia prináša investovanie v podielových fondoch? Investovali ste cez obchodníka s cennými papiermi a neviete si rady? Pýtajte sa v našej investičnej poradni.
Vstup do Investičnej poradne
Môže exekútor siahnuť na manželov majetok?
|
Otázka:
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu ohľadom exekúcie. Plánujeme sa s priateľom zosobášiť,ale voči mne je začatá exekúcia. Zaujímalo by ma, aký dopad by to malo na majetok môjho budúceho manžela v prípade sobáša!?
Môže exekútor neskôr môjmu už manželovi siahnuť na majetok, mzdu atď? Majetok je výlučne v jeho vlastníctve a nadobudol ho ešte pred vstupom do manželstva, čiže za slobodna. Za odpoveď ďakujem?
Odpoveď:
Dobrý deň, pokiaľ majetok patrí výlučne Vášmu priateľovi, prípadný sobáš nemôže spôsobiť, že by sa exekútor začal vymáhať pohľadávku od neho (už ako Vášho manžela). Exekútor nebude mať právo siahnuť na jeho majetok.
Pre úplnosť uvádzam, že podľa § 147 Občianskeho zákonníka platí, že pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Pokiaľ teda pohľadávka vznikla ešte pred vznikom manželstva, potom exekútor nemôže siahnuť ani na spoločný majetok manželov.
Zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva
|
Otázka:
V roku 2010 sme zdedili nehnuteľnosť po zomrelom otcovi. Teraz je vlastníkom matka v pomere 4/6, brat 1/6 a ja 1/6. Naskytla sa možnosť predať nehnuteľnosť: záhradu s chatkou, avšak brat nesúhlasí s cenou. Už 2 roky sa márne pokúšame o predaj. Vieme, aká je situácia na trhu, tak sme s mamou súhlasili za predaj aj za nižšiu sumu, než sme pôvodne mysleli. Najmä však kvôli tomu, že záhrada je nevyužitá, brat odmieta čo len trávu pokosiť, nikto tam nechodí, iba rastie burina...Nehnuteľnosť nie je ocenená znalcom. Ako vieme donúťiť brata, aby podpísal kúpnopredajnú cenu, ak nie je ochotný komunikovať s nami v tejto veci? Čo mi poradíte, keď mama by peniaze potrebovala a brat špekuluje. Zrejme po matkinej smrti by mal väčší podiel. Asi o to mu ide.
Odpoveď:
Dobrý deň, pokiaľ brat nesúhlasí s predajom nehnuteľnosti, budete musieť vec riešiť súdnou cestou a to formou žaloby o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.
Bez súhlasu brata nehnuteľnosť nebude možné predať. Je málo pravdepodobné, že by niekto kúpil iba podiely na nehnuteľnosti (a pokiaľ áno, tak za určite nižšiu cenu). Pokiaľ sa brat nechce dohodnúť, musí si byť vedomý, že v prípade súdneho konania o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva bude musieť nakoniec znášať trovy konania.
Na to, aby ho súd zaviazal pri majetkovom vyporiadaní k náhrade trov konania je dôležité, aby súd rozhodol v súlade s Vašimi požiadavkami. Najskôr pošlite bratovi písomnú výzvu na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Navrhnite mu spôsob, ako si predstavujete majetkové vyporiadanie (buď sa stane vlastníkom niektorý z Vás, alebo sa nehnuteľnosť predá za trhovú cenu).
Pokiaľ bude súhlasiť s tým, aby sa nehnuteľnosť predala, spíšte splnomocnenie, na základe ktorého Vás alebo Vašu matku brat splnomocní na predaj nehnuteľnosti za určitú dohodnutú sumu prípadne vyššiu ako dohodnutú cenu. Splnomocnenie Vám zabezpečí, že si to brat tesne pred podpisom kúpnej zmluvy s treťou osobu nerozmyslí.
Pokiaľ by brat nesúhlasil s predajom a ani so žiadnou ponukou, podáte na súd žalobu. Odporúčam, aby žalobu podala osoba s najnižším spoluvlastníckym podielom. Od výšky spoluvlastníckeho podielu totiž závisí výška súdneho poplatku (ktorá je 6 % z hodnoty požadovaného podielu). V žalobe budete ako žalobkyňa uvedená Vy (nakoľko máte 1/6) a matka s bratom budú žalovaní. Účastníkmi konania o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva musia byť všetci spoluvlastníci. Matka bude uvedená ako žalovaná aj napriek tomu, že so žalobou súhlasí. V konaní budete požadovať od brata aj náhradu trov konania. Odporúčam Vám z dôvodu zložitosti prípadu, požiadať ktoréhokoľvek advokáta, ktorý sa zaoberá zrušením a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva minimálne s pomocou pri vypracovaní žaloby. Často stačí len samotné podanie žaloby a spoluvlastník si uvedomí, že nemá inú možnosť, ako sa dohodnúť, pretože v opačnom prípade ho celé konanie bude stáť len ďalšie peniaze.
Stiahnite si úplné aktuálne platné znenie zákona o dani z príjmov
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.