Plyn klesne medziročne až o 40 %
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vydal v priebehu novembra:
- 28 cenových rozhodnutí s cenami za dodávku plynu zraniteľným odberateľom pre dodávateľov plynu,
- 76 cenových rozhodnutí s cenami za dodávku elektriny zraniteľným odberateľom pre dodávateľov elektriny.
Podľa jednotlivých rozhodnutí by mala byť regulovaná cena dodávky plynu pre domácnosti v roku 2024 približne o 27 % nižšia než minulý rok. V prípade zraniteľných odberateľov mimo domácnosti by mal byť pokles až o 40 %.
Elektrina bude stabilizovaná
Regulovaná cena dodávky elektriny pre domácnosti bude v roku 2024 stabilizovaná na úrovni podobnej ako v roku 2023. V prípade zraniteľných odberateľov mimo domácnosti klesnú regulované ceny približne o 71 %.
Väčšina dodávateľov zohľadnila povinnosti, ktoré im nariaďuje rozhodnutie Ministerstva hospodárstva SR. Úrad však prerušil cenové konania pre troch veľkých dodávateľov elektriny (ZSE, SSE a VSE), ako potvrdzuje vyhlásenie na oficiálnej webovej stránke ÚRSO:
„Úrad prerušil cenové konania pre troch veľkých dodávateľov elektriny (ZSE, SSE a VSE), keďže podľa úradu požadujú nárast cien elektriny pre domácnosti nad rámec povinností udelených v rozhodnutí Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o VHZ zo dňa 20. októbra 2023. Úrad vyzval týchto dodávateľov, aby upravili svoje cenové návrhy v súlade s rozhodnutím o VHZ.“
Úrad ďalej upozorňuje, že „dodávateľom elektriny alebo plynu nestanovuje pevnú cenu, ale maximálnu cenu, ktorú nemôžu prekročiť. Úrad vyzýva dodávateľov, aby v rámci svojich možností v konkurenčnej súťaži ponúkali svojim odberateľom nižšiu cenu elektriny alebo plynu oproti maximálnej cene určenej úradom.“
Ceny vody znížil úrad už v októbri
Ceny vody znížil ÚRSO už koncom októbra 2023. Urobil tak pre štyri vodárenské spoločnosti, ktorým výrazne poklesli náklady na elektrickú energiu v porovnaní s nákladmi preukázanými v roku 2022.
Ceny kompenzuje vláda
V roku 2023 platia domácnosti zastropované ceny, ktoré kompenzuje vláda. Hoci ceny energií postupne klesajú, sú stále príliš vysoké na to, aby ich občania dokázali zaplatiť bez štátnej pomoci.
ÚRSO preto už od leta 2023 upozorňoval na to, že bez vládnych opatrení by domácnosti čelili riziku vysokých cenových nárastov. Tieto a ďalšie informácie spomínal vo svojom vyhlásení medzičasom odvolaný predseda úradu Andrej Juris.
„Úrad v cenových konaniach v maximálnej miere zohľadnil pokles burzových cien elektriny a plynu na základe platnej legislatívy, ktoré síce klesli v priebehu roka 2023, avšak sú naďalej oveľa vyššie ako cenové úrovne pred energetickou krízou. V roku 2023 mnohí odberatelia platia v skutočnosti ceny zastropované a kompenzované vládou SR, ktoré majú prednosť pred cenami stanovenými úradom. Preto výsledný dopad na odberateľov elektriny a plynu budú mať prípadné opatrenia vlády SR na rok 2024. Úrad už od leta 2023 upozorňoval, že bez vládnych opatrení by domácnosti v prípade plynu a vybraní zraniteľní odberatelia v prípade elektriny a plynu čelili riziku vysokých cenových nárastov. Preto sme opakovane odporúčali vláde SR zaviesť opatrenia na zmiernenie dopadov pre tieto skupiny odberateľov.“
Andrej Juris bol vládou na začiatku decembra odvolaný z funkcie. Podľa jej informácií konal v rozpore s povinnosťou konať nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a od ďalších osôb.
Štát vyčlenil 1,25 miliardy eur
Na kompenzáciu cien energií vyčlenila vláda v štátnom rozpočte 1,25 miliardy eur. O tejto skutočnosti informovali predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini a ministerka hospodárstva Denisa Saková.
„Chcem ubezpečiť, že oproti cenám minulého roku za elektrickú energiu, plyn a teplo, čo sa týka domácností a vybraných zraniteľných subjektov, sa nič nezmení. Nikto na faktúre neuvidí nárast cien,“ povedala Saková.
Podľa Sakovej mali distribučné poplatky v dodávke elektrickej energie stúpnuť o 20 %. Nič také sa však po ich zastropovaní nemá stať. Zastropovanie cien bude pritom platiť nielen pre domácnosti, ale aj pre podnikateľský sektor.
To isté platí aj pre distribučné poplatky za plyn, ktoré mali stúpnuť o 6 %, a za teplo, kde mal byť nárast približne o 40 %.
Jednotlivé kompenzácie bude riešiť ministerstvo hospodárstva priamo s dodávateľmi alebo distribútormi. V prípade potrieb budú platiť aj kompenzačné schémy, ktoré stropovali cenu plynu na 99 eur a cenu elektriny na 199 eur za megawatthodinu (MWh).
„Neočakávame, že by sa cez tieto limity podnikatelia prehupli, ale ak by sa tak stalo, tieto kompenzačné schémy budú naďalej platiť aj v budúcom roku 2024,“ doplnila ministerka.