Čo znamená často skloňovaný pojem inflácia?

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 20. 9. 2010
V médiách sa často skloňuje pojem inflácia. Mnohí tušia, čo tento pojem vyjadruje, ale málokto ale vie presne, o čo skutočne pri inflácii ide a ako sa konkrétne dotýka bežných ľudí. Preto sa budeme významom inflácie, spôsobmi vzniku a jej dôsledkoch zaoberať v nasledujúcom texte.
Čo znamená často skloňovaný pojem inflácia?

Zdroj: Shutterstock

Čo je inflácia?

V trhovej ekonomike sa môžu ceny tovarov a služieb kedykoľvek meniť. Niektoré ceny rastú, iné zasa klesajú. O inflácii hovoríme vtedy, keď dochádza k všeobecnému rastu cien tovarov a služieb, nie iba k rastu cien jednotlivých položiek. To v praxi znamená, že napríklad za 10 eur sa pri „zvýšenej inflácii“ dá kúpiť menej výrobkov ako v minulosti, resp. euro má menšiu hodnotu ako kedysi. Znížila sa jeho kúpna sila. Inflácia je teda definovaná ako znehodnotenie peňažnej jednotky, ktoré sa prejavuje trvalým rastom cenovej hladiny. Je jedným z najzávažnejších problémov, s ktorými bojujú trhové ekonomiky.

Ktoré faktory stoja za vznikom inflácie?

Medzi hlavný faktor vyvolávajúci infláciu zaraďujeme neustále zvyšovanie množstva peňazí v obehu, či už v štáte alebo jednotlivých podnikoch. Ľudia majú prebytok peňazí, kupujú si viac tovaru než skutočne potrebujú a podniky nestíhajú zvýšený dopyt po výrobkoch uspokojovať. Dôsledkom je teda zvyšovanie cien. Za vznikom inflácie môže stáť aj nesprávna monetárna politika centrálnej banky, ktorá reguluje množstvo peňazí v obehu. Ak emituje viac peňazí, než je potrebné, spôsobuje infláciu. Množstvo peňazí môže ovplyvniť aj vláda krajiny svojou spotrebou.

Ako sa inflácia meria?

Na meranie cenovej hladiny, resp. miery inflácie sa v hospodárstve používa tzv. spotrebný kôš, ktorý zahŕňa výrobky a služby, ktoré najviac spadajú do spotreby domácností. Každý produkt v spotrebnom koši má vlastnú cenu, ktorá sa môže v čase meniť. Porovnaním celkovej ceny spotrebného koša v jednom období a ceny koša v inom, resp. predchádzajúcom období získame mieru inflácie.

V spotrebnom koši sa zohľadňujú:

  • predmety bežnej krátkodobej spotreby (napr. potraviny, noviny, benzín),
  • predmety dlhodobej spotreby (napr. oblečenie, automobily, elektrospotrebiče),
  • služby (nájomné, kadernícke alebo kozmetické služby a iné).

Medzimesačná vs. medziročná inflácia

Častokrát sa stretávame aj s pojmom medzimesačná a medziročná inflácia. V nasledujúcich riadkoch si ukážeme, aký je medzi nimi rozdiel.

Medziročná inflácia nám hovorí o koľko sa zmenila cenová hladina v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Ak hovoríme, že "v máji 2010 dosiahla medziročná inflácia hodnotu 0,7 %", znamená to, že v porovnaní s májom 2009 stúpli ceny o 0,7 %. V prípade januára a februára 2010 ceny v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka dokonca klesali, čo vyjadruje záporné znamienko. V januári a februári išlo o defláciu, resp. zhodnotenie peňažnej jednotky, ktoré je sprevádzané poklesom cenovej hladiny.

Vývoj medziročnej inflácie na Slovensku v roku 2010:

2010januárfebruármarecaprílmájjúnjúl
Inflácia medziročná v %-0,2-0,20,30,70,70,71

Medzimesačná inflácia nám hovorí o koľko sa zmenila cenová hladina v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Ak hovoríme, že "v máji 2010 dosiahla medzimesačná inflácia hodnotu 0,1 %", znamená to, že oproti aprílu 2010 stúpli ceny o 0,1 %.

Vývoj medzimesačnej inflácie na Slovensku v roku 2010:

2010januárfebruármarecaprílmájjúnjúl
Inflácia medzimesačná v %0,100,10,40,100,1

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok