Náhrada za rodičovský dôchodok ešte ani nezačala poriadne platiť a už sa plánujú zmeny. Takzvaný rodičovský dôchodok od začiatku roka 2025 nahrádza daňová asignácia, no peniaze z nej seniori uvidia až v roku 2026. A možno ani to nie, minister práce Erik Tomáš nie je s týmto riešením spokojný a už v nasledujúcich týždňoch by mal predstaviť spravodlivejší systém. Upozorňuje na to denník Pravda.
Rodičovský dôchodok skončil
Od januára 2025 rodičovský dôchodok končí a nahradila ho daňová asignácia, ktorú Slováci poznajú ako 2 % z dane z príjmu. Rodičovský dôchodok sa určoval ako 1,5 % z hrubého príjmu dieťaťa.
Minister práce Erik Tomáš však naznačuje, že ani tento systém nie je ideálny a už teraz sa pripravujú ďalšie úpravy. Tvrdí, že súčasný rodičovský dôchodok je nespravodlivý – zvýhodňuje rodičov, ktorých deti pracujú a odvádzajú dane, no úplne obchádza seniorov bez detí či rodičov so zdravotne znevýhodnenými potomkami.
Navyše, roky strávené na rodičovskej dovolenke negatívne ovplyvňujú výšku dôchodku. Síce sa počítajú ako roky dôchodkového poistenia, zároveň sa v dôchodku zrkadlia ako nízky príjem. Podľa ministra práce by nemalo dochádzať k situácii, keď výchova detí znamená nižší dôchodok, preto sa zvažuje nový model, ktorý by mal tieto rozdiely odstrániť. Minister naznačil, že konkrétne návrhy sú už takmer hotové a verejnosti ich predstaví v najbližších týždňoch.
Matky sú na dôchodku v nevýhode
Na nevýhodu, ktorej čelia matky na Slovensku, upozorňujú odborníci dlhodobo a pozornosť jej venujú aj vláda a parlament. Ženy, ktoré vychovali deti, môžu ísť do dôchodku o 6 mesiacov skôr (za každé vychované dieťa) ako je ich dôchodkový vek. Štát však za rodiča na materskej či rodičovskej dovolenky odvádza odvody len zo 60 % priemernej mzdy, nie z ich skutočných záobkov.
Rodičovský príspevok je v súčasnosti maximálne 482,30 €, čo je približne tretina priemerného platu na Slovensku. Ak ho matka po materskej poberá ešte dva a pol roka, jej osobný mzdový bod, z ktorého sa dôchodok počíta, bude nižší. Na Slovensku sa výška penzie odvíja od priemerného osobného mzdového bodu (POMB), ktorý reflektuje príjmy počas aktívnej pracovnej kariéry. Ak však žena odišla na materskú alebo rodičovskú dovolenku, jej príjem bol v tomto období nižší, čo sa odrazí aj na jej dôchodku.
Kalkulačka: Výška dôchodkovej dávky priznanej v roku 2025
Rozdiely sú výrazné. Napríklad žena s tromi deťmi, ktorá mala počas života nižší príjem kvôli materskej dovolenke, môže mať dôchodok vypočítaný na 764 eur. Ak by sa však do výpočtu rátal jej pôvodný plat pred materskou, jej penzia by mohla dosiahnuť až 920 eur. To predstavuje stratu 156 eur mesačne, teda takmer 17 %. Podobne sú na tom aj ženy s menším počtom detí – napríklad matka dvoch detí dostane v priemere 816 eur, pričom pri plnom započítaní príjmov by to bolo viac.
V dôsledku súčasného systému tak matky dostávajú len 83 % sumy, ktorú by mohli mať, ak by sa do výpočtu dôchodku zohľadňovali ich príjmy pred odchodom na materskú. Tento rozdiel môže mať zásadný vplyv na kvalitu života v dôchodkovom veku, najmä v čase, keď sa ceny energií a potravín neustále zvyšujú.
Ministerstvo práce preto hľadá riešenie, ako tento problém odstrániť a zabezpečiť spravodlivejšie nastavenie rodičovského dôchodku. Otázne však ostáva, kto na plánovaných zmenách získa a kto naopak stratí. Ďalšou otázkou je, či sa koalícii podarí presadiť tieto zmeny v parlamente, keďže jej väčšina je už dnes veľmi krehká.
**
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.