Európska komisia prirovnávaná k vláde EU: je to tak?!

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 4. 11. 2010
Európska únia. Tento pojem sa v posledných rokoch čoraz častejšie skloňuje pri každej príležitosti. Aká je jej skutočná úloha.
Európska komisia prirovnávaná k vláde EU: je to tak?!

Zdroj: Shutterstock

Inštitucionálny systém Európskej únieje tvorený inštitúciami, z ktorých mnoho sa nachádza v Bruseli. Bruselje mesto, v ktorom sa rozhoduje o budúcnosti nás všetkých a právev Bruseli sa nachádza aj Európska komisia. 

Európska komisia je príkladom stáleho supranacionálneho orgánu

Európska komisia (EK) je dôležitým výkonným orgánom Európskej únie (EÚ). Je obdarená významnými politickými, technickými i administratívnymi právomocami. EK je príkladom supranacionálneho, teda nadnárodného orgánu. Jej charakteristickým znakom je nezávislosť -  jej členovia sú nezávislí od členského štátu. Európska komisia je stály orgán. Schádza sa na pravidelných zasadaniach jedenkrát do týždňa. Európska komisia má svoj vlastný Rokovací poriadok. Jej základnými rokovacími jazykmi sú angličtina, francúzština a nemčina.

EK pripravuje legislatívne návrhy

EK má na starosti prípravu legislatívnych návrhov pre Radu ministrov a Európsky parlament a prípravu spoločných politík, prípravu rozpočtu a jeho spravovania. Zároveň má kontrolnú a správnu úlohu. Komisia zabezpečuje, aby všetky členské štáty únie dodržiavali európske zmluvy a právne predpisy. V prípade nerešpektovania európskej legislatívy môže členské štáty varovať alebo potrestať. Medzi hlavné činnosti Európskej komisie teda patrí:

  • navrhovanie zákonných noriem,
  • riadenie a implementácia politiky a ropzočtu únie,
  • presadzovanie dodržiavania zákonov,
  • zastupovanie Európskej únie na a medzinárodnej scéne, napríklad na rokovaniach o dohodách medzi EÚ a inými štátmi.

EK je 27-člennou vládou

Komisia je tvorená jedným príslušníkom za každý členský štát - komisármi, ktorých navrhuje Rada EÚ po dohode s členskými štátmi. Každý eurokomisár má na starosti svoj rezort, preto je EK často prirovnávaná k vláde. Komisári sú vyberaní podľa všeobecnej kvalifikácie a musia byť zárukou úplnej nezávislosti. Nereprezentujú členský štát, ktorého sú štátnymi príslušníkmi, ale obhajujú záujmy Európskeho spoločenstva ako celku.

Komisári majú striktný zákaz prijímať inštrukcie od členských štátov

Komisári majú striktný zákaz prijímať inštrukcie od členských štátov. Konajú v prospech záujmov Európskeho spoločenstva, resp. Európskej únie a členské štáty sú uzrozumené o tom, že nesmú členov Komisie pri výkone ich funkcií ovplyvňovať. Sú finančne zabezpečení z rozpočtu EÚ, to znamená, že nepoberajú platy z členských štátov, ale z prostriedkov únie. Pri výkone svojej funkcie nesmie komisár vykonávať žiadnu platenú ani neplatenú činnosť. Ich funkčné obdobie je vymedzené na dobu 5 rokov a po uplynutí tohto obdobia je možné opätovné vymenovanie do funkcie.

Kto zastupuje Slovensko v EK?

Novým slovenským komisárom sa stal od 1. októbra 2009 bývalý veľvyslanec Slovenskej republiky pri Európskej únii Maroš Šefčovič. Na poste komisára pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež nahradil Jána Figeľa, ktorý koncom septembra 2009 na svoj post rezignoval po tom, ako bol zvolený za predsedu Kresťanskodemokratického hnutia. Šefčovič má v súčasnosti na starosti medziinštitucionálne vzťahy a administratívne záležitosti.

Každodennú prácu EK zabezpečujú administratívni pracovníci

Každodennú prácu Európskej komisie zabezpečujú administratívni pracovníci, odborníci, prekladatelia, tlmočníci a pracovníci sekretariátov, ktorých je dohromady asi 25 000. 

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok