Štipendijné programy, s ktorými môžete študovať v zahraničí

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 10. 1. 2011
Chcete študovať v zahraničí? Existuje mnoho štipendijných programov, s ktorými môžete vycestovať za štúdiom do zahraničia. Prehľad najznámejších štipendijných programov prináša nasledujúci článok.
Štipendijné programy, s ktorými môžete študovať v zahraničí

Zdroj: Shutterstock

Najznámejším je Erasmus

Najznámejším štipendijným programom pre štúdium v zahraničí je Erasmus, prostredníctvom ktorého môžete absolvovať v zahraničí študijný pobyt alebo odbornú stáž po dobu 3 až 12 mesiacov. Výber záujemcov, partnerských škôl a vyhlasovanie termínov pre získanie štipendia má na starosti vždy konkrétna vysoká škola alebo univerzita. Fakulty jednotlivých vysokých škôl, resp. univerzít môžu klásť pre účely čo najobjektívnejšieho výberu vlastné doplňujúce podmienky a kritériá. Pre viac informácií sa preto obráťte na zahraničné oddelenie fakulty, ktorú navštevujete.

Stredoeurópsky CEEPUS

Ďalšou možnosťou, ako získať prostriedky na podporu vzdelávacieho pobytu v zahraničí, je napríklad program CEEPUS, ktorý je prispôsobený potrebám krajín Strednej Európy. V súčasnosti sa programu CEEPUS aktívne zúčastňujú Albánsko, Bulharsko, Česká republika, Čierna Hora, Chorvátsko, Maďarsko, Macedónsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina a Univerzita v Prištine v Kosove.

Program podporuje:

  • semestrálne pobyty študentov v dĺžke aspoň 3 mesiace,
  • krátkodobé pobyty študentov a doktorandov spojené s vypracovaním diplomových a dizertačných prác,
  • prednáškové pobyty učiteľov.

Národný štipendijný program

Národný štipendijný program od Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA) je programom na podporu mobilít študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov a výskumných pracovníkov. Financovaný je Ministerstvom školstva Slovenskej republiky.

Podmienky udelenia štipendia:

  • študenti musia navštevovať slovenskú vysokú školu,
  • hlásiť na študijný pobyt sa študenti musia počas magisterského štúdia (2. stupeň vysokoškolského vzdelávania), teda musia mať ukončené bakalárske štúdium,
  • po ukončení pobytu sa musí študent vrátiť a ukončiť magisterské štúdium na slovenskej vysokej škole,
  • štúdium na zahraničnej vysokej škole nepresahuje jeden semester, počas doktorandského štúdia v rozsahu 1 až 7 mesiacov.

Výška podpory:

Štipendium je určené na pokrytie životných nákladov na študijný, resp. výskumný pobyt na vybranej zahraničnej vysokej škole. Stanovuje sa v závislosti na výške životných nákladov v príslušnej krajine.

Štúdium či dobornú stáž v zahraničí môže však napríklad zafinancovať aj Nadácia SPP s programom Hlavička či Nadácia Tatra banky s programom Študenti do sveta, obe poskytnú štipendium v maximálnej výške 5000 eur.

Nadácia SPP: Štipendijný program Hlavička

Nadácia SPP prerozdeľuje finančné prostriedky prostredníctvom štipendijného programu Hlavička. Nadácia podporuje mladých ľudí, aby získali kvalitné vzdelanie na študijnom pobyte v zahraničí. Maximálna výška podpory na študijný pobyt, výskumný pobyt, alebo stáž je 5 000 eur. Na to, aby ste sa mohli uchádzať o podporu prostredníctvom programu Hlavička, musíte spĺňať niekoľko podmienok stanovených Nadáciou SPP. Tými sú:

  • musíte mať trvalý pobyt v Slovenskej republike,
  • musíte študovať v odbore právo, ekonómia, informačné technológie, medicína, prírodné vedy alebo v niektorom z technických odborov.
  • podmienkou pre získanie štipendia je predstavenie projektu vedeckého, odborného alebo praktického charakteru, ktorému sa plánujete venovať.

Získané prostriedky je možné použiť na výdavky, ktoré priamo súvisia so štúdiom alebo výskumným pobytom. Ide o registračné poplatky, školné, zdravotné a úrazové poistenie, knihy, výskumný materiál, cestovné, ubytovanie alebo iné náklady úzko súvisiace s realizáciou odborného projektu.

Grantový program Nadácie Tatra Banky: Študenti do sveta

Cieľom tohto grantu  je podporiť najlepších študentov, aby prostredníctvom zahraničných stáží získavali nové vedomosti a skúsenosti, zároveň však nadácia chce, aby našli motiváciu vrátiť sa na Slovensko a zužitkovali nadobudnuté poznatky v svojej rodnej krajine. Tieto štipendiá sú poskytované na dobu maximálne jedného roka sú určené na nediplomové výmenné študijné stáže na niektorej z renomovaných univerzít v zahraničí.

Podmienky programu Študenti do sveta:

  • Podmienkou je denná forma štúdia na niektorej z akreditovaných vysokých škôl, pričom zvýhodňovaní sú študenti z nasledujúcich oborov: ekonómia, manažment, právo a informačné technológie,
  • prihlásiť sa môžu študenti prvého (2.- 3. ročník), druhého alebo tretieho stupňa vzdelávania (bakalárske, magisterské, inžinierske a doktorandské),
  • uchádzač nesmie byť starší ako 30 rokov,
  • študijný priemer nesmie presiahnuť za posledný rok štúdia 1,8.

Nezabúdajte na to, že pred podaním žiadosti o štipendium alebo inú formu podpory je nutné dodržať všetky formálne náležitosti žiadosti. Dbajte na to, aby ste doložili všetky potrebné formuláre a prílohy, ktoré daná inštitúcia požaduje. Vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam a komplikáciám. V neposlednom rade však nespoliehajte na to, že štipendium dostane každý, kto oň zažiada. Platí, že vyhráva ten najlepší. Veľkou výhodou, často dokonca nutnosťou je mať jazykový certifikát, ktorý dokladuje vaše znalosti cudzieho jazyka, v ktorom sa chystáte študovať počas nasledujúcich mesiacov.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok