V júni 2024 sa spotrebiteľské ceny tovarov a služieb udržali na májovej úrovni, pričom medzimesačný rast cien sa od začiatku roka postupne spomaľoval a dosiahol nulovú hodnotu. Medziročná inflácia osciluje okolo 2 % od marca tohto roka a v júni rovnako ako v apríli dosiahla 2,1 %, čo predstavuje najnižšiu hodnotu inflácie za posledné tri roky. Informuje o tom Štatistický úrad SR.
Medzimesačný pokles cien v júni ovplyvnili hlavne nižšie ceny potravín, nealko nápojov, dopravy, a vybraných alkoholických nápojov a tabaku. Ceny pohonných hmôt klesli o 1,7 %, čo malo výrazný vplyv na celkový pokles cien v doprave. Ceny piva a vína tiež klesli, čo prispelo k poklesu cien v odbore alkoholických nápojov a tabaku.
„Inflácia na Slovensku sa v júni znížila opäť na trojročné minimum, čím sa vrátila na svoje odhadované efektívne dno. Myslíme si, že odchýlky vo vývoji cien služieb, pečiva, alebo vybraných nákladov na bývanie, budú v nasledujúcich mesiacoch prispievať k rozkolísanejšiemu vývoju inflačných indexov,“ hovorí analytik 365.banky Tomáš Boháček.
Dovolenkujeme drahšie, potraviny už nezdražujú
Na druhej strane, blížiace sa obdobie letných dovoleniek prinieslo zvýšenie cien dovolenkových zájazdov o 3,9 % v odbore rekreácia a kultúra. Zdraželi aj tovary a služby na údržbu domácností a poplatky za prijímacie pohovory na vysoké školy. Ceny vodného a stočného vzrástli, no celkový nárast cien v odbore bývanie s energiami bol len o 0,1 % vyšší ako v máji.
Medziročne inflácia v júni 2024 dosiahla rast 2,1 %. Najväčší vplyv na hodnotu inflácie mali vyššie ceny v odbore reštaurácie a hotely, doprava, alkoholické nápoje a tabak, vzdelávanie a zdravotníctvo. Ceny pohonných látok boli medziročne vyššie o 1,7 %, alkoholické nápoje a tabak zdraželi o 6,9 %, a služby lekárov a zubárov v zdravotníctve vzrástli o 6,7 %. Významný vplyv malo aj zvýšenie poplatkov za prijímacie pohovory na vysoké školy.
Pozitívnou správou pre spotrebiteľov bolo, že ceny najvýznamnejších výdavkových položiek, ako potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami, ostali približne na rovnakej úrovni ako pred rokom. K medziročnému rastu cien prispievali len minimálne alebo mali dokonca tlmiaci účinok. Ceny potravín medziročne vzrástli len o 0,5 %, pričom 5 potravinových skupín tovarov, ako oleje a tuky, chlieb a obilniny, ryby, cukor a cukrovinky, zdraželi, avšak ich nárast bol len do 4 %.
Štyri potravinové zložky medziročne zlacneli, a to mäso, mlieko, syry a vajcia, ovocie a čiastočne aj zelenina. Medziročné lacnejšie boli tiež imputované nájomné a pevné palivá, zatiaľ čo ceny plynu a elektriny zostali rovnaké alebo nižšie ako pred rokom, s výnimkou tepelnej energie.
Celkovo sa spotrebiteľské ceny za prvý polrok 2024 medziročne zvýšili o 2,7 %. Pri úhrnnej miere medziročnej inflácie 2,1 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 1,8 % a čistá inflácia hodnotu 2,3 %. Medzimesačne jadrová inflácia zostala nezmenená, zatiaľ čo čistá inflácia dosiahla hodnotu 0,1 %.
Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien, ako sú ceny energií, a iných administratívnych opatrení. Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.
Odhad inflácie na najbližšie obdobie
„Celková miera inflácie v národnej metodike by mala dosiahnuť podľa našich očakávaní úrovní rastu o 2,7 % v tomto roku, v budúcom roku vnímame rast, ktorý by mal začať už v priebehu jesene a mal by ceny zvýšiť nad 3 %. Dovtedy je však možné, že mesačné štatistiky budú najbližšie 2-3 mesiace stále poukazovať na relatívne nevýrazné cenové tlaky,“ myslí si analytik 365.banky Tomáš Boháček.
Analytička WOOD & Company Eva Sadovská má optimistickejší odhad, no tiež si myslí, že inflácia môže trochu zrýchliť.
„Počas vlaňajšieho roka inflácia spomaľovala z vyše 15 % v úvode roka pod 6 % evidovaných v závere roka 2024. Tento rok v spomaľovaní pokračovala až na aprílové minimum 2,1 %, ktoré znovu dosiahla aj v júni 2024. Za prvý polrok 2024 tak inflácia dosiahla v priemere 2,7 %. V nasledujúcich mesiacoch môže inflácia mierne zrýchliť, ale držať by sa mala v rozpätí 2,0 až 2,5 %. Odhad tohtoročného rastu cien tovarov a služieb predpokladáme v rozpätí 2,5 až 3,0 %, zrejme bližšie k dolnej hranici odhadu,“ uvádza Sadovská.
Zároveň si ale myslí, že súčasné tempo inflácie môže „nakopnúť“ domácu spotrebu. Vlani sme boli svedkami slušného nárastu nominálnych miezd, hoci aj tento bol nižší ako inflácia. „V roku 2024 by mal byť nominálny rast platov o niečo pomalší, ale to už aj inflácia. V roku 2024, po dvoch rokoch poklesu, by sme sa tak už mohli dočkať určitej korekcie, teda opätovného reálneho rastu miezd. Pomalšia inflácia a reálny rast platov by zároveň mali prispieť k opätovnej vyššej spotrebe domácností,“ dodáva odborníčka.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.