Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 7. 3. 2024
Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma tohto dlhu dosahuje 300 biliónov dolárov. Podľa odborníkov by táto suma mala ešte rásť.
Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Zdroj: Shutterstock

Čo je dôvodom takého vysokého dlhu?

Dôvody vzniku globálneho dlhu, ktorý v súčasnosti dosahuje 300 biliónov dolárov, sú rôzne. Inštitút pre medzinárodné financie vysvetľuje, že k problémom došlo najmä v posledných rokoch, keď nás najprv trápila pandémia koronavírusu a následne nepokoje v rôznych častiach sveta.

Celá situácia sa podľa inštitútu začala komplikovať na konci druhého desaťročia nového milénia. V tomto čase sa tempo ekonomík začalo výrazne spomaľovať, čo následne zhoršil koronavírus, kvôli ktorému sa na určitý čas takmer celý svet zastavil, a spomínané geopolitické konflikty.

Všetko vyústilo do prudko rastúcej inflácie, s ktorou sme bojovali niekoľko mesiacov. Aj keď ceny v súčasnosti postupne klesajú, ekonomiky krajín stále nie sú také stabilné ako predtým.

„Vládne rozpočtové deficity sú vysoko nad úrovňami z doby pred pandémiou koronavírusu a eskalácia regionálnych konfliktov by mohla vyvolať ďalší prudký nárast výdavkov na obranu,“ tvrdí inštitút vo svojej správe.

Koronavírus a nepokoje však nie sú jedinými príčinami globálneho dlhu. Okrem nich má na jeho rast výrazný vplyv aj starnutie populácie, čo spôsobuje zvyšovanie nákladov na zdravotnú starostlivosť a sociálne zabezpečenie.

Globálna zadlženosť vzrástla o 15 biliónov dolárov

Len za minulý rok globálna zadlženosť vzrástla o 15 biliónov dolárov, čo celkovú sumu dlhu zvýšilo na 313 biliónov dolárov. Napriek tomu pomer celosvetového dlhu ku globálnemu hrubému domácemu produktu (HDP) klesol o takmer 2 percentuálne body na približne 330 %.

Pokles pomeru k HDP podporili najmä vyspelé ekonomiky. Naopak, rozvíjajúce sa alebo menej úspešné ekonomiky, ktoré dlh zvyšujú, zažili tento rok rekordné maximá. Finančné problémy mala napríklad Argentína, ktorá bojovala s hyperinfláciou. Tá tam v roku 2023 dosiahla úroveň 211,4 %, čo je najvyššia úroveň od začiatku 90. rokov 20. storočia.

Okrem Argentíny zažili náročný rok aj Čína, Rusko, Malajzia a Juhoafrická republika, kde však inflácia konečne začala spomaľovať.

Dlh bude ešte vyšší

Odborníci tvrdia, že dlh bude v nasledujúcich rokoch rásť. Potvrdzuje to aj správa od Global Debt Monitoru: „Globálny dlh je aktuálne o 45 biliónov dolárov vyšší než pred nástupom pandémie koronavírusu a očakáva sa, že bude pokračovať vo výraznom raste.“

Zaujímavosťou je, že dlh vzrástol za posledných 10 rokov o viac ako 100 biliónov dolárov. Najväčší vplyv na tento rast mali bohaté krajiny vrátane Spojených štátov, Nemecka a Francúzska, ktorých podiel na raste dlhu predstavuje 55 %.

Ako je na tom Európska únia?

Dlh Európskej únie klesá už niekoľko mesiacov. Podľa údajov Štatistického úradu a Eurostatu sa v treťom štvrťroku 2023 znížil na 82,6 % hrubého domáceho produktu. Podobný trend pokračoval aj v krajinách eurozóny.

Najvyššie zadlženie má stále Grécko, ktoré pred bankrotom v rokoch 2008 a 2009 zachraňovali ostatné členské krajiny. Jeho dlh v minulom treťom štvrťroku predstavoval 165,5 % HDP. Pre lepšiu predstavu, o štvrťrok skôr malo Grécko dlh 167,1 % HDP, čo potvrdzuje, že krajina svoje zadlženie vytrvalo znižuje.

Medzi krajiny s vysokým zadlžením, kde dlh presahuje 100 % HDP, patria Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Belgicko a Portugalsko. Pomerne vysoký dlh, ale pod 100 %, majú krajiny ako Rakúsko (78,2 %), Maďarsko (75 %), Fínsko (73,8 %) a Slovinsko (71,4 %).

Najnižšie zadlženie v treťom štvrťroku 2023 malo Estónsko s hodnotou menej ako 20 % HDP. Dobre na tom boli aj Bulharsko, Luxembursko a Švédsko, kde dlh nepresiahol 30 % HDP.

Slovensko malo podľa Eurostatu v treťom štvrťroku 2023 dlh vo výške 58,6 % HDP. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, kedy dlh dosahoval 59,6 % HDP, išlo o mierne zníženie. Naopak, v porovnaní s tretím štvrťrokom 2022, kedy bol dlh 57,5 %, došlo k jeho zvýšeniu. 

Zvýšenie pocítila aj Česká republika, kde dlžná suma narástla o 3,21 bilióna korún. Vo všeobecnosti je však jej dlh o približne 14 % nižší než slovenský. Ku koncu tretieho štvrťroka 2023 bol v hodnote 44,5 %.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

ekonomika, eurozóna, inflácia

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

20. 11. 2024 | Barbora Magočová

Ministerstvo vnútra chce za priestupky vyberať viac. Zmena má nastať čoskoro

Rezort ministra Matúša Šutaja Eštoka prichádza s návrhom zvýšenia paušálnej sumy trov priestupkového konania. Trovy by sa mali do budúcna bezmála zdvojnásobiť. Ich plateniu sa však... celý článok

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Najväčšia finančná lúpež v dejinách Slovenska: Vláda okradla ľudí, do poslednej chvíle zatĺkala

Menová reforma v Československu v roku 1953 sa stala jednou z najdramatickejších udalostí povojnovej histórie krajiny, známa aj ako „veľká peňažná lúpež“. Štát, pod rúškom riešenia... celý článok

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina Slovákov sa musí pripraviť na drastické zvýšenie odvodov až o tisícky eur mesačne

Sociálna poisťovňa informuje o zmene od 1. januára 2025. Do platnosti vstupuje významná zmena v oblasti sociálneho poistenia, ktorá ovplyvní tisíce poistencov. Novela zákona zvyšuje... celý článok

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

5 zmien, ktoré plánuje štát: Chystá sa revolučná výhoda pre rodiny

Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke, a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte... celý článok