To, koľko peňazí máme, má priamy vplyv na našu pohodu, zdravie a podľa najnovšej štúdie aj starnutie. Podľa štúdie Národného inštitútu SYRI, na ktorú upozorňuje IDNES.cz, nízky socioekonomický status významne ovplyvňuje rýchlosť biologického starnutia. Chudobnejší ľudia jednoducho starnú rýchlejšie.
Výskumníci poukazujú na to, že rozdiely medzi skupinami s odlišným postavením v spoločnosti začínajú byť viditeľné už vo veku 20 rokov a postupne sa prehlbujú, pričom najvýraznejšie sú v období vyššieho stredného veku.
Bohatší starnú pomalšie
Náš biologický vek ovplyvňujú najmä prostredie a životný štýl. Veľkú úlohu hrajú návyky, ktoré sme si vytvorili v mladosti. „Jedinci s nižším socioekonomickým statusom častejšie vykazujú nezdravé správanie, ako je fajčenie, nevhodné stravovanie či nedostatok pohybu,“ uviedla Andrea Dalecká, autorka štúdie. Zároveň dodáva, že títo ľudia bývajú častejšie vystavení negatívnym vplyvom životného prostredia, ako je znečistený vzduch, a rizikovým pracovným podmienkam. „Ak je biologický vek vyšší ako chronologický, hovoríme o zrýchlenom biologickom starnutí,“ vysvetlila Dalecká.
Výskum zahŕňal analýzu údajov od viac ako 48-tisíc ľudí vo veku 20 až 84 rokov. Ukázalo sa, že jedinci z vyšších socioekonomických vrstiev majú v strednom veku zreteľné spomalenie biologického starnutia, zatiaľ čo osoby s nižším statusom starnú rýchlejšie. Najrýchlejšie biologicky starnú ľudia žijúci v chudobe.
„Od 20. roku života dochádza k postupnému nárastu rozdielov medzi socioekonomickými skupinami, pričom tieto rozdiely kulminujú vo vyššom strednom veku,“ komentovala Dalecká. Po tomto období začína šírka týchto rozdielov klesať, no nerovnosti sú prítomné aj vo vyššom veku.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.