Marcová inflácia na Slovensku vystúpila na medziročných 4 %, čím dosiahla najvyššiu hodnotu za posledných pätnásť mesiacov. Hoci tempo rastu cien sa v porovnaní s februárom spomalilo, hlavne vďaka zlacneniu dopravy a potravín, medziročný nárast ostáva citeľný vo väčšine výdavkových kategórií. Informuje o tom Štatistický úrad SR.
Čo zdraželo a čo zlacnelo
Medzimesačne stúpli ceny o 0,3 %, čo je zatiaľ najpomalšie tempo rastu od začiatku roka. Na vývoj najviac vplývali vyššie ceny v sektore reštaurácií a hotelov, kde stravovanie zdraželo o 1,5 % – konkrétne služby v jedálňach až o 2,3 %, v reštauráciách a kaviarňach o 1,1 %. Pridali sa aj ubytovacie služby s rastom o 1,2 %. Po dvoch mesiacoch poklesu sa o slovo opäť prihlásili aj ceny odevov a obuvi, ktoré vzrástli o 1,7 %.
V sektore bývania a energií – ktorý má najväčšiu váhu vo výdavkoch domácností – bol zaznamenaný len mierny nárast o 0,2 %. Rástli najmä náklady na imputované nájomné, údržbu bývania, zber smetí a pevné palivá. Naopak, teplo mierne zlacnelo.
Zníženie inflácie podporila doprava, ktorá ako jediný odbor výraznejšie zlacnela – konkrétne o 1,5 %. Pohonné látky sa prepadli o 3,8 %, nižšie boli aj ceny dopravných služieb a áut. Podobne pozitívny vplyv mal aj pokles cien potravín a nealkoholických nápojov o 0,1 %, čo sa stalo po dvoch mesiacoch zdražovania.
Štatistický úrad SRSpomedzi potravín zlacnelo 7 z 9 sledovaných kategórií. Najvýraznejší pokles zaznamenali oleje a tuky o 4,1 %, ovocie o 1,3 %, zelenina o 0,9 % a mäso o 0,3 %. Mierne však zdraželi mliečne výrobky a vajcia o 0,9 %, ako aj pečivo a obilniny o 0,7 %. Nealko nápoje, ktoré majú na výdavkoch domácností významný podiel, si pripísali nárast o 1,4 %.
Pri pohľade na medziročné porovnanie marcovej inflácie je vidieť rast cien vo všetkých 12 výdavkových skupinách. Najmenej sa zvýšili náklady na dopravu – o 1,1 %, no na druhej strane až o 10,6 % zdraželo vzdelávanie.
Potraviny mierne zlacneli
Najväčším ťahúňom medziročného rastu ostávajú potraviny a nealkoholické nápoje, ktorých ceny boli vyššie o 3,2 %. V tejto kategórii dominujú nealko nápoje s nárastom o 15 %, pričom dlhodobo stúpajú ceny minerálok, džúsov, kávy, čaju aj kakaa. Výrazne si držia cenu aj oleje a tuky s medziročným rastom cez 13 %. Mlieko, syry, vajcia, ovocie a cukrovinky rástli o 4 až 7 %, mierne klesli len ceny mäsa a zeleniny.
K inflácii naďalej prispievajú aj odbory s nižšou váhou, ako reštaurácie a hotely s medziročným rastom o 8,7 %. Významne sa zvyšovali aj ceny služieb osobnej starostlivosti, poistenia a finančných služieb, ktoré sú súčasťou kategórie rozličné tovary a služby – tá vzrástla priemerne o takmer 7 %. Alkohol a tabak zdraželi o 5,9 %, pričom najväčší nárast evidovalo víno, nasledované destilátmi, pivom a tabakom
V kategórii bývania s energiami sa medziročný rast ustálil na 2,4 %, čo je miernejšie tempo ako v minulosti. Dvojciferné nárasty však zaznamenali dodávky vody a zber smetí, kým teplo zlacnelo.
Z pohľadu jadrovej inflácie – teda po vylúčení regulovaných cien a daní – tá dosiahla medziročne 3 %, čistá inflácia (bez cien potravín) bola 2,7 %. Medzimesačne boli tieto hodnoty na úrovni 0,3 % a 0,5 %.
Napokon, podľa Štatistického úradu SR sa v roku 2025 opäť menila štruktúra spotrebného koša. Znížili sa podiely najväčších výdavkových skupín – bývanie s energiami kleslo na 23,3 % a potraviny s nealkom na 21,2 %. Naopak, rekreácia a kultúra posilnili svoju váhu na 8,3 %, čo odráža zmeny v spotrebnom správaní slovenských domácností.
Štatistický úrad SRIvana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.