Aktuálny rebríček najbohatších Slovákov, ktorý každoročne zostavuje magazín Forbes, poriadne prekvapil. Zatiaľ čo dlhé roky sa v ňom objavovali iba kozmetické zmeny, tento rok je zmena obrovská.
Po dlhých rokoch sa na vrchole zoznamu objavilo nové meno. Zdravotnícky magnát a oceliarsky podnikateľ Tomáš Chrenek sa stal novým lídrom s odhadovaným majetkom vo výške dve miliardy eur. Prekonal doterajšiu stálicu rebríčka, Ivana Chrenka, ktorý sa v priebehu rokov považoval za najbohatšieho Slováka.
Tomáš Chrenek strieda Ivana Chrenka
Chrenekovo prvenstvo je výsledkom silného rastu jeho zdravotníckej siete Agel, ktorá spravuje 35 nemocníc a polikliník. Vstup na trh zdravotníctva sa pre neho ukázal ako rozhodujúci, pričom jeho majetok výrazne stúpol vďaka potvrdenej hodnote firmy, čo potvrdili aj nezávislí audítori. „Tomáš Chrenek je definitívne najväčším skokanom v tohtoročnom rebríčku milionárov. Je to hlavne kvôli jeho zdravotníckej sieti Agel,“ uviedla šéfredaktorka Forbesu, Lucia Okšová.
Celkový súhrnný majetok 45 jednotlivcov v tohtoročnom rebríčku dosahuje takmer 19 miliárd eur, čo je výrazný nárast oproti minulému roku, kedy majetok dosahoval 14,8 miliardy eur.
Najvýraznejší podiel na tomto zvýšení má prvých päť najbohatších Slovákov, ktorých majetok presahuje miliardu eur. Medzi tieto miliardárske mená sa tento rok pripojili okrem Chreneka aj Patrik a Jozef Tkáčovci, ako aj Ivan Jakabovič. Všetci traja sú spojení s investičnou skupinou J&T, ktorá vlastní banky ako J&T Banka a 365.bank a investuje aj do nebankových aktív.
V prvej päťke sa však objavuje aj Jaroslav Haščák, ktorý so svojou rodinou ovláda investičnú skupinu Penta Investments, známu najmä v sektore zdravotníctva, farmácie a realít. Haščákova skupina nedávno expandovala do Talianska a Rumunska, a v súčasnosti plánuje predaj svojho projektu Bory Mall v Bratislave. Vlani ho v rebríčku najbohatších Slovákov reprezentovala Valeria Haščáková, Jaroslavova manželka a správkyňa majetku. Jaroslav Haščák bol obvinený v kauze Gorila po tom, čo v decembri 2020 do sídla Penty nabehli kukláči a Haščáka vyviedli v putách. Nedávno však prokurátor v kauze Gorila zrušil všetky obvinenia a Jaroslav Haščák sa vrátil do biznisu a rebríčka ako nový človek.
Zaujímavosťou tohtoročného rebríčka je, že sa medziročne zvýšil majetok šiestich jednotlivcov o viac ako 100 miliónov eur. Okrem toho sa v zozname objavilo aj šesť žien, čo svedčí o postupnom rozširovaní podnikateľského bohatstva na Slovensku. Navyše, tri miesta v rebríčku zaujímajú dedičia, ktorí pokračujú v rozvíjaní rodinných majetkov.
Tu je kompletný zoznam top najbohatších Slovákov podľa Forbesu pre rok 2024:
1. Tomáš Chrenek – 2 miliardy eur
2. Jozef a Patrik Tkáčovci– 1,89 miliardy eur
3. Jaroslav Haščák s rodinou – 1,8 miliardy eur
4. Ivan Chrenko – 1,4 miliardy eur
5. Ivan Jakabovič – 1,16 miliardy eur
Tento rebríček nie je len prehľadom najbohatších jednotlivcov, ale aj ukazovateľom, ako sa podnikateľský svet na Slovensku vyvíja. Súčasné trendy naznačujú, že investície do zdravotníctva, nehnuteľností a finančných skupín naďalej prinášajú významné zisky a ich majitelia tak môžu očakávať ďalší rast svojho bohatstva.
Ako Forbes zostavuje rebríček
Hodnota čistého majetku sa odhaduje na základe toho, za akú cenu by mohli byť firmy predané, ak by sa akcionári rozhodli ich predať. V prípade, že firma je obchodovaná na burze, berie sa do úvahy aj trhová kapitalizácia. Na Slovensku sa však hodnota firiem väčšinou vyjadruje prostredníctvom násobku zisku EBITDA (hrubý zisk pred úrokmi, daňami a odpisom), pričom tento násobok závisí hlavne od sektora, v ktorom firma pôsobí.
Pri odhade majetku sa zároveň zohľadňuje čistý dlh spoločnosti a podiely jednotlivých spoluvlastníkov. Ak si akcionári vyplácajú zisky, aj táto skutočnosť sa započítava. Ak je finančná situácia firmy nestabilná, napríklad pre neisté vyhliadky v danom sektore alebo vysokú zadlženosť, aplikuje sa zníženie hodnoty. Do rebríčka sú zaradení iba tí jednotlivci, pri ktorých je možné presne odhadnúť ich majetok na základe dostupných informácií.
Ľudia, ktorých vlastnícke podiely vo firmách nie sú verejne známe, v rebríčku nefigurujú. Hlavným zdrojom bohatstva väčšiny členov rebríčka sú ich vlastnícke podiely vo firmách.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.