Čaká nás obnovenie hraničných kontrol pri cestovaní po Európe?

Marián Belko | rubrika: Článok | 26. 5. 2011
Niektoré členské krajiny Európskej únie pohrozili zavedením hraničnýchkontrol, čo by znamenalo kolaps jedného zo základných pilierovintegračného procesu – voľného pohybu osôb.
Čaká nás obnovenie hraničných kontrol pri cestovaní po Európe?

Zdroj: Shutterstock

Jednou zo základných praktických výhod európskeho integračného procesu, ktoré každodenne oceňujú milióny občanov členských krajín EÚ je odstránenie fyzických bariér a hraničných kontrol pri cestovaní po Európe. Krajiny strednej a východne Európy – vrátane Slovenska – prejavili po vstupe do EÚ enormný záujem aj o zapojenie do Schengenského systému, aby aj ich občania mohli na tejto výhode participovať.

Voľný pohyb - nárast kriminality

V posledných týždňoch sa ale rozhorela diskusia o udržateľnosti aktuálnej podoby systému vzhľadom k množiacej sa kritike zo strany niektorých členských štátov, ktoré si sťažujú na nárast kriminality ako dôsledku práve nekontrolovateľného pohybu problematických osôb naprieč hranicami. Existuje reálne riziko, že by protiopatrenia mohli zájsť tak ďaleko, aby došlo k ohrozeniu voľného pohybu osôb?

Najčastejšie sa hlas pre prehodnotenie Schengenu ozýva z krajín, ktoré chránia tzv. „vonkajšiu hranicu“ Únie a sú teda najviac vystavené sociálnym a politickým dôsledkom súvisiacich s nelegálnym prisťahovalectvom. Kameňom úrazu bol útek približne 25 tisícov Tuniských emigrantov do Talianska v dôsledku nepokojov v severnej Afrike. Talianska vláda udelila utečencom dočasné povolenia, ktoré ich ale súčasne oprávňovali voľne cestovať do Francúzska a ďalších krajín. Francúzsko reagovalo sprísnením ochrany vlastnej hranice a zavedením kontrol.

Aktuálna právna úprava v rámci Schengenských síce znamená odstránenie fyzických bariér a hraničných kontrol, ale počíta aj s tým, že by niektorá členská krajina bola nútená k tomuto opatreniu siahnuť. Môže tak učiniť za nasledujúcich podmienok:

  • ak to vyžaduje ochrana verejného poriedku, alebo bezpečnosť štátu;
  • musí ísť o výnimočný prípad;
  • musí byť zrejmé, že opatrenia budú v platnosti obmedzenú dobu;
  • rozsahu opatrení musí byť adekvátny danej situácií.

Takto vymedzené podmienky nechávajú pomerne veľký priestor členským krajinám na interpretáciu. Francúzska reakcia vyvolala diskusiu, kam až môžu členské krajiny zájsť pri interpretácií toho, čo im súčasný systém umožňuje. Proti voľnému výkladu sa postavilo napríklad Nemecko. Minister vnútra spolkovej vlády Hans-Peter Friedrich zdôraznil, že za žiadnych okolností nebudú tolerované opatrenia, ktoré akýmkoľvek spôsobom ohrozia voľný pohyb osôb garantovaný v rámci Schengenských dohôd. Podľa neho sú aktuálne pravidlá príliš vágne a umožňujú príliš širokú interpretáciu „ochrany verejnej bezpečnosti“.

Olej do ohňa krátko na tieto udalosti priliala dánska vláda, keď oznámila, že v priebehu pár týždňov plánuje zaviesť permanentné hraničné kontroly na hraniciach so Švédskom a Nemeckom. Dánsky minister pre utečencov, imigrantov a integráciu S?ren Pind spresnil, že nové kontroly sa nebudú systematický týkať všetkých cestujúcich vstupujúcich na územie krajiny, ale majú pomôcť potierať cezhraničnú kriminalitu, daňové úniky a mali by sa týkať výhradne oblastí, ktoré nie sú regulované Schengenskou dohodou.

Vážnosť situácie podrhla odozva Európskej komisie, ktorej predseda José Manuel Barroso sa prakticky vzápätí ostro ohradil proti dánskym plánom. Barroso vyjadril krajné znepokojenie a konštatoval, že podobné opatrenia môžu výrazným spôsobom, ohroziť hladké fungovanie jednotného trhu a výhody, ktoré existencia jednotného priestoru bez hraničných kontrol má pre občanov a ekonomiku. Varoval, že Komisia nebude váhať podniknúť všetky potrebné opatrenia, aby zaistila súlad dánskych plánov s existujúcim právnym rámcom.

Schengen potrebuje autonómny záchranný mechanizmus

Je teda evidentné, že súčasný systém je mierne nestabilný a otvára sa otázka jeho rekodifikácie. Na politickej úrovni zatiaľ panuje názor, že voľný pohyb osôb bez hraničných a pasových kontrol je nutné zachovať. Zhodli sa na tom ministri vnútra členských krajín na špeciálnom jednaní 12. mája. Zhodli sa tiež na tom, že Schengen potrebuje autonómny záchranný mechanizmus, ktorý by mohli členské krajiny využiť, ak sa veľký počet nelegálnych migrantov dostane na územie bez hraničných kontrol.

Zhoda ale neexistuje na tom, ako konkrétne by mal takýto nástroj vypadať a čo by malo byť jeho súčasťou. V diskusií dominuje niekoľko základných otázok:
  • a) v akých konkrétnych situáciách by mali byť členské krajiny oprávnené kontroly vlastných hraníc zaviesť?
  • b) aká bude miera participácie nadnárodných orgánov?
    • (musia mať kontroly súhlas a podporu Komisie, alebo tak môžu vlády učiniť na základe vlastného rozhodnutia?) Členské krajiny vychádzajú z toho, že Schengen patrí do výlučnej pôsobnosti národných vlád. Na druhej strane Komisia presadzuje názor, že zavedenie kontrol musí byť pod jej dohľadom.
  • c) mala by revízia zahrňovať tiež umožnenie dočasného vylúčenia niektorej krajiny zo systému, ak nebude schopná garantovať ochranu svojich hraníc?
    • Táto otázka poukazuje na to, že revízia Schengenu je úzko prepojená s jeho plánovaným rozšírením o Bulharsko a Rumunsko. Predovšetkým Francúzsko a Nemecko zatiaľ tento proces zabrzdili práve z obáv o rozšírenie kriminality.

Akýkoľvek výsledok táto diskusia prinesie, kľúčom k riešeniu bude schopnosť nachádzať efektívne nástroje riešenia náhlych problémov s nelegálnymi imigrantmi. Napovedá tomu fakt, že jak kroky, ktoré podnikli Francúzsko a Taliansko, tak aj prezentované plány dánskej vlády sú reakciou na vnútropolitickú diskusiu o tejto otázke. Samotný postup Dánska musíme vnímať v perspektíve blížiacich sa všeobecných volieb. Išlo o súčasť dohody menšinovej vlády s Dánskou ľudovou stranou, známou svojimi protiimigračnými názormi, ktorej podporu menšinová vláda potrebuje.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok