V bežnej reči sa za „dopravnú nehodu“ často označujú aj tie incidenty, ktoré sú podľa zákona len škodovou udalosťou. Medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou je ale potrebné rozlišovať – aj rozsah povinností, ktoré si pri nich musíte splniť, je totiž čiastočne rozdielny.
Dopravná nehoda vs. škodová udalosť: v čom sa líšia?
Za dopravnú nehodu sa vždy pokladá taká udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej:
1) sa usmrtí alebo zraní osoba,
2) sa znefunkční cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie (napr. semafor, dopravné značky) alebo
3) uniknú nebezpečné veci (napr. horľaviny či žieraviny).
Incidenty v cestnej premávke, pri ktorých síce vznikla škoda v priamej súvislosti s premávkou vozidla, ale ktoré nespĺňajú ani jeden z troch vyššie uvedených bodov, sú spravidla škodovou udalosťou. Môžu však nadobudnúť aj charakter dopravnej nehody, a to pokiaľ:
1) je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky alebo sa odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie ich požitia,
2) sa účastníci škodovej udalosti nedohodnú na jej zavinení,
3) účastník škodovej udalosti nesplní povinnosti, ktoré mu ukladá zákon (viď nižšie).
Pre úplnosť treba dodať, že v minulosti sa za dopravnú nehodu považovala aj udalosť, pri ktorej vznikla škoda (odhadom) zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok tzv. väčšej škody podľa Trestného zákona (v dobe, keď uvedené pravidlo platilo, išlo o sumu 3 990 eur). Toto kritérium pre rozlišovanie dopravnej nehody a škodovej udalosti však bolo ešte v roku 2022 zo zákona vypustené.
Čo treba urobiť, aby sa škodová udalosť nepokladala za dopravnú nehodu?
Ak sa stanete účastníkom havárie, ktorá by zo zákona nemala spĺňať podmienky dopravnej nehody, máte nasledujúce povinnosti:
- bezodkladne zastaviť svoje vozidlo,
- preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti,
- poskytnúť mu údaje o poistení vozidla,
- vyplniť a podpísať tlačivo, na základe ktorého bude zabezpečená náhrada škody z povinného zmluvného poistenia (PZP),
- zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a
- urobiť vhodné opatrenia, aby nedošlo k ohrozeniu bezpečnosti či plynulosti cestnej premávky.
V prípade, že ste spôsobili hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom incidentu (napr. ste oškreli cudzie zaparkované auto), musíte o tom poškodeného bezodkladne upovedomiť a vyplniť a podpísať tlačivo slúžiace na kompenzáciu škody z PZP. Odísť z miesta škody s výhovorkou, že aj tak nedokážete zistiť vlastníka poškodenej veci, teda nie je dobré riešenie.
K škodovým udalostiam políciu volať nemusíte. Ako už ale bolo uvedené vyššie, ak niektorú z označených povinností účastníka škodovej udalosti nesplníte, bude sa incident považovať za dopravnú nehodu.
Aké máte povinnosti pri dopravnej nehode?
Akonáhle zistíte, že kolízia, ktorej ste účastníkom, spĺňa znaky dopravnej nehody, musíte ju ohlásiť policajtovi a poskytnúť mu potrebnú súčinnosť pri jej objasňovaní.
Účastník dopravnej nehody je ďalej povinný:
- bezodkladne zastaviť vozidlo,
- zdržať sa požitia alkoholu či inej návykovej látky po nehode v čase, v ktorom by to bolo na ujmu zistenia, či ste pred jazdou alebo počas nej požili alkohol či iné návykové látky,
- poskytnúť (podľa svojich schopností a možností) zranenej osobe prvú pomoc a bezodkladne privolať záchrannú zdravotnú službu,
- urobiť opatrenia potrebné na záchranu osoby či majetku ohrozeného nehodou,
- zostať na mieste nehody až do príchodu policajta alebo sa na toto miesto vrátiť bezodkladne po poskytnutí či privolaní pomoci alebo ohlásení nehody,
- zdržať sa činnosti, ktorá by bola na ujmu vyšetrenia udalosti (hlavne premiestnenia vozidiel – toto neplatí, pokiaľ je premiestnenie nevyhnutné na uvoľnenie alebo ošetrenie raneného alebo obnovenie premávky; v takom prípade ale treba vyznačiť postavenie vozidiel po nehode, situáciu a stopy),
- urobiť vhodné opatrenia, ktoré eliminujú riziko ohrozenia bezpečnosti cestnej premávky na mieste nehody,
- umožniť obnovenie premávky, hlavne pokiaľ ide o premávku vozidiel pravidelnej verejnej dopravy osôb,
- preukázať svoju totožnosť na požiadanie iného účastníka nehody,
- bezodkladne upovedomiť osobu, ktorá nie je účastníkom nehody, ale bola jej spôsobená škoda, o vzniku tejto škody a oznámiť jej svoje osobné údaje; pokiaľ to nie je možné, treba zabezpečiť upovedomenie a oznámenie prostredníctvom polície.
Čo riskujete, ak nehodu policajtom nenahlásite?
Nesplnenie povinností, ktoré zákon ukladá účastníkovi dopravnej nehody či škodovej udalosti, sa všeobecne považuje za porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom. Najmä pri kombinácii s ďalšími prehreškami, ktoré majú podľa zákona tiež závažný charakter a ktorých sa dopustíte v krátkej dobe po sebe, vám hrozí napríklad doškoľovací kurz či preskúmanie odbornej, zdravotnej a psychickej spôsobilosti.
Neohlásenie dopravnej nehody policajtom ale môže značne zabolieť aj vašu peňaženku. Nejde pritom len o pokutu, ktorá sa len za toto pochybenie (samo osebe) môže v priestupkovom konaní vyšplhať na 300 eur. Problém môže nastať v oblasti PZP.
Ak bez dôvodov hodných osobitného zreteľa neohlásite dopravnú nehodu polícii a v dôsledku toho bude sťažené alebo dokonca znemožnené prešetrovanie potrebné na zistenie rozsahu poistného plnenia, môže od vás poisťovňa vymáhať náhradu plnenia, ktoré za vás uhradila poškodenému.
O niečo lepšou správou je, že poisťovňa od vás môže v uvedenom prípade žiadať maximálne 50 % úhrnu poistných plnení, ktoré z dôvodu poistnej udalosti vyplatila. Ani uvedená limitácia však neznamená, že čiastka požadovaná poisťovňou nebude značná. Ak budete mať veľkú smolu a podarí sa vám poškodiť hodnotnejší majetok (typicky drahé auto), môže sa nárok poisťovne ľahko vyšplhať aj nad finančné možnosti bežného smrteľníka.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.