Získanie parkovacieho preukazu pre osoby so zdravotným postihnutím (ŤZP) prináša viacero výhod, ktoré sú upravené v zákone č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Vodič s parkovacím preukazom má právo parkovať na miestach vyhradených pre ŤZP, nemusí dodržiavať zákaz státia po nevyhnutne potrebný čas a za určitých podmienok môže vchádzať aj do peších zón alebo miest s obmedzeným prístupom pre iné vozidlá.
Je však dôležité, aby bol preukaz umiestnený na viditeľnom mieste v prednej časti vozidla. Držitelia tohto preukazu majú dokonca diaľničnú známku zadarmo, ak o to požiadajú. Myslíte si, že máte na parkovací preukaz ŤZP nárok? Poradíme vám, ako oň požiadať a aké podmienky musíte splniť.
Výhody parkovacieho preukazu ŤZP
Parkovanie na vyhradených miestach: Možnosť parkovať na špeciálne označených miestach pre osoby s ŤZP.
Ignorovanie zákazu státia: Počas nevyhnutne potrebného času nemusí vodič dodržiavať zákaz státia.
Vjazd do peších zón a iných obmedzených oblastí: Ak je to nevyhnutné, vodič môže vstúpiť do oblastí, kde je vjazd povolený len pre určitý okruh vozidiel, no musí dbať na bezpečnosť cestnej premávky.
- Diaľnice zadarmo: Stačí poskytnúť údaje o vozidle a diaľničnú známku nemusíte platiť.
Ako získať parkovací preukaz ŤZP
Preukaz môže byť vydaný osobe s ŤZP, ak:
Automatické vydanie preukazu
Ak osoba s ŤZP podľa komplexného posudku spĺňa podmienky odkázanosti na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, úrad vydá preukaz automaticky na základe záujmu osoby, bez nutnosti ďalšieho rozhodnutia.
Žiadosť o preukaz
Ak osoba nespĺňa podmienky podľa komplexného posudku, musí písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Žiadosť možno podať aj elektronicky s použitím zaručeného elektronického podpisu.
Reprofoto: Zákon 447/2008Kto má nárok na parkovací preukaz?
Podľa zákona a prílohy 18 sa medzi oprávnené zdravotné postihnutia zaraďujú:
Neurologické ochorenia: Stavy po mozgových príhodách, degeneratívne ochorenia s ťažkými motorickými komplikáciami, záchvatové ochorenia.
Ťažké poruchy pohyblivosti: Svalové, metabolické, miešne alebo reumatické ochorenia, ortopedické problémy vrátane anatomickej alebo funkčnej straty končatín.
Obmedzenie pohyblivosti: Stredne ťažké až ťažké stupne pri interných ochoreniach ako zlyhávanie pľúc, srdca, obličiek alebo pečene.
Genetické ochorenia: Komplikované prípady s polymorfným postihnutím.
Duševné postihnutie: Ťažké poruchy sociálnych interakcií, závažné poruchy správania a stredne ťažké až ťažké psychiatrické či mentálne postihnutia (vrátane autizmu alebo Aspergerovho syndrómu).
Onkologické ochorenia: Počas akútnej liečby alebo udržiavacej liečby pri hematoonkologických ochoreniach.
Zrakové a sluchové postihnutie: Praktická alebo úplná slepota, strata sluchu nad 80 % obojstranne.
Ako prebieha podanie žiadosti?
Ak máte komplexný posudok potvrdzujúci odkázanosť na individuálnu prepravu, parkovací preukaz vám úrad vydá bez ďalšieho rozhodovania.
Ak nemáte komplexný posudok alebo z neho nevyplýva odkázanosť, musíte o parkovací preukaz písomne požiadať na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
Parkovací preukaz je potrebné umiestniť v prednej časti vozidla tak, aby bol jasne viditeľný pri kontrole.
Parkovací preukaz ŤZP výrazne zjednodušuje život osobám so zdravotným postihnutím a umožňuje im pohodlnejšie parkovanie aj v rušnejších mestských oblastiach. Ak máte nárok na tento preukaz, neváhajte a vybavte si ho podľa postupu uvedeného vyššie.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.