Seniori na Slovensku majú možnosť využiť zaujímavý benefit od štátu – ide o príspevok na rekondičné pobyty vo výške 100 eur, ktorý poskytuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Táto forma podpory, zavedená pred dvoma rokmi, sa stala medzi dôchodcami veľmi obľúbenou a jej popularita rastie aj vďaka zdvojnásobeniu počtu poberateľov – zo 7 500 na 14 000 ročne. Upozorňuje na to Pravda.
Ako získať 100 eu na rekreáciu
Kto má na príspevok nárok? Týka sa poberateľov starobného, predčasného starobného alebo výsluhového dôchodku, ktorí zároveň nepracujú – teda nemajú žiadny príjem zo zamestnania, podnikania či inej samostatnej činnosti. Ak tieto podmienky spĺňate, nepotrebujete vybavovať žiadne komplikované potvrdenia ani žiadosti – celý proces je nastavený tak, že dôchodcovia si vyberajú z hotových ponúk pobytov, ktoré sú už vopred dotované.
Rekondičné pobyty trvajú spravidla šesť dní (päť nocí), počas ktorých seniori absolvujú až dvanásť procedúr. V cene je vždy aj celodenná strava a procedúry musia byť priamo v zariadení alebo v jeho bezprostrednej blízkosti. K dispozícii sú kúpele a hotely po celom Slovensku, ktoré sú zaradené do zoznamu zazmluvnených zariadení. Medzi najznámejšie siete patrí napríklad SOREA, ktorú spravuje Konfederácia odborových zväzov Slovenska.
Pozor, na kúpeľnú liečbu to neplatí
Príspevok vo výške 100 eur sa teda nevypláca priamo dôchodcovi – ide o zľavu z ceny pobytu. Najlacnejšie rekondičné pobyty po odpočítaní príspevku stoja okolo 200 eur, takže výsledná suma, ktorú senior zaplatí, je v porovnaní s bežnými cenami rekreačných pobytov výrazne výhodnejšia. Zoznam zariadení a termínov, ktoré poskytujú tento typ pobytu, je už zverejnený na stránkach organizácií, ktoré majú zmluvu s ministerstvom práce – teda Konfederácie odborových zväzov SR, Odborového zväzu potravinárov a Jednoty dôchodcov na Slovensku.
Pozor si treba dať na rozdiel medzi týmto rekondičným pobytom a kúpeľnou liečbou, ktorú schvaľuje zdravotná poisťovňa. Kúpeľná liečba je súčasťou zdravotnej starostlivosti, jej schválenie podlieha medicínskym kritériám a úplne inému systému podpory.
Mechanizmus prerozdelenia podpory funguje tak, že spomínané organizácie dostávajú finančný balík – v súčasnosti 1,4 milióna eur – a majú za úlohu zabezpečiť minimálne 2 500 miest pre seniorov ročne. Tieto organizácie potom priamo oslovujú kúpele a hotely a dohodnú s nimi konkrétne podmienky pobytov. Senior si už len pozrie dostupné miesta a vyberie si podľa lokality, dátumu a služieb, ktoré mu najviac vyhovujú. V prípade Odborového zväzu potravinárov ide napríklad o pobyty v Oravskej horárni.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.