Banalita, ktorú mnohí vodiči podceňujú, no môže ich stáť nepríjemnú pokutu. Ak vás zastavia policajti a máte na vodičskom uvedené okuliare, no momentálne nosíte kontaktné šošovky, môže vám hroziť pokuta až do výšky 60 eur. Upozorňuje na to Pravda.
Pozor na detail vo vodičskom preukaze
Získanie vodičského oprávnenia nie je len o zvládnutí teoretických a praktických skúšok, ale aj o splnení zdravotných požiadaviek, medzi ktoré patrí aj očné vyšetrenie. Ak máte problémy so zrakom a potrebujete dioptrické pomôcky, táto informácia sa zaznamenáva na vašom vodičskom preukaze, konkrétne v položke 12. Okuliare označuje kód 01.01, šošovky zase 01.06. V starých ružových vodičákoch sa uvádzala iba poznámka, že vodič nosí okuliare.
Ak vás zastaví polícia pri kontrole, údaj na doklade musí byť v zhode s realitou. Teda ak máte vo vodičáku kód pre šošovky a vy máte okuliare, hrozí vám pokuta a naopak. Taktiež ak v preukaze okuliare zapísané nemáte, ale pri kontrole ich budete mať, pokute sa nevyhnete.
To ale nie je všetko. Keď žiadate o vodičský preukaz, musíte k žiadosti priložiť aj potvrdenie o satve zraku od lekára. Jeho výsledok sa zapisuje do karty vodiča a zapisuje sa aj do vodičského preukazu. Ak sa ale údaje v karte vodiča na polícii a vo vodičáku nezhodujú, preukaz je neplatný a policajti budú postupovať tak ako pri jazde s neplatným preukazom, čo je dopravný priestupok.
Noviny.sk pripomínajú, že okuliare treba do vodičáku zapísať aj v prípade, že ich vodič dostal neskôr. „Lekár je povinný oznámiť zmenu orgánu Policajného zboru do piatich pracovných dní odo dňa lekárskej prehliadky, kedy zmenu zistil. Taktiež držiteľ vodičského preukazu je povinný do siedmich dní oznámiť orgánu Policajného zboru zmenu zdravotnej spôsobilosti," upozornila vtedy hovorkyňa policajného zboru Denisa Baloghová.
Šoférovať so zlým zrakom nie je bezpečné
Po získaní vodičského oprávnenia zákon predpisuje ďalšie očné prehliadky až po dosiahnutí veku 65 rokov. Po tomto veku sú vodiči povinní každé dva roky absolvovať preventívne kontroly zraku. „S pribúdajúcim vekom oči strácajú schopnosť zaostrovať či rozlišovať detaily za šera. Ťažšie znášame v noci svetlá protiidúcich áut. K tomu sa môžu pridať aj ochorenia, ako je zelený či sivý zákal,“ konštatuje Lenka Petruchová, optometristka predajcu kontaktných šošoviek, dioptrických a slnečných okuliarov Alensa pre Pravdu.
„Mnoho šoférov si neuvedomuje, že má problémy so zrakom. Často sa stretávame s tým, že svoje schopnosti preceňujú. Medzi prvé príznaky patria unavené oči, častejšia bolesť hlavy, ostrenie na vzdialenejšie predmety či neschopnosť šoférovať za tmy,“ dodáva odborníčka.
Dopravné nehody sa najčastejšie stávajú medzi 18. hodinou až 6. hodinou ráno. Prečo? „Stmievanie a šero spôsobujú, že vlnová dĺžka svetla sa skracuje. Svetlo sa viac láme pred sietnicou. Výsledkom je stav, ako keby sa vám dočasne zhoršilo videnie do diaľky. Je vhodné používať polarizované slnečné okuliare. Ak nosíte dioptrie, vhodnou voľbou sú fotochromatické okuliare. Dobrým pomocníkom je aj antireflexná vrstva,“ vysvetľuje optometristka.
Kvalitné okuliare nie sú len módnym doplnkom, ale dôležitým nástrojom pre bezpečnú jazdu. Investícia do kvalitných dioptrických alebo slnečných okuliarov s vhodnými vlastnosťami, ako je polarizácia či antireflexná vrstva, môže výrazne zlepšiť vašu viditeľnosť a tým aj bezpečnosť na cestách. Každý vodič by mal pravidelne kontrolovať svoj zrak a neodkladať návštevu odborníka, keď zaznamená zmeny vo videní. Zdravý zrak je totiž základom bezpečnej jazdy a môže predísť mnohým nepríjemnostiam a rizikám na cestách.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.