Slováci si koncom apríla a začiatkom mája otestujú, ako by sa im fungovalo cez štvordňový pracovný týždeň. Vďaka sviatkom nás totiž čakajú až 4 týždne so 4 pracovnými dňami po sebe. Začne to Veľkou nocou a o ďalšie týždne sa postará 1. a 8. máj. Žiaľ, ľudia, ktorí pracujú aj vo sviatok si tento nácvik štvordňového pracovného týždňa neužijú.
4 týždne so 4 pracovnými dňami
Prvý štvordňový týždeň prebieha už v čase uverejnenia tohto článku. Pracujúci v bežnom režime sú v práci od 14. do 17. apríla, pričom už vo štvrtok začínajú veľkonočné prázdniny. V piatok 18. apríla je voľno, keďže je sviatok známy ako Veľký piatok, hoci v skutočnosti sa volá Piatok utrpenia Pána. Nasleduje veľkonočný pondelok, s oficiálnym názvom Pondelok vo Veľkonočnej oktáve. Ten pripadá 21. apríl a je taktiež voľným dňom, po ktorom nasledujú 4 pracovné dni. Veľkonočné prázdniny potom končia 22. apríla.
Tým to však nekončí. 1. máj, Sviatok práce, pripadá na štvrtok. Týždeň, ktorý nasleduje po Veľkej noci, je teda taktiež štvordňový, no s tým rozdielom, že deň pracovného pokoja pripadá na štvrtok. Rovnako to je aj o týždeň, kedy je štátny sviatok Deň víťazstva nad fašizmom, pripadajúci na štvrtok 8. mája. Ak si šikovne vybavíte dovolenku, môžete získať poriadnu porciu voľných dní po sebe s použitím malého množstva dovolenkových dní.
Štvordňový pracovný týždeň na Slovensku
O zavedení štvordňového pracovného týždňa sa hovorí na Slovensku už dlhšie, no zatiaľ sa s ním nepočíta ako s plošným opatrením. Štvordňový pracovný týždeň sa na Slovensku totiž dá zaviesť aj podľa súčasného Zákonníka práce, ale s obmedzením – nie pri 40-hodinovom úväzku. Maximálne možno odpracovať 36 hodín týždenne, teda 9 hodín denne pri rovnomernom rozvrhu Ak by mal deň trvať dlhšie, musí ísť o nerovnomerný pracovný čas, ktorý však musí schváliť zamestnanecký zástupca alebo samotný zamestnanec.
Výhody: – Viac voľného času a lepší work-life balance
– Vyššia spokojnosť a motivácia zamestnancov
– Menej dní dochádzania do práce
– Možnosť zefektívniť pracovné procesy
Nevýhody: – Nižší počet odpracovaných hodín môže znamenať nižší príjem
– Nie je vhodný pre všetky profesie (napr. zdravotníci, vodiči, čašníci)
– Náročnejšia organizácia práce pri nerovnomernom rozvrhu
– Potreba úpravy miezd podľa odpracovaného času
Podľa odborníkov je štvordňový týždeň vhodný ako benefit, nie ako plošné opatrenie. Ak by chceli Slováci pracovať menej, musia rátať aj s nižším zárobkom.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.