Zmena času na zimný 2024 sa uskutoční v noci zo soboty (26. októbra) na nedeľu (27. októbra), kedy si o tretej hodine ráno posunieme hodiny o hodinu späť. Vďaka tomu si doprajeme o hodinu viac spánku. Tento pravidelný posun času má dlhú históriu, pričom jeho cieľom je lepšie využitie denného svetla počas letných mesiacov.
Zmena času 2024: Hodiny posúvame o hodinu naspäť
Stredoeurópsky čas (často nesprávne nazývaný "zimný čas") je vlastne prirodzené časové pásmo, do ktorého patrí Slovensko a väčšina krajín strednej Európy, vrátane Českej republiky, Maďarska či Poľska. Zmena na letný čas má dlhú históriu, ktorá siaha až do 18. storočia, kedy o tejto myšlienke prvýkrát uvažoval americký politik Benjamin Franklin. Navrhoval, aby ľudia vstávali skôr a lepšie tak využili denné svetlo.
Hlavným dôvodom na zavedenie letného času však neboli len Franklinove úvahy, ale najmä snaha šetriť energiu. Aj keď sa časom ukázalo, že energetické úspory sú zanedbateľné, zostal hlavným dôvodom pre zmenu času lepšie využitie denného svetla v letných mesiacoch. Preto sa v angličtine tento jav označuje ako Daylight Saving Time (DST), teda „čas šetriaci denné svetlo“.
História zmien času siaha do obdobia prvej svetovej vojny, kedy Švédsko ako prvá krajina zaviedlo letný čas už 14. apríla 1916. Postupne sa pridali Nemecko a Rakúsko-Uhorsko. Po vojne však bola táto prax zrušená. Počas druhej svetovej vojny bol letný čas zavedený aj na území Protektorátu Čechy a Morava v rokoch 1940 až 1944, rovnako aj v povojnovom Československu v roku 1946. V tom istom roku bolo výnimočne zavedené aj opatrenie "zimného času", kedy sa hodiny posunuli o hodinu späť oproti letnému času, čo bolo jedinečné v celej histórii zmien času.
V modernej dobe bol letný čas opäť zavedený v roku 1979 v bývalom Československu, keď sa krajina ocitla uprostred energetickej krízy. Odvtedy sa letný čas posúval vždy prvú aprílovú sobotu, a naspäť na zimný počas posledného septembrového víkendu. Od roku 1996 Európska komisia predĺžila obdobie letného času do posledného októbrového víkendu, kedy sa posúvanie času stalo štandardom v rámci EÚ.
Zruší sa zmena času? Časom možno
Napriek dlhoročnej tradícii sa začali objavovať hlasy volajúce po zrušení striedania času. Tieto snahy boli podporované rôznymi občianskymi aj politickými iniciatívami, ktoré argumentovali najmä zdravotnými rizikami. V roku 2019 Európsky parlament schválil smernicu, ktorá mala ukončiť sezónne zmeny času v roku 2021, no pre rôzne globálne krízy, ako pandémia COVID-19 a vojenský konflikt na Ukrajine, bolo toto rozhodnutie odložené.
Na Slovensku vláda v decembri 2021 schválila pokračovanie letného času na obdobie od roku 2022 do roku 2026, s presnými dátumami pre každoročnú zmenu. Diskusia o budúcom zrušení striedania času však stále prebieha a uvidí sa, či sa tento zvyk v budúcnosti podarí zmeniť.
Pre teraz nás však čaká tradičný návrat na stredoeurópsky čas, čo znamená o hodinu viac spánku tento víkend.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.