Menia sa pravidlá pre 13. dôchodky a aj pre programový výber z druhého piliera. Vyplýva to z novely zákona ktorú schválil parlament.
Slovenských dôchodcov čakajú novinky, ktoré ovplyvnia trináste dôchodky aj sporenie v druhom pilieri. Tento rok si väčšina slovenských dôchodcov prilepší o trinásty dôchodok, ktorý môže dosiahnuť až 606 eur. Avšak pre penzistov žijúcich v zahraničí prichádzajú zmeny. Novela zákona, ktorú schválila vládna koalícia (pričom opozícia sa hlasovania zdržala), prináša obmedzenia pre tých, ktorí majú odpracovaných menej ako desať rokov na Slovensku. Tento pozmeňovací návrh inicioval poslanec Jozef Cech z Hlasu.
Kalkulačka: Vypočítajte si trinásty dôchodok na rok 2024 aj 2025
Podľa nových pravidiel trinásty dôchodok v plnej výške dostanú iba tí dôchodcovia, ktorí majú na Slovensku odpracovaných aspoň desať rokov. Tí, ktorí nesplnia túto podmienku, získajú len pomernú časť – konkrétne desatinu z celkovej sumy za každý odpracovaný rok. Dnes trinásty dôchodok dostáva každý dôchodca a to bez ohľadu na výšku jeho dôchodku. Čiže aj cudzinci, ktorí na Slovensku odpracovali minimálne jeden rok a ich dôchodok zo Slovenska predstavuje pár desiatok eur.
Programový výber z druhého piliera podľa nových pravidiel
Ďalšou významnou zmenou je úprava pravidiel vyplácania úspor v druhom pilieri. Parlament schválil posun, ktorý stanovuje, že ľudia si budú môcť vybrať nasporené peniaze z druhého piliera až o tri roky neskôr, teda v roku 2026. Ani vtedy však nebudú môcť vybrať celú sumu – k dispozícii im bude len polovica nasporených prostriedkov. Druhá polovica bude určená na nákup anuity, čo je pravidelná dávka, ktorú si dôchodcovia môžu zakúpiť a ktorá im bude vyplácaná počas desiatich rokov.
Súčasťou novely zákona o sociálnom poistení, ktorú parlament schválil, je aj snaha o zlepšenie informovanosti o dôchodkoch. Nový zákon prináša povinnosť poskytovať občanom komplexné informácie o ich predpokladanom dôchodkovom zabezpečení. Cieľom je, aby každý poistenec mal možnosť získať komplexný prehľad o svojej budúcej dôchodkovej situácii v jednom dokumente. Tento krok by mal podporiť finančné plánovanie a umožniť občanom lepšie pochopiť, čo môžu v budúcnosti od dôchodkového systému očakávať.
V rámci novely sa posilnila aj úloha tzv. dôchodkovej prognózy. Podľa tejto prognózy by poistenec mal mať prehľad o očakávaných dôchodkových nárokoch z prvého aj druhého piliera, čo znamená, že dostane informácie o starobnom dôchodkovom sporení a dôchodkovom poistení.
Doposiaľ mali občania obmedzený prístup k informáciám o svojom celkovom budúcom dôchodku, pokiaľ o ne sami neprejavili záujem a nevyhľadali si ich. Nové opatrenia by mali zlepšiť situáciu a uľahčiť občanom orientáciu v oblasti dôchodkového zabezpečenia.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.