Najbohatší ľudia sveta, ktorí sa vypracovali od nuly

Redakcia | rubrika: Článok | 15. 11. 2022
V priebehu dejín sa objavilo mnoho jedincov, ktorí svojou podnikavosťou či vlastným úsilím vybudovali majetok sebe a často aj nasledujúcim generáciám. V roku 1916 bol za prvého dolárového miliardára vyhlásený ropný magnát John D. Rockefeller. Dnes sú ich v zozname stovky. Z rebríčku Forbes sme vybrali 11 najbohatších ľudí, ktorí sa tam vypracovali sami „od nuly“ alebo len s malou pomocou okolia.
Najbohatší ľudia sveta, ktorí sa vypracovali od nuly

Zdroj: Shutterstock

Elon Musk

  • Spoločnosť: Tesla, SpaceX, Neuralink, Boring Company
  • Majetok: 200 miliárd dolárov

Rodnú Juhoafrickú republiku opustil ako 17-ročný. Študoval na viacerých univerzitách v Kanade a Spojených štátoch. V roku 1995 založil s bratom Kimbalom spoločnosť Zip2, ktorú v roku 1999 predali za 307 miliónov. Nasledovala spoločnosť Xcom, PayPal a v roku 2002 SpaceX.

Väčšinu jeho bohatstva dnes tvoria firmy Tesla, SpaceX, Neuralink a Boring Company, ktoré založil a väčšinu z nich aj vedie. Najnovším prírastkom do jeho portfólia je sociálna sieť Twitter, ktorú kúpil v roku 2022 a momentálne je jej väčšinovým majiteľom (cca 82 %).

Gautam Adani

  • Spoločnosť: Adani Group
  • Majetok: 144 miliárd dolárov

Adani sa narodil a dodnes žije v Indii. V roku 1988 opustil vysokú školu aj textilný obchod svojho otca, aby založil firmu na vývoz komodít. Dnes je predsedom skupiny Adani s podielmi v prístavoch, letiskách, v oblasti výroby a prenosu elektrickej energie, ale aj v cemente, doloch a nehnuteľnostiach.

Jeff Bezos

  • Spoločnosť: Amazon
  • Majetok: 111 miliárd dolárov

V roku 1994 zo svojej garáže v Seattli založil dnes najväčší internetový obchod Amazon. V roku 2021 zostúpil z pozície CEO a stal sa výkonným predsedom. V súčasnosti vlastní približne 10 % spoločnosti. V roku 2000 taktiež založil spoločnosť Blue Origin s víziou sprístupnenia vesmíru prostredníctvom opakovane použiteľných nosných rakiet.

Bill Gates

  • Spoločnosť: Microsoft
  • Majetok: 102 miliárd dolárov

Svoj prvý softvérový program napísal ako 13-ročný v prípravnej škole Lakeside. V roku 1975 spolu s Paulom Allenom založil firmu Microsoft, kde do roku 2000 pôsobil ako CEO. V roku 2008 otočil väčšinu svojej pozornosti na činnosť charitatívnej spoločnosti Bill & Melinda Gates Foundation. Hlavným cieľom spoločnosti je zlepšiť zdravotnú starostlivosť a znížiť extrémnu chudobu na celom svete. Aktívne sa venuje aj tematike klimatických zmien a zelených energií.

Warren Buffett

  • Spoločnosť: Berkshire Hathaway
  • Majetok: 102 miliárd dolárov

Začal podnikať už v mladom veku a prvé akcie kúpil ako 11-ročný. Po vysokej škole sa zamestnal ako analytik cenných papierov a všetky voľné prostriedky investoval. V roku 1965 sa stal väčšinovým vlastníkom pôvodne textilného podniku Berkshire Hathaway, ktorý postupne presunul do odvetvia poisťovníctva a z príjmov financoval nákup akcií iných firiem.

V súčasnosti s Charliem Mungerom vo vedení spoločnosti nasleduje investičnú stratégiu, ktorá hľadá cenné papiere, ktorých ceny sú na základe ich vnútornej hodnoty neodôvodnene nízke.

Larry Ellison

  • Spoločnosť: Oracle
  • Majetok: 100 miliárd dolárov

Je vlastníkom približne 35 % akcií spoločnosti Oracle (pôvodne Software Development Laboratories), ktorú založil v roku 1977. V roku 2014 odstúpil z pozície CEO. Medzi rokmi 2018 a 2022 bol členom predstavenstva spoločnosti Tesla, kde vlastní približne 15 miliónov akcií.

Larry Page

  • Spoločnosť: Alphabet (Google)
  • Majetok: 76 miliárd dolárov

V roku 1998 spolu so Sergeyom Brinom založil spoločnosť Google, v ktorej bol do roku 2001 CEO. Medzi rokmi 2011 a 2015 sa stal CEO materskej spoločnosti Alphabet. Túto pozíciu opustil na konci roku 2019 a ostal členom predstavenstva a majoritným akcionárom. 

Michael Bloomberg

  • Spoločnosť: Bloomberg LP
  • Majetok: 76 miliárd dolárov

V roku 1966 začal pracovať v investičnej banke Salomon Brothers, odkiaľ bol o 15 rokov neskôr prepustený. Vlastnú spoločnosť založil v roku 1981, kde je dnes 88 % vlastníkom. 12 rokov bol starostom mesta New York.

Sergey Brin

  • Spoločnosť: Alphabet (Google)
  • Majetok: 73 miliárd dolárov

Do USA emigroval s rodinou ako 6-ročný. Počas štúdia na Stanfordskej univerzite v roku 1998 spoluzaložil spoločnosť Google. Tá bola uvedená na burzu v roku 2004 a od roku 2015 je obchodovaná ako Alphabet, materská spoločnosť. Do decembra 2019 bol Brin jej prezidentom.

Zhong Shanshan

  • Spoločnosť: Nongfu Spring, Beijing Wantai
  • Majetok: 64 miliárd dolárov

V roku 1996 založil Zhong Shanshan spoločnosť na výrobu balenej vody, ktorá sa neskôr premenovala na Nongfu Spring. Shanshan je jej predsedom. Spoločnosť využila nové technológie, ako sú cloud computing a big data, aby získala kľúčovú výhodu pri pochopení zákazníckej základne. Je taktiež väčšinovým vlastníkom farmaceutickej spoločnosti Beijing Wantai.

Amancio Ortega

  • Spoločnosť: Zara
  • Majetok: 59 miliárd dolárov

S oblečením obchoduje už od roku 1963, kedy založil spoločnosť Confecciones Goa, ktorá predávala prešívané župany. Prvú predajňu Zara otvoril so svojou manželkou v roku 1975. Je väčšinovým vlastníkom spoločnosti Inditex (60 %), ktorá vlastní rôzne značky oblečenia. Zisky investuje do nehnuteľností v Európe aj Spojených štátoch.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

investícia, investor, peniaze

Toto ste už čítali?

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Americká clá na autá z Európy sú tu: hrozí nám osud Detroitu, ale rýchlejšie

Nové clá na dovoz automobilov do USA, zavedené administratívou Donalda Trumpa, môžu výrazne ovplyvniť slovenský automobilový priemysel, ktorý je základným pilierom národnej ekonomiky.... celý článok

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

25. 3. 2025 | Redakcia

Slováci a AI: Príležitosť storočia alebo hrozba pre pracovné miesta?

Umelá inteligencia (AI) sa čoraz viac uplatňuje aj v slovenskom bankovom sektore. Banky ju využívajú nielen na automatizáciu bežných operácií, ale aj na zlepšenie bezpečnosti a zákazníckych... celý článok

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

24. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Letný čas prichádza: Už tento víkend si posunieme hodiny dopredu

Kedy sa mení čas? Už túto nedeľu, 30. marca 2025, sa opäť ocitneme pred tradičnou zmenou času, ktorá nás núti posunúť ručičky hodín o jednu hodinu dopredu.

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

20. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Revolúcia v dôchodkoch: Erik Tomáš chystá veľké prepočítavanie, takmer každý si prilepší

Minister práce Erik Tomáš chystá prepočítavanie dôchodkov ľudí, ktorí boli na materskej či rodičovskej dovolenke a vychovali deti. Hovorí o dôchodkovej revolúcii, ktorá odstráni nespravodlivosť... celý článok

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

„Slovensko je na hrane úpadku,“ varuje kontrolný úrad. Potrebujeme zásadné reformy

Slovensko sa nachádza na kritickom rozhraní, kde hrozí, že jeho dlh prerastie do neudržateľných rozmerov. Najvyšší kontrolný úrad varuje, že bez zásadných reforiem sa krajina môže ocitnúť... celý článok