V marci 1792 sa luxusné sídlo na Broadwayi v New Yorku zmenilo na miesto chaosu. Obchodníci klopali na dvere, veritelia kričali kvôli vráteniu peňazí a v uliciach sa začali šíriť nepokoje. V centre tohto finančného hurikánu stál muž, ktorého meno sa malo navždy zapísať do histórie amerického kapitálu – William Duer. Kedysi rešpektovaný podnikateľ, politik a finančník, teraz utekal pred vlastnými dlhmi a hnevom ľudí, ktorých oklamal.
Do histórie sa mohol zapísať ako politik po boku „Otcov zakladateľov“ a možno by ho história zaradila medzi veľké mená ako George Washington, Alexander Hamilton či Thomas Jefferson. Ale Duer neodolal finančným špekuláciám a zanechal po sebe len hanbu a dlhy. Toto je jeho príbeh.
Z britskej elity na americký Divoký západ financií
William Duer sa narodil do bohatej britskej rodiny a dostal vzdelanie na prestížnej škole Eton. Jeho život sa však radikálne zmenil, keď sa v roku 1768 presťahoval do New Yorku. Začal obchodovať s drevom, dodával zásoby armáde počas vojny a čoskoro sa dostal do blízkosti najvyšších politických kruhov, uvádza Forbes. Ten ho označuje ako „Otca zakladateľa“, no oficiálne k nim nepatril.
Vďaka sobášu s dcérou vplyvného aristokrata a vynikajúcim obchodným schopnostiam sa Duer čoskoro stal súčasťou americkej smotánky. Svoje podnikateľské aktivity rozšíril do oblasti bankovníctva a verejných financií, čím si vyslúžil miesto v ministerstve financií Alexandra Hamiltona.
Zákulisné hry a cesta ku krachu
Duer však nechcel byť len vládnym úradníkom – túžil po veľkých peniazoch. Počas svojho pôsobenia v štátnej pokladnici využíval dôverné informácie na obchodovanie s dlhopismi a akciami, čím si vytvoril obrovské bohatstvo. V roku 1790 však odišiel z verejnej funkcie, aby sa naplno venoval špekuláciám na trhu.
Spolu s vplyvným obchodníkom Alexandrom Macombom sa pokúsili manipulovať s cenami akcií Bank of the United States a Bank of New York. Požičiavali si obrovské sumy, aby umelo nafúkli trh a pritiahli ďalších investorov. Duer presvedčilaj bežných ľudí – obchodníkov, vdovy či remeselníkov – aby mu zverili svoje úspory s prísľubom vysokých výnosov.
Systém, ktorý si vytvoril, pripomínal pyramídovú hru – nové investície využíval na splácanie starých dlhov. V marci 1792 sa však jeho sieť dlhov zrútila a Duer sa ocitol nielen bez peňazí, ale aj bez podpory mocných priateľov.
Jeho bankrot spôsobil paniku na finančných trhoch a priamo prispel k prvej veľkej hospodárskej kríze v histórii Spojených štátov, známej ako Panika roku 1792. V podstate išlo o prvý veľký krach na Wall Street, ktorý prišiel len niekoľko rokov po založení newyorskej burzy.
Z honosnej vily do väzenskej cely
Duer, ktorý sa obával hnevu podvedených investorov, sa namiesto úteku rozhodol urobiť niečo nečakané – sám sa presunul do mestskej väznice. Paradoxne, väzenie mu poskytovalo väčšiu ochranu ako jeho vlastný dom, kde by ho mohli rozvášnení veritelia fyzicky napadnúť.
Za mrežami zostal niekoľko rokov a nakoniec tam aj zomrel v biede, úplne zabudnutý tými, ktorí ho kedysi obdivovali. Jeho pád však neostal bez následkov – práve panika z roku 1792 viedla k vzniku prvých pravidiel na reguláciu finančných trhov.
Duerov odkaz: Poučenie pre investorov
Príbeh Williama Duera je dôkazom, že špekulatívne machinácie môžu priniesť rýchly zisk, no zároveň viesť k tragickému koncu. Bol prvým mužom, ktorý pochopil silu finančných trhov, no zároveň prvým, kto na ne doplatil.
Jeho pád ukazuje, že aj v dnešnom svete sa investori musia mať na pozore pred príliš dobrými ponukami a sľubmi vysokých výnosov. Duerov príbeh je varovaním – finančné trhy môžu byť nástrojom bohatstva, ale aj pascou pre tých, ktorí ich podcenia.
Natália Stašíková
Prispievateľka portálu Peniaze.sk. Venuje sa ekonomickým témam a natívnemu obsahu. Ďalšie články autora.