Dôchodky žien, ktoré strávili roky na materskej a rodičovskej dovolenke, by sa mohli v budúcnosti zvýšiť. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) to avizoval ešte v novembri minulého roka v relácii O 5 minút 12 na STVR, s tým, že jeho rezort plánuje prepočítať penzie tým, ktorým sa výchova detí v minulosti započítavala vo výpočte dôchodku menej výhodne. Dnes sa o návrhu opäť hovorí, no existujú pochyby, či ho koalícia so súčasným počtom poslancov dokáže schváliť.
Za výchovu detí trest v podobe nízkeho dôchodku
Minister Tomáš priznal, že súčasný systém znevýhodňuje najmä matky, keďže roky strávené starostlivosťou o deti sa započítavali s nižším vymeriavacím základom. „Je pravda, že rodičovský dôchodok diskriminoval seniorov, ktorí deti nemajú alebo im zomreli zdravotne postihnuté deti, ale na druhej strane v ústave je napísané, že výchova dieťaťa nesmie mať vplyv na výšku dôchodkov,“ uviedol minister. Podľa neho by mal štát pristupovať k matkám tak, akoby počas starostlivosti o dieťa normálne pracovali, čím by sa im neskôr dôchodok vypočítaval výhodnejšie.
V súčasnosti totiž platí, že štát za rodiča na materskej či rodičovskej dovolenke odvádza odvody len zo 60 % priemernej mzdy. Po novej úprave by sa zohľadňoval jeho predchádzajúci príjem, čo by mohlo výrazne zvýšiť penzie tisíckam žien.
Aký bude váš dôchodok po deťoch? Vypočítajte si jeho približnú výšku na našej kalkulačke. Štát vám ešte pridá valorizáciu, no ak ste v druhom pilieri, bude sa vám ešte krátiť.
Kalkulačka: Výška dôchodku 2025
Ako rodičovská a materské ukrajujú z dôchodku
Počas poberania materského aj počas rodičovskej dovolenky je rodič, najčastejšie matka, stále dôchodkovo poistený a roky doma s dieťaťom sa započítavajú do „odpracovaných“ rokov, teda rokov dôchodkového poistenia. S výškou dôchodku je to však horšie, najmä pre ženy, ktoré mali vyššie príjmy.
Ak má napríklad žena dve rodičovské dovolenky po sebe, tak síce získa takmer 6 rokov dôchodkového poistenia, ale zároveň nízkeho príjmu. Počas tohto obdobia za vás štát odvádza poistné na dôchodkové poistenie z vymeriavacieho základu, ktorý predstavuje 60 % priemernej mzdy spred dvoch rokov. Ženy s minimálnou až priemernou mzdou to až tak nepocítia, no tie lepšie zarábajúce už áno. Nehovoriac o tom, že zamestnané ženy s malými deťmi najčastejšie obsadzujú horšie platené pozície a na trhu práce sú celkovo menej žiadané. To sa napokon prejaví aj na výške dôchodku.
Náhrada za zrušené rodičovské dôchodky?
Bývalá vláda sa snažila situáciu riešiť zavedením rodičovských dôchodkov, ktoré mali kompenzovať výchovu detí. Tento systém však priniesol viacero problémov – napríklad to, že peniaze dostávali aj otcovia, zatiaľ čo matky nezamestnaných alebo hendikepovaných detí nárok nemali. Súčasná vláda preto rodičovské dôchodky v pôvodnej podobe zrušila a pretransformovala ich na systém príspevkov vo výške 2 % z daní.
Minister Tomáš teraz prichádza s iným riešením. Navrhuje, aby sa rodičovská dovolenka započítavala do dôchodkového systému štedrejšie, čím by sa odstránila nespravodlivosť, ktorú ženy pociťujú po desaťročia. Podľa odborníkov totiž majú matky v priemere o 20 % nižšie dôchodky ako muži, a to práve pre výpadok príjmu počas starostlivosti o deti.
Prepočítanie dôchodkov: Mamutia operácia pre Sociálnu poisťovňu
Ak by tento návrh prešiel do praxe, znamenalo by to obrovskú administratívnu záťaž pre Sociálnu poisťovňu. Podľa ministra Tomáša by sa desaťtisíce dôchodkov museli spätne prepočítať a zvýšiť.
Hoci minister už s podobným návrhom prišiel viackrát, tentokrát verí, že by ho mohli podporiť nielen koaliční, ale aj opoziční poslanci. Otázne však zostáva, či sa v súčasnej politickej situácii podarí takúto legislatívu presadiť. Opozícia pripomína, že keď predkladala podobný návrh, neprešiel. Navyše, na takúto reformu by bolo potrebné nájsť v štátnom rozpočte desiatky miliónov eur, čo zatiaľ rezort financií neavizoval.
Schválenie tejto zmeny tak ostáva neisté. Isté je však to, že otázka spravodlivejšieho dôchodkového systému pre rodičov – najmä matky – ostáva stále otvorená a bude jednou z dôležitých sociálnych tém najbližších rokov.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.