EÚ v minulom roku vynaložila na podporu prepustených zamestnancov 83,5 miliónov eur

Marián Belko | rubrika: Článok | 26. 8. 2011
Podľa Európskej komisie vzrástla v porovnaní s predchádzajúcim obdobímfinančná podpora EGF na pomoc ľuďom, ktorý prišli o prácu v dôsledkukrízy a globalizácie, takmer o dve tretiny.
EÚ v minulom roku vynaložila na podporu prepustených zamestnancov 83,5 miliónov eur

Zdroj: Shutterstock

Európska komisia tento týždeň zverejnila výročnú správu o využití prostriedkov Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácií (European Globalisation Adjustment Fund – EGF) v minulom roku. Celková suma, ktorou fond členským štátom prispel, predstavovala 83,5 miliónov eur, čo je o približne dve tretiny viac, než tomu bolo v roku 2009. Počet prepustených zamestnancov, ktorých sa subvencie týkali, vzrástol dvojnásobne na 23 688.

EGF je relatívne novým nástrojom podpory sociálnej solidarity a aktívnych opatrení trhu práce. Vznikol na návrh predsedu komisie José Manuela Barrosa a do praxe bol uvedený od roku 2007. Účelom fondu je finančne prispievať príslušným orgánom na národnej a miestnej úrovni v boji s nezamestnanosťou, ktorá je dôsledkom globalizácie, finančnej krízy a významných štrukturálnych zmien vo svetovom obchode.

Ako zdôraznil László Andor, komisár zodpovedný za rezort zamestnanosti a sociálnych vecí „prostriedky EGF pomáhajú tisícom európskych zamestnancov nájsť si novú prácu a ako taký hrá dôležitú úlohu v boji proti nezamestnanosti a je prejavom potreby reagovať na aktuálne výzvy pracovného trhu“.

Typickou situáciou, kedy je možné EGF osloviť je napríklad presunutie výroby regionálne významného podniku mimo EÚ. V takýchto prípadoch  subvencie fondu pomáhajú pokrývať náklady na rekvalifikačné projekty a opätovné začlenenie prepustených zamestnancov do pracovného procesu.

Žiadosť o poskytnutie finančnej pomoci z prostriedkov EGF podávajú výhradne samotné členské štáty. Individuálne subjekty – dotknuté spoločnosti, alebo zamestnanci, ktorým hrozí hromadné prepúšťanie a majú záujem využiť asistenciu EGF sa musia najskôr obrátiť na vnútroštátne orgány. V prípade Slovenska proces žiadosti zastrešuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Slováci v roku 2010 nežiadali, v žiadostiach dominujú Írsko, Španielsko a Taliansko

V minulom roku nezaznamenal fond žiadnu žiadosť zo Slovenskej republiky. Prvýkrát boli ale žiadosti podané z Českej republiky, Poľska a Slovinska. Celkovo bolo v roku 2010 o pomoc z fondu žiadané 31-krát v dvanástich členských krajinách EÚ v celkovej sume 170 miliónov eur.

Najväčší nárast žiadostí zaznamenal fond práve v rokoch 2009 a 2010. Dohromady sa v týchto rokoch na fond členské štáty obrátili 61-krát, čo z celkového počtu 78 žiadostí od roku 2007 predstavuje výrazný podiel. Na pozadí tohto dramatického nárastu je reálny dopad svetovej hospodárskej a finančnej krízy na zamestnanosť. Dá sa očakávať, že v roku 2011 bude tento trend pokračovať.

V celkovom počte zamestnancov, ktorých náklady na opätovné nájdenie práce fond pomáhal počas svojej existencie hradiť dominujú Írsko, Španielsko a Taliansko. V roku 2010 EGF prispel na projekty v deviatich členských krajinách. Medzi finálnymi príjemcami boli subjekty v Dánsku, Nemecku, Írsku, Litve, Holandsku, Poľsku, Portugalsku, Slovinsku a Španielsku.

Príjemcami boli v krátkom období existencie fondu prevažne staré členské krajiny, keďže tie najčastejšie čelia problémom s ukončením výroby a prepúšťaním zamestnancov v dôsledku výhodnejších podmienok v zahraničí. Krajiny strednej a východnej Európy sú vzhľadom k relatívne nižšej cene práce ešte stále skôr cieľovými krajinami medzinárodného presunu výrobných faktorov.

Miera participácie EGF na podporných opatreniach dosiahla úroveň 65 percent, zvyšných 35 percent bolo hradených z verejného rozpočtu daného členského štátu, ktorý o prostriedky žiadal. Čo sa týka odvetvovej štruktúry, najčastejšie boli subvencované subjekty v oblasti automobilového priemyslu, textilného priemyslu a stavebníctva. Jedná sa opäť o oblasti, ktoré sú najviac citlivé na zmeny v medzinárodnom obchode a musia sa vyrovnať s následkami hospodárskej krízy.


Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok