Najväčšie krachy v roku 2022. Kto prerobil najviac?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 3. 2. 2023
Vysoká miera inflácie, energetická kríza, narušenie dodávateľských reťazcov – to je len časť faktorov, ktoré sa v roku 2022 podpísali na stave firiem z celého sveta. Niektoré firmy našli spôsoby, ako prežiť aj v nepriaznivej ekonomickej situácii, no mnohé sa s krízou nedokázali vyrovnať. Do problémov sa dostali aj viacerí milionári, ktorým sa hodnota majetku začala prudko prepadať. V tomto článku nájdete informácie o najväčších krachoch z roku 2022.
Najväčšie krachy v roku 2022. Kto prerobil najviac?

Zdroj: Shutterstock

Počet zaniknutých firiem v SR medziročne klesol

Podľa štatistík z webu FinStat sa počet krachujúcich firiem v porovnaní s rokom 2021 zlepšil, čiže zaniklo menej firiem. Toto číslo sa dokonca zmenšilo o viac ako 50 %. Vysvetlenie sa skrýva v čistení Obchodného registra, do ktorého sa pustilo Ministerstvo spravodlivosti SR v roku 2021. Ide o mazanie neaktívnych subjektov či firiem dlhodobo neschopných plniť si svoje povinnosti.

V roku 2021 preto zaniklo viac ako 15-tisíc slovenských firiem. V porovnaní s tým je 6 300 zaniknutých firiem v roku 2022 zdanlivo nízke číslo. Avšak, ak sa pozriete na roky 2019 a 2021, kedy zaniklo zhruba 4 200 firiem ročne, efekt ekonomickej krízy začne byť jasne viditeľný.

Krach cestovnej kancelárie Sunflower

Na území Slovenska by sa dal za jeden z významnejších krachov považovať príklad cestovnej kancelárie Sunflower. Mnohých turistov určite nepotešila správa, ktorá sa na webe cestovky objavila v priebehu leta 2022. Spoločnosť Sunflower pôsobiaca okrem Slovenska aj v Česku odkázala svojim klientom, aby nechodili na letiská, lebo nebudú odbavení.

„K tejto skutočnosti významne prispeli straty počas 2-ročného obmedzenia a zákazov cestovania z dôvodu pandémie COVID-19 a ani predaj v tomto roku nepomohol zlepšiť celkovú finančnú situáciu,“ informovala cestovná kancelária na svojom webe.

Pád burzy FTX

Každý, kto sa zaujíma o svet kryptomien a investícií do nich, sa určite stretol s názvom FTX. Išlo o jednu z najväčších búrz určených pre obchodovanie s kryptomenami. Tá sa však behom prvých dvoch novembrových týždňov roku 2022 dostala z pozície stabilnej a obľúbenej burzy do stavu krachujúcej firmy. FTX sa mohla v minulosti pochváliť trhovou kapitalizáciou v hodnote 8 miliárd eur. Dnes sú to iba milióny. Čo zapríčinilo tento rýchly pád?

Problémy začali 2. novembra 2022, kedy unikla bilančná listina spoločnosti Alameda Research. Generálny riaditeľ burzy FTX Sam Bankman-Fried ju založil ako svoju trading firmu. Ako ukázal uniknutý dokument, väčšina majetku Alameda Research bola postavená na FTT – kryptomene, ktorá bola centrálne kontrolovaná burzou FTX. Firma vlastnila oveľa viac FTT tokenov, než sa v danej dobe obchodovalo na trhu, čo naznačovalo nízku likviditu.

6. novembra 2022 sa o tomto dozvedel Changpeng „CZ“ Zhao, generálny riaditeľ najväčšej krypto-burzy Binance. Rozhodol sa predať všetky FTT, ktoré Binance v tom čase vlastnila. O všetkom informoval na svojom Twitteri, kde prirovnal FTT k Luna coin. Ide o kryptomenu, ktorá stratila väčšinu svojej hodnoty v máji 2022.

Keďže Zhao je vo svete obchodovania s kryptomenami uznávanou osobnosťou, jeho vyjadrenia spustili vlnu predajov FTT. Hodnota tokenu začala prudko klesať a ľudia sa ho chceli čo najskôr zbaviť. 8. novembra 2022 prestala FTX vyplácať peniaze svojim klientom. Vtedy Binance navrhla, že odkúpi FTX a zachráni ju. Hneď na ďalší deň však ponuku stiahli, lebo údajne odhalili finančné problémy, ktoré ani s ich kapitálom nedokážu napraviť.

Alameda Research bola kvôli prepadu hodnoty FTT nútená pozastaviť svoju obchodnú činnosť 10. novembra. Sam Bankman-Fried však stále udržiaval klientov v nádeji, že situáciu sa podarí vyriešiť. „Robíme, čo vieme, aby sme zvýšili likviditu. Nemôžem však nič sľúbiť,“ napísal na Twitter. Avšak do 24 hodín FTX spolu s Alameda Research oficiálne vyhlásili bankrot a Bankman-Fried sa vzdal miesta generálneho riaditeľa.

Kanye West stratil väčšinu majetku

Kanye West sa preslávil najmä ako hudobník, no v roku 2022 sa zviditeľnil aj vďaka kandidovaniu na prezidenta USA. Neprilákal však pozitívnu pozornosť, práve naopak. V jednom z rozhovorov počas októbra obhajoval Hitlera a nacistov. Kanye West, podobne ako mnohé známe osobnosti, zarába na spolupráci s rôznymi značkami. Kvôli týmto antisemitským vyjadreniam sa z neho behom dňa stalo meno, s ktorým sa žiadna značka nechce spájať.

Kým ešte v apríli 2022 bol jeho majetok odhadovaný na 2 miliardy dolárov, po októbri sa dostal na hodnotu 400 miliónov dolárov. Obchodnú spoluprácu s ním prerušili značky, ako Adidas, Gap, Balenciaga, FootLocker či banka JP Morgan. Väčšina majetku, ktorý mu ostal, je tvorená nehnuteľnosťami a hudbou. Ani to ho však nemusí zachrániť od osobného bankrotu.

Ukázalo sa totiž, že štátu Kalifornia dlží na daniachpribližne 50 miliónov dolárov. Ďalších 75 miliónov mu zmrazili banky. Ako sám priznal v jednom z podcastov, kde bol hosťom, nie je veľmi schopný, čo sa týka narábania s peniazmi. Preto je možné, že pokles hodnoty majetku z 2 miliárd na 400 miliónov je iba začiatok jeho osobného bankrotu.penia

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+7
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Bankrot, burza, peniaze

Toto ste už čítali?

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

16. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

Návrh na zmiernenie transakčnej dane, ktorý predložil Andrej Danko, môže priniesť úľavu malým podnikateľom. Podľa návrhu by sa daň nemala týkať fyzických osôb – podnikateľov a malých... celý článok

Vláda má na stole 3 scenáre, ako by štát mohol okresať prídavky na deti, tvrdí opozícia

16. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Vláda má na stole 3 scenáre, ako by štát mohol okresať prídavky na deti, tvrdí opozícia

Ministerstvo financií údajne zvažuje tri alternatívy, ako znížiť rodinné prídavky. Ušetrené peniaze by mali slúžiť na konsolidáciu štátneho rozpočtu. Minister práce Erik Tomáš tvrdí,... celý článok

Inflácia v marci bola 4 %, najvyššia za 15 mesiacov. Čo najviac zdraželo?

15. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Inflácia v marci bola 4 %, najvyššia za 15 mesiacov. Čo najviac zdraželo?

Marcová inflácia na Slovensku dosiahla najvyššiu úroveň za posledných pätnásť mesiacov, keď medziročne vzrástla na 4 %. Napriek tomu, že tempo rastu cien sa oproti februáru spomalilo,... celý článok

Slováci môžu testovať štvordňový pracovný týždeň: Čakajú nás až 4 po sebe vďaka sviatkom

14. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci môžu testovať štvordňový pracovný týždeň: Čakajú nás až 4 po sebe vďaka sviatkom

Ak pracujete aj vo sviatky, tak sa vás to, žiaľ, netýka, no väčšina pracujúcich ľudí na Slovensku si čoskoro môže otestovať, ako by vyzeral štvordňový pracovný týždeň. Vďaka sviatkom... celý článok

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

10. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

Transakčná daň, ktorá od svojho zavedenia vyvolala vlnu nevôle u slovenských podnikateľov, sa opäť dostáva do centra pozornosti. Andrej Danko, predseda SNS, sa snaží presadiť jej zrušenie,... celý článok