Na 13. dôchodky, ktoré tento rok v decembri dostanú všetci dôchodcovia v plnej výške, bude potrebných celkovo 830 miliónov eur. Takmer polovica tejto sumy bude musieť byť hradená zo štátneho rozpočtu. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš z Hlasu v relácii „Ide o pravdu“ priblížil, že štát nechce na ľudí uvaliť nové dane. Namiesto toho sa vláda vydá cestou šetrenia a personálnych škrtov na ministerstvách. Tomáš tiež prehovoril o obavách ľudí týkajúcich sa ich úspor v druhom pilieri.
Dane sa zvyšovať nebudú, ale možno zdaníme bohatých
„Za prvého pol roka vlády sme presadili 13. dôchodky, ale pracujeme aj na ďalších opatreniach, ktoré majú pomôcť so zamestnávaním ľudí. Jedným z programov je Právo na prvé zamestnanie, určený najmä pre mladých,“ vysvetlil Tomáš. Náklady na 13. dôchodky sú značné – celkovo 830 miliónov eur, pričom 300 miliónov eur už bolo rozpočtovaných na predchádzajúci 13. dôchodok.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť konštatovala, že minimálne 100 miliónov eur sa vráti do rozpočtu prostredníctvom DPH. Čistý nárast nákladov predstavuje približne 400 miliónov eur. Táto suma je na tento rok už pokrytá, pričom časť bude hradená zo Sociálnej poisťovne, ale väčšia časť bude hradená transferom zo štátneho rozpočtu. Minister financií Ladislav Kamenický predstaví konsolidačný balíček.
Tomáš uviedol, že na pokrytie výdavkov na 13. dôchodky, ktoré budú na budúci rok ešte vyššie, sa vláda vydá cestou šetrenia. „Nikto nejde zvyšovať dane ľuďom. Pokiaľ by sme zavádzali nové dane, pôjde o dane z nezdravých tovarov a služieb či mimoriadne dane pre bohatých. Dôležité je, že pri konsolidácii nesmie dochádzať k znižovaniu sociálneho štandardu ľudí. Šetriť budeme aj v rámci štátnej správy,“ povedal Tomáš.
Premiér Robert Fico ohlásil škrty medzi zamestnancami v štátnej správe, pričom prepúšťať budú len nepotrebných ľudí v nadstave. Tomáš dodal, že na ministerstve práce našli prebytočných zamestnancov a zoškrtali 100 pracovníkov v riadnom pracovnom pomere a 100 dohodárov. Ak audit ukáže, že môžu v škrtoch pokračovať, urobia tak.
Čo bude s peniazmi v 2. pilieri?
Fico pred voľbami hovoril o konsolidácii maximálne na úrovni 0,5 percenta HDP, dnes už hovorí minimálne o jednom percente, čo je potrebné z hľadiska dlhodobej udržateľnosti verejných financií.
„Keď som hovoril o prvých 200 zamestnancoch, mal som na mysli prvý polrok našej vlády. Šetriť sa dá aj na iných procesoch či obstarávaniach. Robert Fico najskôr hovoril o šetrení na úrovni 0,5 percenta, teraz je to jedno percento a som rád, že sme takto ambiciózni. Dôveruje nám aj renomovaná ratingová agentúra Standard and Poor's, ktorá potvrdila rating Slovenska s pozitívnym výhľadom,“ uviedol Tomáš. Financie podľa neho zdedili v katastrofálnom stave od minulej vlády.
Na otázku, ako chce štát využiť peniaze uložené v druhom dôchodkovom pilieri, Tomáš odpovedal, že na ministerstve práce a sociálnych vecí sa zatiaľ nič nepripravuje ani neplánuje. Pripustil však, že peniaze sa nemusia investovať na svetových trhoch, ale doma.
„Teším sa z toho, že diskusia na túto tému sa dostala do racionálnej roviny. Keď premiér vyslovil myšlienku využiť peniaze z druhého piliera ako investície do Slovenska, opozícia začala šíriť nezmysly o tom, že niekto ide siahnuť na úspory ľudí. V skutočnosti ide zatiaľ iba o úvahu premiéra, či nevyužiť tie peniaze ako investície do slovenskej ekonomiky, napríklad na výstavbu diaľnic. Investovanie znamená, že sa peniaze použijú na konkrétnu investíciu, ale ľuďom sa s primeraným výnosom vrátia. Druhý pilier je zakotvený v ústave a nikto nemôže siahnuť na úspory ľudí,“ dodal Tomáš s tým, že aj predchádzajúca vláda Igora Matoviča uvažovala o využití úspor na nájomné bývanie.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.