Sociálna poisťovňa ohlásila veľkú zmenu pre všetkých ľudí, ktorí pracovali 40 rokov a dosiahli predčasný dôchodok pred 1. januárom 2023. Štát doplatí predčasným dôchodcom sumu, o ktorú ich „obral“ vyšší koeficient. Dôchodcovia si čoskoro nájdu v schránkach rozhodnutie o doplatení rozdielu výšky dôchodku. Informuje o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
„Uvedená zmena sa týka tých predčasných penzistov, ktorí pred 1. januárom 2023 získali 40 odpracovaných rokov do dovŕšenia dôchodkového veku. Podľa právnej úpravy účinnej do 31. decembra 2022 sa predčasný starobný dôchodok znižoval o 0,5 % za každých 30 dní od vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku vždy, bez rozdielu na počet odpracovaných rokov. Prepočítaním týchto dôchodkov sa zabezpečí, že všetci poistenci, ktorí získali 40 odpracovaných rokov, budú mať dôchodok znížený iba o 0,3 % a nebudú tak znevýhodnení oproti poistencom, ktorí do predčasného starobného dôchodku odišli od 1. januára 2023,“ priblížil hovorca.
Po prepočítaní dostanú dôchodcovia nielen vyšší dôchodok so zmeneným koeficientom, ale aj jednorazový príspevok ako kompenzáciu.
Táto zmena, ktorú implementuje Sociálna poisťovňa, má pozitívny dopad na tých dôchodcov, ktorí splnili podmienku 40 rokov pracovnej aktivity a ktorí si vybavili predčasný dôchodok pred 1. januárom 2023. Výsledkom je pre nich nielen zvýšenie mesačných dôchodkových výplat, ale aj jednorazový doplatok za obdobie od začiatku roka 2023 do dátumu, keď začne platiť nová výška dôchodku.
Rozhodnutia by mali začať chodiť už v priebehu mája, no nie je to striktne daný termín.
„Poberatelia predčasného starobného dôchodku, ktorí majú nárok na nové určenie sumy ich dôchodku a nedostanú v priebehu mája rozhodnutie, sa nemusia obávať. Povinnosťou Sociálnej poisťovne vyplývajúcou zo zákona o sociálnom poistení je prepočítať sumu predčasného starobného dôchodku do 31. decembra 2026. Celkovo je potrebné určiť novú sumu predčasného starobného dôchodku viac ako 125 000 dôchodcom, prepočet tak Sociálna poisťovňa vykonáva postupne, v niekoľkých etapách,“ vysvetľuje Kontúr.
O prepočítanie netreba žiadať
Z praktického hľadiska to teraz znamená, že Sociálna poisťovňa automaticky prepočíta dôchodky postihnutých osôb a vyplatí im rozdiel, ktorý vznikol od 1. januára 2023. V prípade, že dôchodcovia spĺňajúci nové kritériá nedostanú do konca mája 2024 rozhodnutie o novej výške svojho dôchodku, ich situácia nie je stratená. Podľa zákona má Sociálna poisťovňa povinnosť prepočítať tieto dôchodky najneskôr do konca roka 2026.
Tento proces bude prebiehať v etapách, pretože celkový počet dôchodcov, ktorým sa majú dôchodky prepočítať, presahuje 125 000. Pre tých, ktorí tento limit 40 odpracovaných rokov nesplnia, ich dôchodok zostane na súčasnej úrovni.
Koeficient sa aj tak vracia
Parlament nedávno schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá prináša dôležité zmeny v podmienkach odchodu do predčasného dôchodku. Novela reaguje na fakt, že mnohí Slováci odišli do predčasného dôchodku s využitím pravidla, ktoré umožňovalo odísť do dôchodku po odpracovaní 40 rokov, aj keď im do dosiahnutia štandardného dôchodkového veku zostávalo viac ako dva roky. Toto pravidlo bolo obzvlášť výhodné pre ľudí, ktorí začali pracovať v mladom veku, napríklad od 18 rokov.
Zmeny zavedené touto novelou znamenajú, že postupne sa bude zvyšovať počet rokov, ktoré musí jednotlivec odpracovať, aby mohol odísť do predčasného dôchodku. Napríklad, osoby narodené v roku 1961 budú musieť mať odpracovaných 40 rokov a 2 mesiace, zatiaľ čo osoby narodené v roku 1962 budú potrebovať 40 rokov a 4 mesiace. Ešte striktnejšie to bude u ľudí narodených v roku 1966, kde sa požiadavka posúva na 41 odpracovaných rokov.
„Pri predčasných dôchodkoch po 40 odpracovaných rokoch sa už nebude suma dôchodku krátiť len o 0,3 % za každých 30 dní, chýbajúcich do dosiahnutia dôchodkového veku. Rovnako, ako pri "klasických" predčasných dôchodkoch, aj pri predčasných dôchodkoch po 40 odpracovaných rokoch sa bude suma dôchodku krátiť o 0,5 % za každých 30 dní, chýbajúcich do dosiahnutia dôchodkového veku,“ upozorňuje exminister Jozef Mihál s tým, že tieto pravidlá platia už od 15. mája. Určitým skupinám ľudí sa preto neoplatí čakať a mali by ísť do predčasného dôchodku čo najskôr.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.