Ako požiadať o dôchodok spätne a získať veľké peniaze: Kompletný návod a pravidlá

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 15. 1. 2025 | 1 komentár
Ak vám vznikne nárok na dôchodok, nemusíte naň okamžite nastúpiť, ale namiesto toho môžete ostať v práci, naďalej zarábať a požiadať o dôchodok až o tri roky neskôr. Sociálna poisťovňa vám doplatí tri roky dôchodku aj s trinástym a prípadne rodičovským dôchodkom naraz. Prinášame vám návod, ako na to.
Ako požiadať o dôchodok spätne a získať veľké peniaze: Kompletný návod a pravidlá

Zdroj: DALL·E/IvanaS

Ako požiadať o dôchodok spätne, ak vám nárok na riadny starobný dôchodok vznikol už dávnejšie? Väčšina Slovákov chce odísť do dôchodku s úderom dátumu dovŕšenia dôchodkového veku, značná časť volí dokonca predčasný dôchodok. Zaslúžený odpočinok si však nemusia zvoliť všetci hneď ako je to možné.

Ak sa rozhodnete odísť do dôchodku neskôr, ako vám vznikol nárok na riadny starobný dôchodok, môžete to urobiť kedykoľvek. Štát vám ho navyše doplatí až tri roky spätne. Pripravili sme prehľad všetkých podmienok a pravidiel, ak chcete požiadať o spätné doplatenie dôchodku.

Hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr objasňuje pravidlá a postupy pre tých, ktorí chcú požiadať o tento dôchodok spätne.

Kto má nárok na spätné vyplatenie dôchodku?

Každý, kto dosiahol dôchodkový vek, má právo požiadať o starobný dôchodok kedykoľvek po dni, keď naň vznikol nárok. Podľa zákona o sociálnom poistení môže byť dôchodok vyplatený najviac tri roky spätne. Pozor, týka sa to iba ľudí, ktorým už vznikol nárok na riadny starobný dôchodok, nie tých, ktorí by chceli dodatočne požiadať o predčasný dôchodok.

„Poistenec nemá povinnosť žiadať o starobný dôchodok a on sám si určuje, od ktorého dátumu po vzniku nároku na starobný dôchodok o tento dôchodok požiada. Ak si nepožiada spätne, nie je nič „zameškané“. Naopak, požiadať o starobný dôchodok od neskoršieho dátumu, môže byť pre poistenca výhodnejšie. Samozrejme, aj o tom, čo je pre neho výhodnejšie, rozhoduje sám na základe svojej životnej situácie,“ vysvetľuje pre Peniaze.sk Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne.

Príklad:
Ak niekto dosiahol dôchodkový vek 20. januára 2022 a požiada o dôchodok až 14. januára 2025, Sociálna poisťovňa mu prizná dôchodok spätne maximálne od 20. januára 2022.

Extra TIP: Komu sa najviac oplatí žiadať o dôchodok spätne?

Pri tomto spôsobe vyplatenia môže byť začiatok dôchodku naozaj štedrý. Najlepšie obídu ľudia, ktorým vznikol nárok na riadny starobný dôchodok v roku 2024. V tomto roku sa totiž novopriznané dôchodky valorizujú až o 14,5 %. Ak vám nárok na riadny starobný dôchodok vznikol ešte skôr, stále oň môžete požiadať, a to až do roku 2027 (teda maximálne 3 roky spätne).

Umožní vám to stihnúť najlepšiu valorizáciu dôchodkov za ostatné roky. Navyše dostanete tri trináste dôchodky a prípadne aj rodičovský dôchodok.

Pozor však na meniacu sa dôchodkovú hodnotu a tiež infláciu, ktorá môže v blízkej budúcnosti znamenať ešte lepšiu valorizáciu a vyššie dôchodky.

 

Výpočet dôchodkového veku 2025 (kalkulačka)

+

Ďalšie kalkulačky

Tri roky od vzniku nároku na dôchodok uplynuli: Na koľko peňazí mám nárok?

Ak prešiel čas dlhší ako tri roky od dosiahnutia dôchodkového veku, nebude možné získať vyplatenie dôchodku za celé obdobie. Dôchodok sa prizná len za posledné tri roky spätne.

„O starobný dôchodok môže poistenec požiadať kedykoľvek odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku. Zákon o sociálnom poistení hovorí, že vyplatiť mu ho môžeme najviac tri roky spätne. To znamená, že ak poistenec, ktorý dovŕšil dôchodkový vek napr. 20. januára 2022 požiada dnešným dňom (teda 14. januára 2025) o starobný dôchodok, môže oň žiadať spätne od 20. januára 2022.

Príklad:
Ak niekto dosiahol dôchodkový vek 1. decembra 2021 a podá žiadosť 14. januára 2025, dôchodok mu bude priznaný len od 14. januára 2022. O obdobie medzi 1. decembrom 2021 a 13. januárom 2022 už nebude možné požiadať.

„Starobný dôchodok je možné vždy vyplatiť max. tri roky spätne, teda ak túto lehotu nestihne a chce dôchodok vyplatiť spätne, vyplatíme mu ho max. za tri roky spätne,“ dodáva hovorca Sociálnej poisťovne.

Výplata spätne priznaného dôchodku: Koľko peňazí dostanete

Dôchodok za obdobie, ktoré vám Sociálna poisťovňa spätne prizná, sa vyplatí jednorazovo. Takýmto spôsobom vám môžu na účte „cinknúť“ skutočne tisícky eur. Štát vám totiž pošle nielen 12 mesačných dôchodkových dávok za každý rok, ale aj trinásty dôchodok a prípadne aj rodičovský dôchodok. Po tejto platbe bude dôchodok vyplácaný pravidelne mesačne. Martin Kontúr uvádza ďalší príklad:

„Poistenec dovŕšil dôchodkový vek 1. februára 2023. O starobný dôchodok požiada dnešným dňom – 14. januára 2025. Starobný dôchodok žiada priznať spätne odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku – 1. februára 2023. Sociálna poisťovňa vypočíta starobný dôchodok k tomuto dátumu a pripočíta valorizácie platné v daných rokoch. Doplatok mu poukáže jednorazovo za obdobie od 1. februára 2023 napr. do 9. februára 2025 a súčasne s doplatkom mu poukáže 13. dôchodok za roky 2023 a 2024 (a prípadne aj rodičovský dôchodok za roky 2023 a 2024 – ak naň vznikol nárok). Od 10. februára 2025 Sociálna poisťovňa začne poukazovať starobný dôchodok v pravidelných mesačných lehotách.“

Ako sa počíta dôchodková dávka pri žiadosti o spätné vyplatenie dôchodku?

Výška dôchodku sa vypočíta podľa dátumu, od ktorého oň požiada. Ak požiada spätne od dátumu dovŕšenia dôchodkového veku, výška dôchodku bude zahŕňať valorizáciu platnú pre tento rok a ďalšie valorizácie v nasledujúcich rokoch.

„Ak požiada spätne odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku, starobný dôchodok vypočítame k tomuto dátumu, hneď pripočítame valorizáciu na daný rok a potom vždy od 1. januára ďalšiu valorizáciu. Ak teda požiada o starobný dôchodok spätne napr. od 10. mája 2024, hneď ku dňu priznania dôchodku mu patrí valorizácia na rok 2024 vo výške 14,5 % a od 1. januára 2025 mu patrí valorizácia 2,1 %,“ vysvetľuje Martin Kontúr.

„Ak ale o starobný dôchodok požiada napríklad od 1. februára 2025, starobný dôchodok mu vypočítame k dovŕšeniu dôchodkového veku, teda 10. mája 2024. K tomu mu pripočítame obdobie a vymeriavacie základy získané od 10. mája 2024 do 31. januára 2025 a zvýšenie o 0,5 % za každých 30 dní od 10. mája 2024 do 31. januára 2025. Zároveň pripočítame valorizáciu na rok 2025 vo výške 2,1 %,“ doplnil hovorca Sociálnej poisťovne.

Ako požiadať o spätné vyplatenie dôchodku: návod

Postup podania žiadosti je jednoduchý a nevyžaduje, aby žiadateľ ukončil pracovný pomer alebo živnosť, ako je to napríklad pri žiadosti o predčasný dôchodok. Potom sa stačí objednať na pobočku Sociálnej poisťovne.

  1. Rezervácia termínu: Poistenec kontaktuje pobočku Sociálnej poisťovne v mieste svojho trvalého bydliska a rezervuje si termín na spísanie žiadosti cez online rezervačný systém.
  2. Potrebné doklady: Sociálna poisťovňa v potvrdzujúcom e-maile uvedie, aké doklady bude potrebné priniesť.
  3. na pobočke vám Sociálna poisťovňa vyhodnotí váš nárok na dôchodok a oznámi vám jeho výšku. Tá sa odvíja nielen od vašich odvodov a počtu odpracovaných rokov, ale aj napríklad toho, či ste boli v druhom pilieri.

„Sociálna poisťovňa tiež odporúča svojim klientom, aby si preverili obdobia poistenia a prípadne si doplnili chýbajúce obdobia poistenia ešte pred podaním žiadosti o dôchodok – skontrolovať si ich môžu kedykoľvek, kdekoľvek, online vo svojom Elektronickom účte poistenca,“ upozorňuje hovorca Sociálnej poisťovne.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 1 komentárov

Toto ste už čítali?

13. dôchodok má padnúť za obeť konsolidácii, ukazuje uniknutý dokument

16. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

13. dôchodok má padnúť za obeť konsolidácii, ukazuje uniknutý dokument

Trinásty dôchodok v súčasnej podobe by mohol skončiť. Vláda pracuje s niekoľkými alternatívami šetrenia a znižovanie trinásteho dôchodku je medzi možnosťami. Po novom by mohol byť 13.... celý článok

Tisícky slovenských dôchodcov pocítia v apríli zmenu: dôchodky im prídu skôr, menia sa aj sumy

15. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Tisícky slovenských dôchodcov pocítia v apríli zmenu: dôchodky im prídu skôr, menia sa aj sumy

Veľká noc 2025 prináša pre dôchodcov, ktorí si nechávajú posielať dôchodok poštou, dôležité zmeny. Sociálna poisťovňa avizuje posuny vo výplatných termínoch kvôli štátnym sviatkom.... celý článok

Chystáte sa do dôchodku v roku 2025? PREHĽAD podmienok a koľko peňazí vám dajú

1. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Chystáte sa do dôchodku v roku 2025? PREHĽAD podmienok a koľko peňazí vám dajú

Chystáte sa na dôchodok v roku 2025? Potrebujete poznať podmienky a postup pri podávaní žiadosti. Zároveň zvážte, či sa vám to v tomto roku oplatí. Pripravili sme pre vás užitočné kalkulačky... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

Viac ako 159-tisíc dôchodcov na Slovensku čaká v apríli 2025 príjemné prekvapenie – zvýšenie starobného alebo predčasného starobného dôchodku. Tento krok Sociálnej poisťovne sa týka... celý článok