Na konci mesiaca zverejnil Štatistický úrad Európskej únie EUROSTAT najnovšie čísla o počte nezamestnaných v členských krajinách za september 2011. Priemerná sezónne očistená miera nezamestnanosti v krajinách platiacich eurom dosiahla 10,2 %, čo predstavuje nárast oproti predchádzajúcemu mesiacu (a tiež v porovnaní s predchádzajúcim rokom v rovnakom období) o desatinu percentného bodu. V rovnakej miere vzrástla aj priemerná miera nezamestnanosti naprieč celou EÚ na aktuálnych 9,7%.
V absolútnych číslach to znamená, že za posledný mesiac sa počet ľudí bez práce v krajinách eurozóny zvýšil o približne 188 tisíc (pričom ak by sme zahrnuli všetky krajiny EÚ, jednalo by sa o približne 174 tisíc stratených pracovných miest). Podľa týchto údajov je v členských krajinách eurozóny najväčší počet nezamestnaných od obdobia vzniku jednotnej meny. Tento fakt dokladá akou hlbokou krízou v súčasnej dobe Európa prechádza.
Najvyššia a najnižšia miera nezamestnanosti
Situácia je najhoršia v krajinách prudko zasiahnutých krízou. Najväčšiu mieru nezamestnanosti v poslednom mesiaci vykázali Španielsko (22,6%), Grécko (17,6%) U oboch dopad krízy na trh práce dokazuje fakt, že sa súčasne jedná o krajiny, ktoré v priebehu posledného roku v tomto kritériu zaznamenali v rámci EÚ najväčšie zhoršenie. V Grécku vzrástla nezamestnanosť o 5 p. b., v Španielsku o 2,1 p. b.
Naopak najnižšia miera nezamestnanosti bola v Rakúsku (3,9%), Holandsku (4,5%) a Luxemburgu (4,8%). Jedná sa o krajiny, ktoré z hľadiska efektivity pracovného trhu vykazujú dlhodobo stabilné výsledky. V prípade Rakúska sa navyše nepotvrdili obavy, že po uplynutí sedemročného obdobia platnosti dočasného opatrenia, na základe ktorého nemali na rakúsky trh práce prístup občania z tzv. „nových členských krajín“, by pod vplyvom prudkého nárastu uchádzačov o prácu z východu došlo k dramatickej destabilizácií pracovného trhu.
Najúspešnejšie v boji proti nezamestnanosti bolo v poslednom roku Estónsko (zníženie o približne 5 p. b.) a paradoxne tiež Lotyšsko (zníženie o 3,3 p. b.), ktoré ale patrí po Grécku a Španielsku ku krajinám s najvyššou mierou nezamestnanosti vôbec (aktuálne 16,1%). Celkovo vzrástla v porovnaní s minulým rokom miera nezamestnanosti v trinástych členských krajinách a naopak klesla v štrnástych.
Najviac nezamestnaných na Slovensku je medzi mladými ľuďmi
Podľa údajov poskytnutých EUROSTATu možno konštatovať, že Slovensko patrí ku krajinám, v ktorých je vyšší podiel ľudí bez práce než priemer EÚ a eurozóny. V mesiaci september dosiahla miera nezamestnanosti na Slovensku 13,5%, čo predstavuje 6. najhorší výsledok v rámci EÚ a 4. najhorší v rámci eurozóny. Dlhodobo je miera nezamestnanosti v porovnaní s inými krajinami EÚ stabilná. V porovnaní s minulým rokom dokonca jedná o zlepšenie o takmer jeden percentný bod (aj keď za posledný mesiac došlo k nárastu nezamestnanosti o jednu desatinu p.b.).
Zaujímavé zistenia poskytuje i hlbší pohľad na štruktúru nezamestnaných. Varovným znamením pre budúci vývoj je, že kríza pôsobí negatívne najmä na mladých ľudí vo veku do 25 rokov bez potrebnej praxe. V porovnaní s minulým rokom vzrástla miera nezamestnaných v tejto vekovej skupine o pol percentného bodu na 21,4% (priemerný údaj za EÚ).
Z jednotlivých členských krajín pôsobí alarmujúco predovšetkým bezvýchodisková situácia mladých ľudí v Španielsku (kde je vo vekovej kategórii do 25 rokov nezamestnaný skoro každý druhý človek – 48%) a Grécku (podľa údajov za posledný štvrťrok z júla 2011 to bolo 43,5%).
Slovensko tiež patrí medzi krajiny, kde dosahuje miera nezamestnanosti medzi mladými ľuďmi výrazne presahuje celorepublikovú hodnotu. V poslednom mesiaci bolo medzi ľuďmi do 25 rokov nezamestnaných 30,7%. Na druhej strane oproti minulému roku sa jedná o zníženie o približne 3,1 p.b., čo je pozitívna správa.