Čo znamená často skloňovaný pojem inflácia?

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 20. 9. 2010
V médiách sa často skloňuje pojem inflácia. Mnohí tušia, čo tento pojem vyjadruje, ale málokto ale vie presne, o čo skutočne pri inflácii ide a ako sa konkrétne dotýka bežných ľudí. Preto sa budeme významom inflácie, spôsobmi vzniku a jej dôsledkoch zaoberať v nasledujúcom texte.
Čo znamená často skloňovaný pojem inflácia?

Zdroj: Shutterstock

Čo je inflácia?

V trhovej ekonomike sa môžu ceny tovarov a služieb kedykoľvek meniť. Niektoré ceny rastú, iné zasa klesajú. O inflácii hovoríme vtedy, keď dochádza k všeobecnému rastu cien tovarov a služieb, nie iba k rastu cien jednotlivých položiek. To v praxi znamená, že napríklad za 10 eur sa pri „zvýšenej inflácii“ dá kúpiť menej výrobkov ako v minulosti, resp. euro má menšiu hodnotu ako kedysi. Znížila sa jeho kúpna sila. Inflácia je teda definovaná ako znehodnotenie peňažnej jednotky, ktoré sa prejavuje trvalým rastom cenovej hladiny. Je jedným z najzávažnejších problémov, s ktorými bojujú trhové ekonomiky.

Ktoré faktory stoja za vznikom inflácie?

Medzi hlavný faktor vyvolávajúci infláciu zaraďujeme neustále zvyšovanie množstva peňazí v obehu, či už v štáte alebo jednotlivých podnikoch. Ľudia majú prebytok peňazí, kupujú si viac tovaru než skutočne potrebujú a podniky nestíhajú zvýšený dopyt po výrobkoch uspokojovať. Dôsledkom je teda zvyšovanie cien. Za vznikom inflácie môže stáť aj nesprávna monetárna politika centrálnej banky, ktorá reguluje množstvo peňazí v obehu. Ak emituje viac peňazí, než je potrebné, spôsobuje infláciu. Množstvo peňazí môže ovplyvniť aj vláda krajiny svojou spotrebou.

Ako sa inflácia meria?

Na meranie cenovej hladiny, resp. miery inflácie sa v hospodárstve používa tzv. spotrebný kôš, ktorý zahŕňa výrobky a služby, ktoré najviac spadajú do spotreby domácností. Každý produkt v spotrebnom koši má vlastnú cenu, ktorá sa môže v čase meniť. Porovnaním celkovej ceny spotrebného koša v jednom období a ceny koša v inom, resp. predchádzajúcom období získame mieru inflácie.

V spotrebnom koši sa zohľadňujú:

  • predmety bežnej krátkodobej spotreby (napr. potraviny, noviny, benzín),
  • predmety dlhodobej spotreby (napr. oblečenie, automobily, elektrospotrebiče),
  • služby (nájomné, kadernícke alebo kozmetické služby a iné).

Medzimesačná vs. medziročná inflácia

Častokrát sa stretávame aj s pojmom medzimesačná a medziročná inflácia. V nasledujúcich riadkoch si ukážeme, aký je medzi nimi rozdiel.

Medziročná inflácia nám hovorí o koľko sa zmenila cenová hladina v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Ak hovoríme, že "v máji 2010 dosiahla medziročná inflácia hodnotu 0,7 %", znamená to, že v porovnaní s májom 2009 stúpli ceny o 0,7 %. V prípade januára a februára 2010 ceny v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka dokonca klesali, čo vyjadruje záporné znamienko. V januári a februári išlo o defláciu, resp. zhodnotenie peňažnej jednotky, ktoré je sprevádzané poklesom cenovej hladiny.

Vývoj medziročnej inflácie na Slovensku v roku 2010:

2010januárfebruármarecaprílmájjúnjúl
Inflácia medziročná v %-0,2-0,20,30,70,70,71

Medzimesačná inflácia nám hovorí o koľko sa zmenila cenová hladina v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Ak hovoríme, že "v máji 2010 dosiahla medzimesačná inflácia hodnotu 0,1 %", znamená to, že oproti aprílu 2010 stúpli ceny o 0,1 %.

Vývoj medzimesačnej inflácie na Slovensku v roku 2010:

2010januárfebruármarecaprílmájjúnjúl
Inflácia medzimesačná v %0,100,10,40,100,1

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Najdôležitejší zákon roka prešiel. Parlament schválil rozpočet

3. 12. 2024 | Ivana Sladkovská

Najdôležitejší zákon roka prešiel. Parlament schválil rozpočet

Národná rada Slovenskej republiky dnes schválila rozpočet na rok 2025, ktorý predpokladá pokles deficitu verejných financií na 4,7 % HDP. Tento pokles je v porovnaní s tohtoročnými... celý článok

Najlepšie platy sú v priemysle a v Bratislave. Priemerná mzda na Slovensku rastie pomaly

3. 12. 2024 | Redakcia

Najlepšie platy sú v priemysle a v Bratislave. Priemerná mzda na Slovensku rastie pomaly

Priemerná mzda na Slovensku je aktuálne 1 484 eur. Priemernú mzdu však nezarábajú všetci Slováci. Čašníčka na východe Slovenska zarobí niekoľkonásobne menej ako pracovník v priemysle... celý článok

Už 1. decembra začne platiť zmena v opatrovateľských príspevkoch

26. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Už 1. decembra začne platiť zmena v opatrovateľských príspevkoch

Krátenie opatrovateľských príspevkov od 1. decembra 2024 končí. Opatrovatelia, či už zamestnaní alebo na dôchodku, by mali dostať nekrátený príspevok 615,50 eur. Do účinnosti vstupuje... celý článok

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok