Mária Blašková je podľa rebríčka Forbes aktuálne druhou najbohatšou ženou na Slovensku. Dlho však bola v ženskej kategórii kráľovnou, no to trvalo dovtedy, kým sa majetok odsúdeného Jaroslava Haščáka nepresunul do zvereneckého fondu, a teda fakticky do rúk Valerie Haščákovej a jej rodiny.
Mária Blašková disponuje majetkom vo výške 370 miliónov eur najmä preto, lebo ho zdedila po svojom nebohom manželovi. Ten patril medzi poriadne kontroverzné postavy Slovenska, ak to máme povedať jemne. Bol spájaný so stranou SMER ako jej mecenáš a hovorilo sa o ňom ako o oligarchovi. Jeho meno sa spája s kauzou Zmenky a tiež s dnes už okrídleným výrokom hlasu podobnému Robertovi Ficovi, ktorý vraj zohnal peniaze „vlastnou hlavou“. Kto je ale Mária Blašková, ktorej toto impérium dnes patrí?
Skromné začiatky
Mária Blašková sa narodila v dedinke Chtelnica pri Piešťanoch do rodiny, ktorá nepatrila k najmajetnejším. Vyrastala iba s matkou, keďže jej otec zomrel na mozgovú príhodu. Mária mala brata, dvojča, Igora.
Matka vychovávala Máriu v skromných podmienkach panelákového bytu, no snažila sa vytvoriť čo najlepšie podmienky pre svoje deti. Mária bola od detstva nadaná, mala rada školu a vždy dosahovala výborné výsledky. Podľa matkiných slov neexistovala pre ňu žiadna prekážka, pokiaľ išlo o učenie, uvádza HNonline.
Po ukončení základnej školy pokračovala na strednej škole v odbore zahraničný obchod. Následne sa zapísala na Ekonomickú univerzitu, kde získala inžiniersky titul v odbore ekonómia.
Počas štúdia spoznala Ľubomíra Blaška, úspešného podnikateľa, za ktorého sa vydala. Spolu mali tri deti – dvoch synov a jednu dcéru. Počas manželstva sa Mária starala o rodinu, zatiaľ čo Ľubomír rozvíjal podnikateľské aktivity.
Politické škandály bohatého pána Blaška
Ľubomír Blaško začínal obchodovaním s uhlím a postupne rozšíril svoje podnikanie do energetiky a oceliarskeho priemyslu. Spolupracoval s významnými českými podnikateľmi, ako bol Tomáš Chrenek, spoločník v skupine Moravia Steel. Spoločnosti ako Minerfin a Moravia Steel, kľúčové v slovenskom a českom priemysle, sa neskôr stali základom Máriinho podnikateľského impéria.
Ľubomír Blaško však nebol iba úspešným podnikateľom. V roku 2002 sa objavili informácie o zmluve medzi Ľubomírom Blaškom a vtedajším šéfom volebnej kampane strany Smer, Fedorom Flašíkom. Podľa tejto zmluvy mal Blaško darovať strane Smer 32 miliónov korún výmenou za tri miesta na kandidátke strany a v prípade vstupu Smeru do vlády aj za post štátneho tajomníka a funkcie v strategických štátnych podnikoch v oblasti energetiky a železníc. Fedor Flašík však pravosť tejto zmluvy poprel a označil ju za nezmysel.
Peniaze, ktoré mal Blaško poskytnúť Ficovi, sú údajne čiastkou zo sumy 75 miliónov, ktoré šéf Smeru - stále údajne - zohnal „vlastnou hlavou“.
Nie je to však jediný škandál, s ktorým sa spája jeho meno. Ľubomír Blaško mal v minulosti kontakty s exministrom hospodárstva Pavlom Ruskom. Ešte v roku 2002 Blaško Ruskovi požičal 104,5 milióna korún, pričom tento dlh bol krytý zmenkami. Keď sa v polovici roka 2005 zmenky dostali na verejnosť a Rusko nevedel splatenie dlhu presvedčivo vysvetliť, vypukol škandál, ktorý vyústil do jeho odstúpenia z postu ministra hospodárstva. Následne sa jeho politická strana ANO stiahla z vládnej koalície.
V roku 2004 sa však Mária ocitla v nečakanej situácii. Jej manžel náhle zomrel, keď mal iba 36 rokov a Mária sa musela postarať nielen o deti, ale aj o veľký podnikateľský majetok. Mária sa tak ocitla zo dňa na deň vo veľkom biznise.
Mária prevzala vedenie viacerých spoločností, vrátane oceliarskeho gigantu Třinecké železiarne, ktorý je súčasťou skupiny Moravia Steel.
Životné výzvy a únos syna
Máriin život bol plný výziev. Po manželovej smrti musela zvládnuť vedenie rodinného impéria a čeliť náročným rozhodnutiam. V roku 2004 sa ocitla v ďalšej dramatickej situácii, keď sa jej najmladší syn stal terčom plánovaného únosu. „Delikventi plánovali únos najmladšieho syna milionárskej vdovy s cieľom získať výkupné. Polícia ich plán našťastie odhalila,“ píše týždenník PLUS 7 DNÍ.
Ladislav S., ktorý sa vydával za Vasila Miga, podľa obžaloby dlhodobo pripravoval vydieračský únos. Prípravy prebiehali v obci Zeleneč pri Trnave, ale aj na iných miestach po Slovensku. Sústredil sa na zhromažďovanie informácií o podnikateľke – zisťoval detaily o jej bydlisku, bezpečnostných opatreniach, zvykoch a používaných vozidlách. Mal premyslený aj plán pre úkryt uneseného dieťaťa a venoval sa štúdiu postupov polície pri takýchto prípadoch.
Pri únose jej syna plánoval použiť kušu so šípmi, ktorých hroty mali byť potreté rastlinným jedom. Kušu so šípmi si zakúpil 8. septembra 2014, avšak už na druhý deň ho polícia zadržala v súvislosti s trestným činom falšovania úradnej listiny, konkrétne malo ísť o občiansky preukaz.
Tieto zložité momenty v jej živote Máriu, paradoxne, posilnili a umožnili jej ešte viac sa zamerať na podnikanie. Naďalej bola kľúčovou postavou v Moravia Steel, ktorá dodnes patrí medzi významných hráčov v oceliarskom priemysle.
Od dedinskej siroty po milionárku
Mária Blašková však nikdy nebola osobnosťou, ktorá by hľadala publicitu. Naopak, jej život je charakteristický tým, že sa vždy držala v pozadí. Súkromie a podnikanie si udržiavala striktne oddelené.
Jej verejné vystúpenia sú zriedkavé, a najčastejšie sa objavuje v súvislosti so správami o podnikoch, ktoré spravuje. Dnes vlastní veľký podiel v spoločnosti Palace Office, ktorá vlastní historickú budovu Dessewffyho paláca v centre Bratislavy, informuje Forbes.
Mária Blašková žije v rezidencii na bratislavskej Kolibe, no okrem Slovenska má aj druhý domov v Prahe. Aj keď sa aktívne podieľa na riadení veľkých podnikov, jej životný príbeh je spojený s rodinou a s tým, ako vyvážila zodpovednosť v osobnom a pracovnom živote. Dnes so svojimi deťmi, ktoré sa podieľajú na vedení rodinného podnikania, spravuje investičnú firmu Octarine Invest.
Mária Blašková je jednou z mála žien, ktoré sa objavujú v rebríčkoch najbohatších osôb Slovenska, a jej meno sa spája s významnými podnikmi v hutníctve, energetike a realitách. Jej cesta z dedinskej polosiroty na vrchol slovenského biznisu je príbehom o vytrvalosti, tvrdej práci a odvahe čeliť nečakaným životným výzvam.
Natália Stašíková
Prispievateľka portálu Peniaze.sk. Venuje sa ekonomickým témam a natívnemu obsahu. Ďalšie články autora.