Vek odchodu do dôchodku od januára 2020: toto všetko sa budúci rok zmení
9. 1. 2020 | Roland Regely

Od roku 2020 sa pre mnohých pracujúcich mení čas odchodu do dôchodku. Prinášame prehľadnú tabuľku.
Čaká vás dôchodok a chcete si vypočítať, aká vysoká penzia vás čaká? Ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok sa určí pre každého na základe komplikovaného vzorca.
Viac...
Končené slovo pri výpočte bude mať Sociálna poisťovňa a presnú výšku dôchodku sa dozviete do 60dní od podania kompletnej žiadosti o dôchodok, ktorú doručíte Sociálnej poisťovni.
Do tohto termínu totiž Sociálna poisťovňa pošle poistencovi vyrozumenie o pridelení dôchodku aj o výške starobného dôchodku. Predbežne si je však možné vypočítať výšku dôchodkovej dávky aj pomocou našej kalkulačky.
Pomohla vám táto kalkulačka?
ÁnoNieĎalšie kalkulačky
Výška minimálneho dôchodku na Slovensku sa rôzni v závislosti od počtu odpracovaných rokov. Nárok na minimálny dôchodok má každý, kto:
Každý kto získa nárok na minimálny dôchodok musí odpracovať, respektíve platiť si dôchodkové poistenie najmenej 30 rokov. Za každý rok naviac sa mu minimálny dôchodok navyšuje. V roku 2021 bola výška minimálneho dôchodku po 30 odpracovaných rokoch 334,30 eur až po 441,50 za 50 odpracovaných rokov.
Od 1. januára 2021 platia v súvislosti s minimálnym dôchodkom tieto podmienky:
Sociálna poisťovňa používa na výpočet dôchodku vzorec, ktorý obsahuje viacero premenných. Vzorec na výpočet dôchodku je:
SD = POMB x ODP x ADH
Pričom:
Dôchodok sa počíta z odpracovaných rokov, respektíve z rokov, počas ktorých ste platili dôchodkové poistenie. To znamená, že sa vám do rokov na dôchodok počítajú aj obdobia, kedy ste si napríklad platili sociálne poistenie ako samoplatcovia, alebo ho za vás odvádzal štát.
Výplata dôchodkov patrí k jednému z najvyšších výdavkom štátu. V roku 2021 vyplácala Sociálna poisťovňa spolu 1 747 796 dôchodcovských dávok. Výdavky na dôchodky dlhodobo rastú.
V roku 2021 Sociálna poisťovňa len na starobných dôchodkoch vyplatila cez 6,34 miliardy eur. K tomu ak pripočítame invalidné, vdovské, sirotské, predčasné a ďalšie dôchodky, dostávame sa k sume takmer 10 miliárd eur ročne.
Živnosť sa na Slovensku počíta z rokov, počas ktorých si odvádzate platby na dôchodkové poistenie, ktoré je súčasťou sociálneho poistenia. Pri podnikaní je platiť si odvody povinné, v závislosti od výšky príjmu. Ten musí byť vyšší ako 12-násobok minimálneho mesačného vymeriavacieho základu. Ten je ovplyvnený priemernou mesačnou mzdou. Ak túto hranicu nepresiahnete povinnosť platby odvodov sa podnikateľa netýka povinne. Nezapočítavajú sa mu však roky do dôchodku. V takomto prípade si môže poistenie platiť ako samoplatca.
S predlžujúcim sa vekom odchodu do dôchodku pribúda aj ľudí, ktorí premýšľajú o odchode do predčasného dôchodku. Na to potrebujú získať najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia. Musíte mať však najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.
Ak popri dôchodku pracujete a ste čo i len jeden deň dôchodkovo poistený, máte právo na zvýšenie dôchodku, tj. Aj jeho prepočítanie. Požiadať o prepočítanie dôchodku možno aj pri zmene zamestnávateľa. Ak zároveň nemá aj iné dôchodkové poistenie, ktoré naďalej trvá. Ak požiadate o zvýšenie dôchodku a potom sa znovu zamestnáte, pričom bude dôchodkovo poistený, bude môcť znovu o prepočítanie penzie požiadať až v nasledujúcom roku.
Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.
Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Ponuky práce
Najčítanejšie články