Nenávratný finančný príspevok
Spolu s technologickým pokrokom v oblasti fotovoltiky v posledných rokoch klesajú počiatočné náklady a výdavky na údržbu spojené s výstavbou a prevádzkou elektrárne. Navyše, ak by firma stihla realizovať inštaláciu fotovoltických panelov do konca tohto roka, môže do 14. 4. 2023 podať žiadosť o nenávratný príspevok. Na tento zámer vyčlenila SIEA približne 10 miliónov eur.
Žiadateľ môže získať finančný príspevok na výstavbu fotovoltických zariadení:
- s jedným miestom pripojenia do distribučnej sústavy s inštalovaným výkonom 10 – 500 kW,
- pre ostrovnú prevádzku s jedným miestom realizácie bez pripojenia do distribučnej sústavy – pri nich nie je výkon obmedzený.
Kto môže o príspevok požiadať?
Na účel výstavby fotovoltických zariadení môže o nenávratný finančný príspevok žiadať fyzická aj právnická osoba, avšak musí mať oprávnenie na podnikanie a byť zapísaná v obchodnom alebo živnostenskom registri najmenej 36 mesiacov po sebe, ku dňu predloženia tejto žiadosti.
Okrem toho musí žiadateľ splniť nasledujúce podmienky:
- nesmie byť v ťažkostiach – podľa čl. 2, ods. 18 Nariadenia Komisie (EÚ) č. 651/2014 o vyhlásení určitých kategórií pomoci za zlučiteľné s vnútorným trhom podľa článkov 107 a 108 zmluvy,
- nesmie byť v konkurze alebo reštrukturalizácii,
- nesmie mať nárok na vrátenie pomoci na základe rozhodnutia Európskej komisie,
- nesmie byť evidovaný v Systéme včasného odhaľovania rizika a vylúčenia (EDES),
- ak ide o fyzickú osobu, musí byť bezúhonná,
- ak ide o právnickú osobu, nesmie mať uložené tresty za vybrané priestupky,
- nesmie porušiť zákaz nelegálneho zamestnávania osôb z tretích krajín,
- miesto inštalácie musí byť mimo územia Bratislavského samosprávneho kraja.
Subjekty z Bratislavského kraja budú môcť získať príspevok v rámci ďalšej výzvy. Finančné prostriedky na inštaláciu pochádzajú z končiaceho programu Kvalita životného prostredia. Podnikateľské projekty realizované na území Bratislavského kraja však v tomto programovom období z tohto programu príspevky nezískajú.
Pre získanie príspevku musí byť projekt realizovaný do konca tohto roka, čo je potrebné preukázať Protokolom o vykonaní skúšobnej prevádzky alebo Revíznou správou.
Podľa riaditeľky odboru komunikácie SIEA, Sylvie Pálkovej, sa uvažuje o príprave výzvy aj pre projekty realizované v rámci Bratislavského kraja. „Novinkou bude aj možnosť získať príspevky podstatne jednoduchším spôsobom – vo forme poukážky z pripravovaného národného projektu SIEA „Zelená podnikom“. Systém pomoci bude podobný ako v projekte „Zelená domácnostiam“ a podpora s minimom administratívy bude určená najmä pre menšie a mikropodniky,“ uvádza.
O aký veľký príspevok možno požiadať?
Projekty v rámci tejto výzvy sú financované nasledovne:
- 60 % z celkových oprávnených výdavkov sa preplatí veľkým firmám,
- 70 % z nich stredným firmám,
- 80 % z nich malým firmám.
Od sumy celkových výdavkov bude odrátaná suma, ktorú by bolo nutné použiť na obstaranie a inštaláciu zariadenia na výrobu elektriny menej ekologickým spôsobom. Žiadateľ má na výber medzi vyplatením formou predfinancovania, refundácie alebo kombináciou oboch.
Medzi oprávnené výdavky v tomto prípade patrí:
- nákup softvéru (môže súvisieť s riadením a monitorovaním fotovoltického systému) – v hodnote maximálne 10 % z celkových oprávnených výdavkov,
- nákup samostatných hnuteľných vecí – konkrétne výdavky na dodávku zariadení využívajúcich slnečnú energiu na výrobu elektriny a na uskladnenie elektrickej energie, ich inštaláciu (vrátane montážneho materiálu, ako aj všetkých nevyhnutných komponentov a prác na uvedenie zariadení do skúšobnej a trvalej prevádzky a zaškolenia obsluhy zariadení),
- nákup batériového úložiska – v tomto prípade treba počítať s tým, že žiadosť bude znevýhodnená v rámci hodnotiaceho kritéria Value for Money vzhľadom na zvýšenú investičnú náročnosť projektu.
Ako o príspevok požiadať?
Pred samotným podaním žiadosti je potrebné vypracovať projektovú dokumentáciu a získať povolenie na realizáciu projektu, vrátane stavebného povolenia a ohlášky. V prípade fotovoltických systémov pripojených do distribučnej sústavy je potrebný aj súhlas s pripojením.
Platí tu aj špecifická podmienka, že ku dňu podania žiadosti musí byť už ukončené verejné obstarávanie. Zároveň však žiadateľ na projekte nesmie začať pracovať skôr, ako požiada o príspevok. Ak teda vaša firma inštalovala fotovoltiku skôr, než bola výzva vyhlásená, do výzvy sa už zapojiť nesmie.
Zabudnúť netreba ani na predloženie energetického auditu. Dostačujúce je predložiť účelový energetický audit a zabezpečiť si dokument preukazujúci oprávnenosť projektu z hľadiska posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Formulár žiadosti môžete nájsť na stránke Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Marek Mittaš
Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu. Ďalšie články autora.