Ako úspešne začať v novom zamestnaní?

Miriam Tinková | rubrika: Článok | 3. 11. 2009
Nastupujete do nového zamestnania a máte obavy, ako to tam bude „vyzerať“? Premýšľate aké bude Vaše nové pracovné prostredie? Mám niekoľko tipov, na čo sa zamerať pri nástupe do nového zamestnania.
Ako úspešne začať v novom zamestnaní?

Zdroj: Shutterstock

Je logické, že ľudia majú obavy. Zmena prostredia a iný pracovný kolektív predsa vo veľkom narušia pracovné nasadenie. Podľa viacerých portálov v oblasti personalistiky bolo potvrdené, že najčastejšie menia prácu ľudia medzi 25-30 rokom veku. Takisto sa dá toto obdobie prirovnať obdobiu hľadania sa po profesionálnej stránke.

Tipy pre prvé kroky v novom zamestnaní:

  1. Mali by ste poznať presný popis práce a za aké úlohy nesiete zodpovednosť.
  2. Všímajte si  spôsob práce nadriadeného – porozprávajte sa s ním a  všímajte si hneď od začiatku, čo nadriadený vyžaduje a ako sa správa k ostatným. Podľa prvých pár dní by ste mali spoznať, čo vyžaduje a na čo sa zamerať. Preberte s ním očakávania na pracovnú pozíciu, ktorú budete vykonávať.
  3. Pýtajte sa na všetko, čo vám je nejasné – býva zvykom, že v prvých týždňoch alebo mesiacioch človek prechádza cez rôzne školenia, záleží od rozsahu pracovnej náplne. Ujasnite si všetky jednotlivé pracovné postupy.
  4. Firemná kultúra – v každej firme je iná, záleží od veľkosti firmy, ale zároveň od kolektívu. V malých fimách väčšinou panuje rodinná atmosféra, kde každý každého pozná. Vo veľkých firmách je to inak, nemusíte sa stretnúť s priateľským prístupom, ale skôr s neosobnými vzťahmi.
  5. Pýtajte si spätnú väbu na svoju prácu – je to dobré na začiatku, keď sa človek oboznamuje s pracovnou náplňou. Pomôže mu to zlepšiť prístup k práci a zároveň aj efektivnosť.
  6. Sledujte novinky – v istých oblastiach je  to je kľúčový bod pre zlepšenie pracovného nasadenia. Čítajte časopisy a knihy, ktoré poskytujú aktuálne informácie. Snažte sa zlepšovať. Neustále vzdelávanie a aktuálny prehľad zamestnanca je pridanou hodnotou pre zamestnávateľa.
  7. Kooperujte v rámci týmu – tým, ktorý veľmi dobre spolupracuje a prináša výsledky je pre zamestnávateľa neoceniteľný.
  8. Ciele do budúcna – postupom času zamestnanec navrhuje spôsoby riešenia problémov a aj z vlastnej iniciatívy, ako možno zlepšiť isté pracovné procesy. Pokým vám k tomu vedenie dáva možnosti, tak sa uchopte príležitosti a je veľmi pravdepodobné, že za tým bude stáť povýšenie.
  9. Majte vyvážený pracovný a odpočinkový čas – je to dôležité pre udržanie dobrého pracovného nasadenia.

Každý zamestnávateľ je rád, ak má vo svojom pracovnom týme spoľahlivých a loajálnych zamestnancov. Preto je takisto dôležité dodržiavať jasne stanovenú pracovnú dobu, dodržiavanie termínov, precíznosť a pozitívny prístup k práci. Jednotlivé body poukazujú na čo sa sústrediť, pretože nie každá firma má vytvorený jasne stanovený školiaci program pre nových zamestnancov. A potom sa stáva, že v prvých dvoch týždňoch odchádza zamestnanec z práce s hlavou plnou nevyriešných otázok. V každom prípade sa pýtajte a dožadujte sa informácií, ktoré by Vám mohli uľahčiť prácu. A nakoniec po zapracovaní zistíte, že to čo vám na začiatku vadilo a nevedeli ste si na to zvyknúť, je teraz úplne normálna sistuácia.

Každá zmena môže byť pre človeka náročná, a preto je len na vás, ako sa s tým popasujete.

Miriam Tinková

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Chystáte sa do dôchodku v roku 2025? PREHĽAD podmienok a koľko peňazí vám dajú

1. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Chystáte sa do dôchodku v roku 2025? PREHĽAD podmienok a koľko peňazí vám dajú

Chystáte sa na dôchodok v roku 2025? Potrebujete poznať podmienky a postup pri podávaní žiadosti. Zároveň zvážte, či sa vám to v tomto roku oplatí. Pripravili sme pre vás užitočné kalkulačky... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

Viac ako 159-tisíc dôchodcov na Slovensku čaká v apríli 2025 príjemné prekvapenie – zvýšenie starobného alebo predčasného starobného dôchodku. Tento krok Sociálnej poisťovne sa týka... celý článok

Rodičovi nestačí dôchodok: čo mu musíte platiť, ak je v domove dôchodcov a čo, ak je doma

27. 3. 2025 | Barbora Magočová

Rodičovi nestačí dôchodok: čo mu musíte platiť, ak je v domove dôchodcov a čo, ak je doma

Dôchodok je pre mnohých seniorov spravidla jediným príjmom, z ktorého si hradia náklady na svoje potreby. Rastúce ceny a zvýšené výdavky súvisiace s postupným zhoršovaním zdravotného... celý článok

Štát má problém za stovky miliónov eur: predčasných dôchodcov je priveľa

26. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát má problém za stovky miliónov eur: predčasných dôchodcov je priveľa

Analytici z projektu Dáta bez pátosu upozorňujú na alarmujúci nárast počtu predčasných dôchodcov, ktorý v prvých mesiacoch tohto roka dosiahol takmer 8 000 ľudí. Minister práce Erik... celý článok