Ak pracujete alebo ste pracovali v zahraničí, ešte to nemusí znamenať bohatý dôchodok a už vôbec nie okamžite. Na takýto prípad upozornili tvnoviny.sk.
Pavol Tatarčiak zo severného Slovenska sa po desiatkach rokov práce v stavebníctve, nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Rakúsku a Holandsku, ocitol v situácii, ktorú si pri odchode do dôchodku určite nepredstavoval. O svoj dôchodok požiadal ešte v máji 2024, no po desiatich mesiacoch stále nedostal kompletné vyrovnanie. Výsledok? Senior dostáva len preddavok 100 eur mesačne, čo je po takmer roku čakania pre neho neudržateľná situácia.
Dôchodok zo zahraničia: Pozor na pomalé úrady
Doma mu totiž sociálna poisťovňa priznala len niečo cez 11 rokov poistenia, čo je pod zákonom stanovenou hranicou 15 rokov potrebnou na získanie dôchodku zo slovenského systému. Keďže však odpracoval dlhé roky aj v zahraničí, mal nárok na dopočítanie odvodov z ostatných krajín, avšak práve tu začali komplikácie.
Podľa sociálnej poisťovne je problém v pomalej výmene informácií so zahraničnými úradmi. Z Česka, kde Tatarčiak pracoval 14 rokov, dostali ešte minulý rok iba predbežné údaje. Z Rakúska a Holandska zatiaľ nič.
Hovorca sociálnej poisťovne Martin Kontúr pre tvnoviny.sk uviedol, že v rámci zákona urobili maximum, no ak chýbajú informácie zo zahraničia, poisťovňa nemôže pokračovať v rozhodovaní. Holandské úrady vraj urgovali štyrikrát, no stále bez odpovede. Po dlhých mesiacoch čakania sa však pre Tatarčiaka konečne črtá malé zlepšenie – poisťovňa získala kompletné podklady z Česka, čo znamená, že jeho penzia bude vyššia a začne mu ju vyplácať aj česká strana. Po doručení údajov z ďalších krajín dostane aj zvyšné doplatky.
Aký dostanete dôchodok? Vypočítajte si to na našej kalkulačke:
Kalkulačka na výpočet dôchodku 2025
**
Problém sa týka tisícov Slovákov
Prípad Pavla Tatarčiaka nie je ojedinelý, naopak, bude zrejme čoraz bežnejší. Po páde železnej opony sa množstvo Slovákov rozbehlo za prácou do zahraničia a teraz, keď prichádza čas na dôchodok, musia si ho skladať ako mozaiku z rôznych štátov. Kým v roku 2020 poberalo dôchodok so zahraničnými nárokmi približne 18-tisíc Slovákov, v roku 2023 už takmer 21-tisíc.
Ak ste pracovali v krajinách ako Česko, Rakúsko, Poľsko, Maďarsko či Nemecko, celý proces býva pomerne plynulý. No ak máte odpracované roky v krajinách ako Veľká Británia, Taliansko, Španielsko či Rumunsko, môžete sa pripraviť na zdĺhavé čakanie. Sociálna poisťovňa eviduje aj extrémne prípady, keď si seniori na svoje peniaze musia počkať dlhé roky. Odborníci preto radia už počas pracovného života uchovávať všetky dokumenty o zamestnaní a odvodoch a ideálne si ich archivovať priamo v sociálnej poisťovni.
Zachrániť vás môže PEPP
Jednou z možností, ako sa vyhnúť komplikáciám pri získavaní dôchodku z rôznych krajín, je tzv. Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt (PEPP). Ide o dobrovoľné dlhodobé sporenie, ktoré je prenositeľné naprieč krajinami Európskej únie. Tento produkt je vhodný najmä pre mobilných pracovníkov, ktorí plánujú stráviť časť kariéry v zahraničí, alebo pre cudzincov pracujúcich na Slovensku. Výhodou je, že ak sa presuniete za prácou do inej krajiny EÚ, môžete pokračovať v sporení u toho istého poskytovateľa alebo si vybrať nového v inom členskom štáte.
Medzi hlavné výhody PEPP patrí jednoduchosť, cenová dostupnosť, transparentnosť a bezpečnosť. Pri základnom produkte je investičná stratégia vopred stanovená a náklady sú limitované. Finančné prostriedky spravujú inštitúcie ako doplnkové dôchodkové spoločnosti, poisťovne, banky či správcovské spoločnosti, ktoré musia byť registrované v centrálnom registri EIOPA (Európsky orgán pre poisťovníctvo a dôchodkové zabezpečenie).
PEPP vám môže zachrániť peňaženku v situácii, v akej sa ocitol vyššie spomenutý pán zo Slovenska. Vyplatí vám totiž peniaze skôr, ako sa úrady spamätajú.
Ako sa dá využiť PEPP v praxi?
Sporiteľom sa môže stať každý dospelý človek, pričom sporenie nie je podmienené zamestnaním. To znamená, že prispievať si môžu aj nezamestnaní, rodičia na materskej dovolenke či študenti. Výška príspevkov nie je obmedzená a sporiteľ môže svoje úspory využívať rôznymi spôsobmi, napríklad vo forme dočasného alebo doživotného dôchodku, programového výberu, jednorazového vyrovnania alebo predčasného výberu v prípade ťažkej životnej situácie.
PEPP ponúka aj daňové výhody – od roku 2023 si možno príspevky na toto sporenie odpočítať zo základu dane až do výšky 180 € ročne. Výhodou je aj to, že počas sporenia sa nahromadené peniaze nezdaňujú a výplaty z PEPP podliehajú len 19 % dani z príjmu.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.